Skip to content

Leuchovia [SK/EN] Multi-cache

Hidden : 11/1/2010
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Stage1 - Start: N 49° 01.649; E 20° 35.400
A = počet slov na podstavci
A = number of words on the pedestal

Stage 2: N 49° 01.6A(A+1); E 20° 35.4(A+1)(A+2)
B = celkový počet písmen "E" a "e" na tabuli (nepočítajte "É" a "é")
B = total number of letters "E" and "e" on the sign (do not count "É" or "é")

Stage 3: N 49° 01.5(B+1)(B-2); E 20° 35.3(B-4)(B+1)
C = počet ľudských hláv na tabuli napravo od dverí
C = number of human heads on the board, right from the door

Stage 4: N 49° 01.5(C+1)(C+3); E 20° 35.3(C-2)(C+4)
D = počet nástenných malieb na úrovni horných okien (prvé poschodie)
D = number of wall paintings between the windows on the first floor

Stage 5: N 49° 01.4(D+2)(D+1); E 20° 35.0(D+2)(D+0)
E = celkový počet postáv súsošia (hore aj dole)
E = total number of person in sculpture (up and down)

Final: N 49° 01.5(A+B+C+D+E+49); E 20° 35.1(A+B+C+D+E+23)

Cesta od štartu k finálu meria cca 1 kilometer. / The whole distance from the start to the final is approx. 1 km.

Pri odlove buďte prosím veľmi opatrní a presvedčte sa, či na vás zo žiadnej strany nik nehľadí! / Please be very stealthy and make sure nobody looks at you!

Parkovanie priamo na námestí je platené a často kontrolované, v bočných uličkách sa neplatí. / Parking fees are on the square but not on the side streets.


Ak sa Vám keška páčila, budeme radi, ak ju odmeníte milým logom alebo favoritným bodíkom./ If you liked the cache, we'd love it if you would reward it with a nice log or a favourite point.

Kešku pôvodne vytvoril švajka a listing doplnil MIJAGA. / The cache was originally made by švajka and the listing was supplemented by MIJAGA.


Levoča

(lat. Leuchovia)

flagSKSK:

Historicky a kultúrne jedno z najvýznamnejších slovenských miest. Vzniklo po Tatárskom vpáde (1241) na kopci západne od Starej Levoče. Dejiny tohto mesta sú úzko späté s nemeckou kolonizáciou, už od počiatku tu mali spišskí Sasi zásadný vplyv. Levoča sa už od roku 1317 spomína ako slobodné kráľovské mesto, čo ho robilo ekonomicky a právne nezávislým na okolitých svetských i cirkevných feudáloch. Pridelené právo skladu zabezpečilo Levoči prosperitu a rozvoj. Levoča bola po Košiciach druhým najvplyvnejším článkom stredovekého spolku slobodných kráľovských miest - Pentapolitany (Košice, Levoča, Prešov, Bardejov, Sabinov). V novoveku význam Levoče postupne klesal a zrovnával sa s inými okolitými mestami. Najvýznamnejším faktorom straty vplyvu Levoče bolo jej obídenie Košicko-bohumínskou železničnou traťou. Turbulencie 20. storočia spôsobili Levoči nemenej významnú kultúrnu stratu, keď v meste prakticky zanikli kedysi nosné komunity Nemcov, Maďarov a Židov.
V meste pôsobili významné historické osobnosti, ako napr. svetoznámy gotický rezbár Majster Pavol z Levoče, či národný buditeľ Ľudovít Štúr so svojimi nasledovníkmi. V Levočskej tlačiarni bolo prvýkrát vytlačené najznámejšie dielo Jána Amosa Komenského Orbis Pictus.


Farský kostol (dnes už bazilika) sv. Jakuba

Dominantná pamiatka mesta z 13. storočia, postavená v gotickom slohu, niekoľkokrát prebudovaná. Finálnu podobu nadobudla v polovici 19. storočia, keď bola postavená nová kostolná veža. Patrí medzi druhý najväčší kostol na Slovensku po košickom Dóme sv. Alžbety. Umelecky mimoriadne významný je interiér chrámu s množstvom svetoznámych diel od Majstra Pavla z Levoče a jeho nasledovníkov. Hlavný oltár je s výškou 18, 62 metra najvyšším gotickým oltárom na svete.


Gymnaziálny "čierny" kostol

Dobre ukrytá perla Levoče. Kostol bol postavený najmä z peňazí Magistra Donča, človeka veľmi významného pre Levoču ako aj pre celé Horné Uhorsko 14. storočia. Je to jeden z najväčších kostolov na Slovensku, postavený v obdivuhodne čistom gotickom slohu. Interiér kostola bol v 17. storočí veľkolepo barokovo prebudovaný. Kostol bol pôvodne súčasťou kláštora františkánov - minoritov, dnes je spojený s budovou cirkevného gymnázia.


Thurzov dom

Už na prvý pohľad najhonosnejší levočský meštiansky dom. Vznikol spojením dvoch susediacich domov. Po viacerých úpravách má dnes dom renesančný charakter. Dom patril kedysi rodine Thurzovcov - bohatému klanu, ktorý v 15. storočí spolu s Fuggerovcami vlastnil najväčšiu bansko-obchodnú spoločnosť v Európe. Firma zhodnocovala nerastné bohatstvo dnešného Slovenska, najmä meď. Neskôr dom patril Csákyovcom - rodine dedičných spišských županov a pánov viacerých okolitých panstiev, ktorí domu začiatkom 20. storočia dodali jeho dnešný vzhľad. V budove je dnes archív.


Evanjelický kostol

Klasicistická sakrálna budova, postavená v tvare gréckeho kríža s veľkou centrálnou kupolou. Z dôb náboženských vojen v 17. storočí si evanjelici vymohli aspoň právo na drevené chrámy mimo hradieb mesta. Tak to bolo aj v Levoči, pôvodný drevený evanjelický kostol stál pri dnešnom evanjelickom cintoríne. Až v prvej polovici 19. storočia sa mohli evanjelici tešiť z tohto dôstojného stánku na hlavnom námestí.


Renesančná radnica

Jadro levočskej mestskej slávy a nezávislosti. Tu úradoval miestny richtár, tu sa schádzala mestská rada. Budova bola postavená v 15. storočí, po viacerých požiaroch bola niekoľkokrát rekonštruovaná a obohatená o charakteristické arkády a podlubia. Romantické manzardy s komínmi a vlajočkami boli dostavané až na konci 19. storočia. Fasáda budovy je ozdobená viacerými nástennými maľbami. Radnica je premostením spojená s renesančnou zvonicou. V tejto zvonici boli v roku 1516 inštalované údajne prvé vežové hodiny na území celého Uhorska. V radnici je dnes expozícia Spišského múzea, zameraná na históriu Levoče. Okrem iného sa tam nachádza aj slávny obraz Juliany Geczyovej - Korponayovej, známej ako "Levočská biela pani".


Klietka hanby

Pochádza približne z roku 1600 a slúžila na pranierovanie ľahkých previnilcov. Kedysi stála na inom mieste, blízko dnešnej budovy pošty a mala aj trochu iný tvar so strieškou.


flagENEN:

Levoča (lat. Leuchovia)

The Spiš town of Levoča situated in the east of Slovakia below the mountain range Levočské vrchy, because of its rich history, is one of the most visited by tourists in the country. In Levoča there is the late Gothic wooden high altar of St. James with the height of 18.6 m, which is among the highest ones of its kind in the world. The oldest document, where Levoca is mentioned for the first time, was issued by Hungarian king Belo IV in 1249.

The Church (now Basilica) of St. James
The Church of St. James from the 14th century with its 11 Gothic and Renaissance altars and with its valuable interior, is the second biggest Gothic church in Slovakia (after the Cathedral of St. Elizabeth in Košice). The late Gothic altar - an architectural jewel from the 16th century, is the highest in the world with its height of 18.62 m. The altar is carved of lime wood in the workshop of Master Pavol of Levoča who is considered to be the best medieval artist in Slovakia.

The Old Minorites ("Black") Church
In the Black Church the statue of Madonna and wall paintings from the 14th and 15th centuries remained preserved from the Gothic interior. The altars and the other church equipment are in Baroque style (expressively black and golden coloured). In the monastery (near the Black Church) there is an arcade type corridor, the only one of its kind in Slovakia which is the most preserved in whole Slovakia.

Thurzo's house
Thurzo's House is the most interesting of the townsmen houses in the town centre. It was created in the 16th century by connecting two Gothic houses. It will attract you by its facade graphics and the unique gable architecture.

The Evangelical Church
The Greek cross shaped church with a dome was built between 1825-1837. Its valuable interior consists of the altar painting showing Christ walking on the sea by Levoča artist Jozef Czauczik.

The Town Hall
The Town Hall with its impressive Renaissance arcades was originally built in the Gothic style. The facade is decorated by paintings representing symbols of civic virtues. The Town Hall used to be the seat of the town council. Today there is an exposition of the Spiš Museum.

The Cage of Shame
It served for punishing women who were caught walking the streets without a male companion after dark. The punishment in the cage usually lasted 24 hours.

Additional Hints (Decrypt)

[SK] 1.6z, mn xnzrabz [EN] 1.6z (5.25sg), oruvaq gur fgbar

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)