Skip to content

Siroky vrch Traditional Geocache

Hidden : 1/31/2012
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Kazdy kopec by mel mit svoji vlastni kes! Tak tady je.


SIROKY VRCH.

Siroky vrch (lidove Sirak) je kopec nachazejici se na severozapadnim okraji mesta Mostu, asi 2 kilometry od centra. Jeho nadmorska vyska je 386 m. Navazuje primo na mestskou zastavbu. Spolu se sousedicim kopcem Hnevinem oddeluje Most od mestske casti Sous. Je temer cely pokryt smisenym lesem, jen na jiznim svahu se rozkladaji vinice. Na vrcholu se nachazi rozhlasovy a televizni vysilac a take hotel a vycvikove cviciste. Na vrchol vede asfaltova cesta (Upadni ulice) a ze sedla mezi Sirokym vrchem a Hnevinem nezpevnena cesta.

ZROD:

Na pocatku tretihor byla zdejsí dosud rovinata krajina postizena horotvornym neklidem, spojenym s vyzdvihovanim velehorskych pasem Karpat a Alp. Toto neklidne obdobi nazyvame saxonskym vrasnenim. Postupne dochazelo k pozvolnym pohybum zemske kury a zdejsi oblast byla rozlamana zlomovymi trhlinami na ruzne velke kry. V teplem klimatu, podobnem dnesním subtropum a tropum, dochazelo k intenzivnimu zvetravani. K pomerne silne cinnosti saxonskeho vrasneni doslo mezi starsimi a mladsimi tretihorami, tzn. asi pred 35 az 40 miliony let. Po vzniklych puklinach, zlomech a trhlinach koncem tretihorniho obdobi se az k povrchu vylevalo velke mnozstvi roztavenych hornin z probihajicich vulkanických cinnosti. V prvni fazi prevazne cedice a pozdeji take znelce (fonolitu). Vulkany produkovaly obrovske mnozstvi popela, ktery se usazoval. Dnes jej nazyvame tuf. Po zvetrani tufových vrstev byly odkryty tvrdsi kamenne sopouchy sopek. Takto postupne vzniklo cele Ceske stredohori a take vrchy Siroky vrch, Hnevin (408 m n. m.), Ressl (413 m), Spicak (399 m) a Cerveny vrch (365 mn.m.) v okoli Mostu.

FONOLIT (ZNELEC):

Vylevna magmaticka hornina svetle sede az nazelenale barvy. Nazev souvisi s tim, ze pri uderu znelcove kameny vydavaji znely zvuk. Fonolit je pouzivan jednak jako kamenivo, ale je take pridavan do sklarskeho kmene jako tavidlo - snizuje dobu potrebnou pro taveni na sklovinu. Ke sklarskym ucelum je tezen na jedinem ceskem lozisku - na Zelenickem vrchu (455 mn.m.). Z fonolitu jsou i ostatní kopce okolí Mostu (viz. vyse).

HISTOTIE:

O vyuziti Sirokeho vrchu v davnych dejinach mi neni zatim moc znamo.

V roce 1374 panovnik Karel IV. udelil mosteckym mestanum pravo na zakladani vinic, na jiznich svazich Hnevina a Sirokeho vrchu proto byly vybudovany vinicni trate. Za tricetilete valky vinice castecne zpustly, ale v letech 1671-1679 byly terasy opet obnoveny. Behem 18. a 19. stoleti nicmene postupne vinice pustly a na pocatku 20. stoleti mizi docela. Byly premeneny na zahrady, nebo zarostly. V roce 2004 byly na puvodnich stredovekych znelcovych terasach obnoveny vinice. Pozemky byly vycisteny od naletovych krovin a zasazena vinna reva.

Za druhe svetove byly na vrcholu umisteny “palposty“ nemeckych flaku, ktere zde slouzily k ochrane rafinerie v Zaluzi u Litvinova proti spojeneckym naletum. Zdejsi rafinerie byla pro nacisty zivotne dulezita kvuli produkci benzinu z hnedeho uhli. Rafinerie i Most (a s tim i vrch Sirak) byly ke konci valky znacne poniceny nalety americkych bombardéru pri jejich utocich na rafinerii a jeji obranna zarizeni.Castecne o stavu vrchu Siraku vypovídá letecka fotografie z roku 1953, kde je zrejme znacne mnozstvi krateru po bombach, ale take to, ze zde nebyly v te dobe zadne trvale objekty. Do fotografie jsou pro orientaci zakresleny katastrálni hranice dnesnich pozemku a objektu.


V sedesatych letech se na Sirokem vrchu na pravidelnych ctvrtecnich “slezinach“ scházeli trampove z okoli, aby si zde domlouvali vikendove vypravy a zde také zalozili v roce 1966 znamou mosteckou trampskou osadu Oregon.

Ve stejne dobe se zacina na vrcholu budovat rekreacni stredisko dolu, z kterého v devadesátých letech minuleho stoleti po zasadni rekonstrukci vznika komplex, který dnes funguje jako Hotel Sirak.

Po valce je na vrcholu vybudovano i vojenske cviciste se souborem bunkru, ktere se nachazi na severni strane vrcholu. Tehdy zde byly vytvoreny i pomniky z bojove techniky. Dolozeny jsou kanony, a snad i tank(?). Dodnes jsou bunkry (oproti vystavene bojove technice) zachovane a staly se soucasti kynologickeho cviciste, ktere je sporadicky jeste provozovano.

V srpnu 1968 po prichodu intervencnich vojsk rada ONV a MNV v Moste vyjednaly s veliteli jednotlivých armad (sovetske a vychodonemecke brigady specialistu – pravidelna armada NDR hranice neprekrocila ) umisteni bojove techniky intervencnich armad mimo mesto a pro stycne dustojniky byly nabidnuty prostory vyjezdoveho strediska dolu na Sirokem vrchu. Toto vojenske velitelstvi v Moste bylo nakonec zruseno 21. rijna 1968.

KES:

Pri stoupani ke kesi je mozne se pokochat pohledy na Most a okoli. I na samotnem vrcholu lze nalezt mista s peknym rozhledem do krajiny.

Keska je umistena v arealu dnesniho hoteloveho komplexu Sirak.


S nájemcem objektu byla tato skutecnost projednana, sam proti ni nemá námitek a veskere zamestnance i ochrannou sluzbu o budoucim vyskytu kaceru informoval. Presto se muze stat, ze budete osloveni, nicmene: nikoliv vyhozeni. Jelikoz zde probiha i strazeni objektu a to prevazne v nocnich hodinach, je vhodne odlov kese planovat na denní hodiny. Nocni odlov neni vyslovene zakazan, ovsem - nedoporucuji ho. Sama keska je pak ulozena pod dohledem bezpecnostni kamery a pod prisnym pohledem opodal stojícího rytire Edgara. Proto se zde snazte chovat co nejvhodneji.

Pri probihajich konferencich a zvlaste pak v obdobi zavodu na autodromu zde byva velmi znacny pohyb mudlu, tak tedy bacha. U kese se není v podstate jak kryt.

Keska není k urcena k vymene predmetu.

Preji vsem prijemny a pohodovy odlov.

Zdroj:internet a pametnici

Additional Hints (Decrypt)

CZ fv fanq cbenqv.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)