Skip to content

Suatina Traditional Geocache

Hidden : 4/6/2011
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Není Slatina jako Slatina. Hodne lidí si pod pojmem Slatina predstaví mestskou cást Brna. V krátkém listingu Vám napíšu neco málo o tej naší suchouožské suatine ;-)


V Suché Lozi se nachází dva prameny výborné lithiové kyselky zvané Loza ( lidove Slatina).

Voda vyverá na míste, kterému se dodnes ríká „Kadub“, je to prenesený výraz ze spisovného „kadlub“, tj. studánka v parezu. Nachází se v geologickém pásu minerálních vod podobného složení, táhnoucí se od Pieštan až po Luhacovice

Historie:

     Kyselka je uvádena již roku 1580 brnenským mestským lékarem a fyzikem Tomášem Jordánem z Klausenburku jako lécivá. Zacátkem 20. století, nekdy kolem r.1905, se kolem slatiny rozhorely spory, v dusledku snahy založit malé lázne, ve kterých by se využívaly lécebné vlastnosti minerální vody. V té dobe sousední pozemek, kde voda vyverala koupil pan František Kunovský z Kunovic, který se rozhodl prodávat Slatinu v ¾ láhvích pod názvem „Karpatská kyselka“. Obec mu však výkop vlastní studny zakázala, protože z obecní studny, která byla poblíž, se zacala voda ztrácet. Ovšem firma Kotný, která studnu hloubila, zákaz nerespektovala a zacala hloubit dokonce studnu druhou. Vznikly okolo odvolání dlouhé tahanice  a na konec obec prodej minerálky nezabránila.

obrázek

    V r.1911 už pusobí v obci firma Šaratica, která postavila moderní plnírnu, ale musela zmenit, po zásahu luhacovických lázní, název kyselka. Po laboratorních rozborech Chemicko-technické laboratore pro kvasný prumysl a zemedelství v Brne byl stanoven její presný rozbor a podle vyjádrení znalcu byla plnena jako Prírodní alkalicko-lithiová kyselka a definitivne, pro uznání názvu , byl v Praze v c.k.Všeobecného ústavu pro zkoumání potravin , stanoven presný obsah lithia, bóru, jódu a sodíku a tak se mohlo zacít s plnením a prodejem vody. Prodávala jen v láhvích a na etikete a z pocátku i na korkové zátce, musel být uveden rok plnení a chemický rozbor.

    Po útlumu prodeje v dusledku 1.svet války, ve dvacátých létech koupil zrídlo Josef S.Soucek a opet rozbehl podnikatelské aktivity, tj. plnení a prodej Kyselky v láhvích a pripravoval zrídit na míste malé lázne, které by pomohly i obci  i jejím obyvatelum. Plánoval prestavet a využívat jejich domy na letní byty, ve kterých by se ubytovávali návštevníci a hosté lázní.

    Zrízení lázní nebylo vubec jednoduché. Vyžadovalo si mnoho souhlasných stanovisek od ústredních i stavovských orgánu. Souckovi se podarilo všechny  v r.1928 získat a povolení zrídit v Suché Lozi  také. Ale okolo zacínajícího provozu vznikl obrovský skandál, který byl znám po celé republice. Na lécení pacientu se mel také podílet prírodní lécitel Sitta z Prahy, který byl zaangažován MUDR Jureckem do cinnosti lázní,který plánoval tam zrídit vlastní sanatorium O lécbu v lázních byl znacný zájem, protože v nádherném horském prostredí byly ceny lécby velmi nízké. Také Nemocenská pojištovna z Moravské Ostravy sem chtela poslat své pacienty s mnohaletou tuberkulózou kuže a zahníváním nosu a uší. A své pacienty si tam chtel privést i Sitta. Ovšem místní lékari jej prohlásili za šarlatána a jeho lécbu zmarili a tím také zlikvidovali rozšírení lázní o nová sanatoria. Zdravotní dozor nad láznemi, který mel MUDR. Jan Jurko a ostatní lékari, považovali za skandální pusobení Sitta v lázních i uvažovaný príchod dalšího lidového lécitele.

    Ale i tak zájem o lázne pomalu stoupal, i když nikdy lázne nemohly být zarazeny mezi významnejší. Hlavní cinností byl stále prodej minerálky.

    Stížnost na nekalou reklamu lázní podal Ústrední svaz csl.lázní a minerálních zrídel republiky Ceskoslovenské a tak se aktivity sucholožských lázní presunuly na Slovensko a v nedalekém Novém Meste nad Váhom prodávalo vody do restaurací, hotelu , drogerií a lékáren. Protiprávne ji oznacovalo  jako lécivou „Ryze prírodní alkalicko-minerální vodu ze Suché Loze u Luhacovic“. Na stížnost luhacovických lázní, že Suchá Loz lecí 20 kilometru od Luhacovic a má jiné složení než luhacovská, byl Souckovi vydán príkaz nápis odstranit ze všech reklamních a propagacních materiálu.

Namísto toho bylo na bocích firemního auta, které vodu na Slovensku rozváželo, byl vtipný nápis :

                                Nejsi osel, pamatuj vždy vetu …..

                               „Loza“ voda, drží zdraví a vrátí Te  svetu.

                               „Loze“ známé minerálce není v svete rovno,

                               upravuje látky v tele. I to Tvoje zdraví.

                               Nezemreš, bylo by Te škoda,

                               Zde se stará „Loza“ minerální voda.

A na druhé strane :

                                „Loza zarucene veškeré kameny žere

                                ledviny, mechýr pere

                                a pekne se po ní s….

                                Bricho však dej na pokání,

                                Zanech pití, holdování.

obrázek

Není známo, co prekáželo stežovatelum více, ci nekalá konkurence, nebo vtipná reklama. A kolem r. 1939 se požadovalo od Soucka stále nové a nové rozbory a analýzy. I když se mu podarilo dodávat analýzy nové, nekdy neúplné a oddalovat tím zánik lázní . A  v roce 1943 prišla poslední výstraha, že bude statut lázní Suché Lozy odebrán a s tím i povolené vodu prodávat. Podezrení, že se složení a vydatnost vody zmenilo se potvrdilo a po roce 1945 lázne obnoveny nebyly.

   Voda se ale stále cepovala- pro místní obyvatele Majitel Soucek zmizel neznámo kam, majetek mu byl zabaven z rozhodnutí tzv. Benešových dekretu. V budove, v prostorách pro bydlení byli ubytováni lidé, kterí nemeli strechu nad hlavou. Koncem 50 let vodu zacala znovu plnit do lahví a vyvážet po Morave podnik Výživa z tehdejšího Gottwaldova pod názvem Lozanka. V plnírne byly zamestnány 3 ženy a provoz v budove i v okolí se jakž takž udržoval. Po roce 1964 Výživa prestala vodu expedovat, Pivovary s.p.,které pozemek odkoupily se prestaly o Slatinu zajímat a tak zacalo vše chátrat. Pekná zahrada s bazénem, budova, plnírna a vše, co s ní souviselo. A protože nastalo údobí, kdy vše patrilo všem, tak  to mnozí vzali doslova a za nejakou dobu zustalo z ze všeho jen torzo . Zustalo jen to, co se nedalo odcizit a rozbít . Asi za deset let obec budovu dala srovnat se zemí, plnírnu zasypala. Postupem casu se nové hrište oplotilo a díky tomu se zkulturnilo i okolí Slatiny, zakryl se sestup k plnícímu kohoutu, aby se mohla kyselka dobre nabírat.

    V tom údobí se sice o vodu , její složení a myslím se predpokládalo i její využití, zacala zajímat nejaká balneologická firma z Brna, provedly se pruzkumné vrty (7) a také se zkoumala síla a cetnost kvality vody. To ovšem brzy ustalo a aktivita kolem vody zacala až v soucasnosti. Když se poznalo, že tak vzácná minerální voda vytéká bez užitku a mohla by sloužit  prospešneji.

Soucasnost:

   Soucasné predstavenstvo obce v cele se starostou se pustili do díla vskutku složitého, ale prospešného. I pres soudní tahanice, týkající se restitucních požadavku bývalého majitele, resp.jeho potomku.Získala pozemek, díky Pozemkové úprave o velikosti 3,8 ha, kde leží prameny vody a zacala uvažovat o výstavbe lécebného zarízení, kde by se využívaly lécebné úcinky vody. Byl proveden vrt, asi 100m od stávajícího pramene a zjistilo se, že voda z neho vyverající je slanejší a mnohem vydatnejší, týkají se složením minerálu. Musí však být provedena odborná podrobná analýza, která  bude vyžadovat znacnou financní cástku ( odhad 1,5 mil.). Na jejím základe bude moci být stanoveny možnosti a zpusoby lécby. Predpokládá se, že uvnitr lázenské budovy bude rovnež bazén ( -ny), které budou vyhrívány pomocí tepelných cerpadel z hlubinných vrtu, kde je vyšší teplota. Kury by byly zpocátku zvláštní, odpovídající pusobení vody na organizmus a pitné ve zredeném stavu.

První cást budování areálu jsou prístupové komunikace, které se mají zacít už v príštím roce.

Ale to je vše jen za predpokladu, že se seženou finance. Doufejme, že budou a predpokládané dílo se podarí a získá tak pro obec vehlas a jméno. Držme palce.

Slatina 1(viz. Waypoint) je celorocne odemcena a je taková jemne slaná, naopak Slatina 2 (viz. Waypoint), která se pumpuje rucní pumpou je v zime odpojena a je docela hodne slaná.

Ríká se, že pomáhá lécit štítnou žlázu, ale nevím to jiste, ale co vím, tak treba mne pomáhá vylécit kocovinu :-D

O krabce:

Keš je umístena nedaleko kyselek, bacha na mudly behem odlovu ;-)

Az tam budou posledni tri policka na zapsani tak prosim abyste mna upozornili, dekuju :-)

Preju príjemný lov!

 

Informace jsem shánel docela dlouho a težce, snad ocenite listing :-)

Additional Hints (No hints available.)