Skip to content

Prachaticka opevneni H-42/ROPik34 (C) Traditional Geocache

This cache has been archived.

Sopdet Reviewer: Archivace listingu keše

Sopdet Reviewer - Reviewer pro ČR (především kraje Jihočeský, Plzeňský a Karlovarský)

More
Hidden : 11/2/2011
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


V tesne blizkosti Prachatic byly v roce 1937 rozmisteny linie ropiku (Reditelstvi opevnovacich praci) v úseku H-42 a H-33, ktere jsou nyni zahrnuty do serie kesi nesouci nazev Prachaticka opevneni.

S vystavbou uzaver težkeho opevneni oblastech hranicicich s nacistickym Nemeckem se pocitalo až v roce 1941 a proto se zde již od roku 1936 rozebehla vystavby pevnustek lehkeho opevneni. Spolu s odsunutim a pozdeji i zrusenim vystavby srubu težkeho opevneni byla temto liniim prikladana cim dal tim vetsi duležitost, což vyústilo ve vytvoreni zcela nove koncepce lehkeho opevneni, jejiž zakladnim prvkem se stal objekt vz. 37 - ropik. 

V planu na rok 1937 bylo pro oblast I. sboru pocitano s vybudovanim 1220 lehkych objektu, diky ruznym úpravam se  nakonec v oblasti I. sboru nakonec podarilo dokoncit asi o 600 objektu vice než predpokladal plan.

V úseku Prachatice H-42 a H-33 jsou umisteny (a dochovany) tyto ropiky:

Ropik typu A:

Je nejrozsirenejsim objektem vzoru 37. Jedna se o dvoustrilnovou pevnustku, jejichž hlavni zbrane pusobily do boku a byly chraneny krycimi uchy - v podstate prodlouženim celni steny (odtud take nemecky nazev Ohrstände - usate postaveni). Posadku tvorilo 7 osob, obsluhujicich dva težke nebo lehke kulomety (planovalo se i využiti kulometne pistole ci protitankovych pusek).

Planovane naklady na vystavbu jednoho ropiku cinily 72 000,- Kc a to vcetne vnitrniho vybaveni (ventilator, periskopy, svitilny, naradi...), avsak bez zbrani a munice. 

Varianta A-120 (Rozevreni os strilen 120°)

Nejvyraznejsim rozpoznavacim znakem zde jsou vnitrni pricky v chodbicce s ventilatorem. Zatimco v ostatnich pevnustkach typu A jsou obe pri vnitrni stene, u tohoto typu je jedna pri stene vnejsi. (Proc bylo použito prave toto reseni zatim neni s jistotou objasneno.)

Varianta A-140 (Rozevreni os strilen 140°)

Na rozdil od predchoziho typu ma obe zidky v chodbicce na strane bližsi vchodu. Zalomeni celni steny neni tak velke jako u typu A-120 což lze u objektu bez zahozu rozpoznat pouhym okem.

Varianta A-160 (Rozevreni os strilen 160°)

Nejpouživanejsi typ objektu. Da se rozeznat podle celni steny, pricemž od ropiku typu A-180 ho odlisuje uhel, ktery sviraji steny s hlavnimi strilnami vuci celni stene a rovnež mensi delka ucha.

Varianta A-180 (Rozevreni os strilen 180°)

Tento objekt byl staven mene než ropik typu A-160 od ktereho ho odlisuje uhel, ktery sviraji steny se strilnami vuci celni stene, ktery je v tomto pripade 90°. Navic kryci ucha jsou vyrazne delsi.

Varianta A-220 (Rozevreni os strilen 220°)

Ropik s rozevrenim os strilen 220° byl staven pomerne ridce. Jak již bylo uvedeno vyse lze nejlepe rozpoznat podle tylove steny, ktera je vpravo od vchodu rovna (bez zalomeni) až k vyduchu ventilace.

Ropik typu B:

Stejne jako typ A, je i objekt typu B dvoustrilnovy. V tomto pripade vsak jedna ze strilen pusobi bocne a druha celne. Osadka a stavebni naklady byly v podstate shodne jako u typu A. Jednotlive varianty se oznacuji jako B1 (bocni strilna pusobi vpravo, chodbicka zalomena doleva) a B2 (bocni strilna pusobi vlevo, chodbicka normalni).

Velice caste je situovani tohoto objektu v pripade uzavery údoli ci cesty. Becka byla casto umistovana do druhe linie a natocena svymi strilnami tak, že obe pusobily kosymi palbami. Zbrane v nich lafetovane tak miri na tylove steny prvosledovych acek a znemožnuji tak jejich dobyti z tylu.

Urcite odlisnosti jsou v umisteni periskopu prislusejiciho celni strilne - ten se naleza budto uprostred objektu nebo v rohu strelecke mistnosti. Celni stena u zesilenych objektu ma silu 100 cm (u bocni 80 cm), takže pri použiti normalniho ramu jsou zde ctyri betonove zuby (zatimco u bocni poze dva).

Varianta B2/B1-80 (Rozevreni os strilen 80°)

Tento objekt se da rozlisit podle rovne celni steny (ve skutecnosti ovsem rovna neni, jelikož se jeji sila meni, ale pri terennich pruzkumech toto nehraje roli). 

Varianta B2/B1-100 (Rozevreni os strilen 100°)

U ropiku B-100 je celni stena viditelne zalomena do tylu avsak kryci ucho svira s bocni strilnou pravy uhel.

Ropik typu C:

Objekt typu C je velice jednoduché kulometne hnizdo minimalnich rozmeru. Posadku tohoto objektu tvoril pouze strelec z kulometu a jeho pomocnik a vybava interieru byla ztencena na nezbytne minimum. Jelikož bylo pocitano jen s jednoduchym zastresenim z vlniteho plechu zakryteho vrstvou zeminy, nebyl zde instalovan ani periskop, ani ventilace. Ve skutecnosti vsak byla vice jak polovina objektu vybudovana s betonovym stropem, takže ve vyjimecnych pripadech byl osazen i periskop.

Budovaly se dve zrcadlove obracene varianty, oznacovane jako C1 a C2. Vzhledem k situovani objektu vuci nepriteli se v navaznosti na to použivaly odlisne sily obvodovych sten.

Jde o nejmene staveny typ - v roce 1938 byl již pri vystavbe vetsinou nahrazovan objektem typu E, u ktereho se predpokladala vyssi odolnost v boji. Bezesporu jde o druh objektu, ktery lze v terenu nejhure najit a to zejmena vzhledem ke svym minimalnim rozmerum a umistenim vetsinou v tylu linie.

Ropik typu D:

Typ D je v podstate polovina dvoustrilnoveho objektu A. Použivan byl pro bocni palbu jednoho kulometu, ale v mnoha pripadech byl navržen pro palbu kosou, nebo i celni. Velice casto se vyskytoval ve dvojicich, napriklad pokud linii križil nasep silnice nebo železnice, pripadne tam, kde nemohl byt postaven klasicky objekt typu A - napriklad pro velky sklon terenu a podobne.

Posadka byla tvorena ctyrmi muži a v kalkulacich bylo na vystavbu tohoto typu pocitano s castkou približne 30 000,- Kc bez vnitrniho vybaveni, zbrani a streliva.

Stejne jako u objektu B a C byl tento objekt budovan ve dvou vzajemne zrcadlove obracenych variantach. Typ D1 mel strilnu vpravo a typ D2 vlevo (pri pohledu od tylu k nepriteli).

Ropik typu E:

Specialni objekt pro celni palbu jednoho težkeho, nebo lehkeho kulometu - jedna se o jakousi odolnejsi variantu typu C. Osadku tvorily ctyri muži a stavebni naklady byly obdobne jako u typu D.

Panuje urcita nejasnost v oznacovani jednotlivych zrcadlove obracenych variant. V pramenech se uvadi bud ve forme E/E1, nebo E1/E2, pripadne se nerozlisuje vubec. Zda se, že nejspravnejsi je prvni varianta - obdobne jako v pripade lomeneho typu A, kde je take použivano oznaceni A/A1.

Nejjednodussi vzajemne odliseni obou variant tohoto typu je pri pohledu na celni stenu - typ E ma vyduch vzduchotechniky vlevo od strilny, zatimco u typu E1 je na opacne strane (vpravo).



Nyni k samotne kesi:

Kes je Lock&Lock krabicka velikosti small, NENI umistena uvnitr bunkru. 

Nezapomente si opsat bonusove cislo, ktere využijete v kesi Prachaticka opevneni - BONUS cache, což je letterbox GC36NRJ
BONUS Letterbox Prachaticka opevneni

Zde umisteny ropik je typu A-180




Informace z listingu ziskany na www.ropiky.net

free counters

Additional Hints (Decrypt)

uebznqn xnzrah / urnc bs fgbarf

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)