Skip to content

Kostelicek u Hranic Multi-cache

Hidden : 1/29/2011
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Krátká multikeš v okolí hrbitova v lokalite Kostelícek u Hranic. Finálka se nachází mimo areál hrbitova. Otevírací doba areálu je od 7:00 do 20.00 hodin.

Kostelícek pod lesem Objekt filiálního kostela Narození Panny Marie je všeobecne oznacován jako Kostelícek, v 19. století se užíval casteji název „Kostelícek pod lesem“. Jeho pocátky jsou pomerne nejasné. Podle místní tradice byl vystaven již zakladatelem Hranic, rajhradským mnichem Jurikem († 1209), avšak první písemná zmínka o „bílém kostelíku pred mestem“ pochází z roku 1492. V roce 1595 byl tento kostelík nahrazen rozsáhlejší stavbou, která je zachována dodnes. Jedná se stylove o pozdne gotickou jednolodní stavbu s polygonálním chórem, sakristie byla pristavena v roce 1781.

Vlivem težby vápence v nedalekém lomu Skalka docházelo po desetiletí k narušování statiky Kostelícka, pri poslední generální oprave v letech 1987–1988 byla celá budova stažena ocelovým lanem. Matka Boží Hranická Kostelícek byl centrem místního kultu Matky Boží Hranické, tedy posvátné sochy z lipového dreva vysoké 114 cm, jejíž vznik spadá do druhé poloviny 15. století. Poute k této soše pretrvaly i príklon Hranicanu k evangelické reformaci, která mariánský kult v katolické podobe odmítala. Nejvetší rozkvet kultu Panny Marie Hranické zažil Kostelícek na konci 17. a zacátku 18. století, nikdy však nedosáhl významu velkých barokních poutních míst na Morave. Podobu tehdejší zbožnosti nám zachoval ve svém životopise hranický spisovatel Josef H. A. Gallaš. Když se v roce 1756 narodil, porodní bába nesprávne odstrihla pupecní šnuru, takže „vznikl na onom míste velmi bolestný vred, kterýž se za celých šest nedel zahojiti nechtel a mou telesnou sílu tak náramne vysál, že rodicové o mém živobytí pochybovali a mne Rodicce Boží pred jejím obrazem (sochou) u Kostelícka pod lesem zaslíbili, skrze jejížto prímluvu nejen vred brzy se zahojil, nýbrž i má telesná síla tak velmi viditedlne pribývala, jakž mi otec vykládával, že se nad tím nemálo podivili.“ V prípade nemoci postupovali rodice stejne: „K užívání lékarství (léku) nebyl jsem mnoho nucený; to ale vím, že mne rodicové k Maticce Boží zaslíbili, a když jsem okrál, voskovou obet u Kostelícka pod lesem složili.“ S promenou barokní zbožnosti na konci 18. století kult Matky Boží Hranické ustupoval, až nakonec zcela vymizel. Posvátná socha bývala umístena na bocním oltári v místech, kde se dnes nachází oltár s obrazem sv. Antonína z Padovy. V roce 1953 byla socha prenesena do hranického farního kostela, dnes se nachází v depozitári Arcibiskupství olomouckého.

Kostelícek je soucástí sakrálního areálu, stojícího na úpatí Hluzovského kopce. Krome Kostelícka jej tvorí predevším kaple sv. Antonína z Padovy, objevující se v pramenech poprvé v roce 1658, tehdy už ovšem byla opravována. Už v roce 1786 však byla kaple v rámci josefínských reforem odsvecena a poté sloužila jako skladište strelného prachu. Až roku 1824 byla zásluhou nekolika hranických meštanu opravena a vrácena puvodnímu bohoslužebnému úcelu.

Za kaplí se kdysi nacházela jeskyne, která sloužila jako obydlí místních poustevníku. Poustevníci V letech 1686–1707 se zde poustevnickému životu venoval kapucínský mnich Havel, jenž dríve býval v Hranicích krejcovským mistrem. Po jeho smrti obnovil poustevnu polský knez Šebestián Srzemský z Krakova, který se puvodne lécil v nedalekých teplických lázních. Ten v roce 1738 vystavel okolo hrbitova krížovou cestu, zemrel roku 1766 a byl pohrben v Kostelícku, kde se dodnes nachází jeho náhrobek. V roce 1767 zde žil poustevník Václav Dura a po nem tri laictí mniši – Pavel, Antonín († 1784) a Felix. S nimi poustevnická tradice na Hranicku na konci 18. století mizí.

Hrbitov u Kostelícka existoval již na konci 15. století, kdy zde byli pochováváni príslušníci hranické jednoty bratrské. Dochované nejstarší náhrobky pocházejí z druhé poloviny 19. století. Umelecky nejhodnotnejší náhrobky zdobí hroby Klementiny Geislerové s andelem (1864, c. 364–366, dnes rodina Kohoutova), Josefa Ochmana se ženou obklopenou detmi (60. léta 19. století, c. 143), Antonína Kunze s truchlící ženou a portrétní plaketou (1910, c. 271–274), Prokopa Zapletala s dvojportrétem (1920, c. 174–175) a Václava Jonáše s figurou atleta (1925, c. 172). Sochy na hrbitove predstavují Kalvárii (Kristus s matkou Marií a ucedníkem Janem) z roku 1786, sv. Cyrila a sv. Metodeje z roku 1885 a novodobou sochu sv. Terezie z Lisieux.

Na úvodních souradnicích N49°33.047 E017°45.446 naleznete informacní tabuli. Prohlédnete si fotografie v spodní cásti tabule a jejích ocíslování. Prirazením jednotlivých císel fotografií k správným popiskum získate jednoduchý klíc k výpoctu finálních souradnic.

hrob Klementiny Geislerové s andelem A

budova kaple Sv. Antonína z Padovy B

posvátná socha z lipového dreva C

nejstarší náhrobky pocházející z druhé poloviny 19. století D

hrob Václava Jonáše s figurou atleta E

první kaple krížové cesty vlevo od vstupní brány F

oltár s obrazem sv. Antonína z Padovy G

budova kostela Narození panny Marie (soucasná podoba, ne historicka fotografie ! ) H

I=A-(C+H)

J=B-G

K=B-E

L=F-C-A

M=D-A

N=C*H

Finálka je ukrytá na souradnicích N49°33.IJK

E017°45.LMN




At the starting point N49°33.047 E017°45.446 you will only find an information panel with several photos. Have a look at the pictures and their numbers in the lower part of the panel. You should attach number of a photo to suitable text. The answer is hidden in the information given on the panel.

the grave of Klementina Geislerová – an angel A

the St. Anthony of Padua Chapel B

the sacred statue from lime wood C

the oldest preserved tombstones from the second half of the 19th century D

the grave of Václav Jonáš – a figure of an athlete E

the first chapel of the Cross F

the altar with a picture of St. Anthony of Padua G

the building of the Church of the Birth of the Virgin Mary (contemporary photo)H

I=A-(C+H)

J=B-G

K=B-E

L=F-C-A

M=D-A

N=C*H

The final coordinates are: N49°33.IJK E017°45.LMN

Additional Hints (Decrypt)

PM h abul iryvxnan RAT ng gur sbbg bs n tvnag

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)