Skip to content

7 hills of Novo mesto: Kapitelj Traditional Geocache

This cache has been archived.

Cenarius: Živjo,

Ugotavljam, da na moje opozorilo o potrebi po vzdrževalnem posegu ni bilo odziva. Ker zaklad ne ustreza več zahtevam iz Smernic za postavljanje zakladov, sem zaklad arhiviral. S tem sem med drugim tudi sprostil mesto za postavitev novega zaklada, ki bo ustrezal smernicam.

Če meniš, da imaš za nevzdrževanje upravičene razloge in želiš zaklad v bližnji prihodnosti obnoviti, mi to čim prej sporoči na elektronski naslov, naveden v mojem profilu. V sporočilu morata biti obvezno navedena GC koda in ime zaklada. Če bo zaklad ustrezal zahtevam iz Smernic za postavljanje zakladov in bodo razlogi za odarhiviranje utemeljeni, bom zaklad mogoče odarhiviral.

POMEMBNO:
V primeru trajnega arhiviranja zaklada, so lastniki dolžni odstraniti vse, kar so v zvezi z zakladom postavili na terenu (vsebnik in vse postavljene vmesne stopnje).

Hvala za razumevanje in lep pozdrav.

Cenarius - slovenski pregledovalec prostovoljec
www.geocaching.com
Center za pomoč in Smernice za postavljanje zakladov

Log created by TheGrimReaper GSAK macro

More
Hidden : 11/4/2012
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

[SLO]Eden izmed sedmih gričev Novega mesta.
[ENG]One of the seven hills of Novo mesto

[SLO] Še eden od sedmih gričev Novega mesta je najbolj v centru. Kapitelj leži nad najstarejšim delom Novega mesta, Bregom. Ozke uličice so vredne obiska. Avto lahko parkirate na označenem mestu, vendar boste s tem izpustili vse zanimivosti ob poti. Najbolje je parkirati na drugi strani Krke in se odpraviti peš vsaj preko starega mostu, saj se z mostu odpre značilen in lep pogled na staro mestno jedro. Na poti nazaj se ustavite v Čajarni, kjer strežejo odličen čaj.

Nekaj zanimivosti o stavbi cerkve: (Vir: Pirkovič, Jelka, Vloga novomeškega Kapitlja v urbanistični zasnovi Novega mesta) Ko človek pomisli na Novo mesto, mu pred očmi vstane podoba mesta na okljuki Krke, kjer se za poglede od vseh strani na najvišjem delu, v skoraj geometrijskem središču starega mesta dviguje zvonik kapiteljske Miklavževe cerkve. Silhueta mesta z dominanto kapitlja je v naši zavesti postala simbol Novega mesta, tako kot je simbol Ljubljane Ljubljanski grad, simbol Maribora Pristan in simbol Kopra Pretorska palača.
Najbližji gradovi Grm, Kamen in Neuhof so novejšega nastanka od mesta in tudi niso bili nikoli gospoščinsko povezani z njim. Podatki, ki bi raziskovalca novomeške gradbene in urbanistične zgodovine neposredno opozarjali na pomen kompleksa kapiteljske cerkve v zasnovi Novega mesta, so skopi.
Novo mesto je bilo ustanovljeno 7. aprila 1365 po volji deželnega kneza, vojvode Rudolfa Habsburškega. Listini iz 6. oziroma 8. februarja istega leta govorita o zamenjavi posesti med Habsburžanom in stiškim opatom Petrom; stiska cisterca odstopa svojo posest v Gradcu vojvodi Rudolfu, ki je tod zgradil mesto, v zameno dobi neko drugo posest.
Listina iz leta 1400, ki se je ohranila v kapiteljskem arhivu, omenja novomeškega duhovnika, vendar ne pove, kateri cerkvi je pripadal. Iz virov vemo, da je bilo v mestu kmalu po ustanovitvi vsaj troje cerkva: cerkev sv. Antona v gozdu, ki je stala na prostoru sedanjega Prešernovega trga (spodaj, kjer je tržnica) in se prvič omenja leta 1389, kapela sv. Lenarta, ki so jo leta 1469 prevzeli frančiškani, ko so se zaradi turške nevarnosti umaknili iz Metiike, in špitalska cerkev Blažene device Marije, ki je prvič omenjena leta 1428.
Po vsem tem je jasno, da Novo mesto pred ustanovitvijo kapitlja ni imelo župnika, saj je novomeško ozemlje cerkveno upravno sodilo pod pražupnijo v Mirni peči, domnevno ustanovljeno v 11. stoletju. Cerkev sv. Nikolaja je sicer prvič omenjena leta 1428. Iz vira ne zvemo, kakšna ustanova je to bila, vendar takrat očitno ni imela svojega kaplana. Kaže, da je šele ustanovitev kolegiatnega kapitlja, o katerem govori listina iz leta 1493, pomenila tudi to, da je Novo mesto postalo hkrati župnija in sedež kolegiatnega kapitlja, katerega prvi prost je bil Jakob Auersperger, župnik v Šentrupertu.
Že na prvi pogled je kompozicija cerkve po arhitekturi in slogu neenotna, posebno pa nam pade v oci lomljena podolžna os. Arhitektura cerkve je rezultat vrste prezidav in dozidav, ki so posledice dejstva, da je kraj leta 1365 postal mesto, da je zaradi razlicnih vzrokov (turški vpadi, vzpon Karlovca) obubožal, posebno pa še, da je leta 1493 cesar Friderik III. ustanovil pri cerkvi kolegiatni kapitelj in je tako cerkev postala kapiteljska cerkev.
Pritlicni del zvonika, ki je najstarejši del cerkve, preide v oktogon, ki je v spodnjem delu še gotski, vrhnji pa je bil predelan v neogotskem slogu leta 1860, ko je bila odstranjena barocna streha iz leta 1667. Ladja, ki je premaknjena iz osi, je izrazito podolžna. Okna so razmeroma velika ter pomaknjena iz zgornje tretjine stene k tlom, tako da ne razsvetljujejo samo vrha tega dela prostora. Okenski okviri so iz pešcenca. Obok je banjast, velika razpetina med južno in severno steno pa bi govorila za to, da je bil prostor nekoc razdeljen v ladje, in ni izkljuceno, da so po sredi cerkve stali leseni nosilni stebri, na katerih je pocival lesen strop. Prezbiterij spada med tako imenovane dolge kore. Notranjšcina prezbiterija je prostorna in umirjena. Monumentalnost prostora povecuje še vrsta stopnic, ki vodijo iz ladje v prezbiterij. Kapitlju je bil dolgi kor seveda potreben, saj je ustanovno pismo za kapitelj predvidevalo prošta in dvanajst kanonikov. Zunanjost prezbiterija, ki je zidana iz lomljenega apnenca ter je neometana, spada med najbolj ucinkovite gotske zunanjšcine pri nas. Zanimivost cerkve je tudi kripta, ker je ta v gotski dobi razmeroma redek pojav. Kripta je troladijska dvorana s križnimi oboki, ki slone na štirih parih osmerokotnih kamnitih, opecnatih oziroma kombiniranih stebrov. Zgodnja barokizacija ladje kapiteljske cerkve leta 1621 je dala cerkvi tudi šest precnih kapel, ki so jih prislonili ob podolžni steni ladje na notranji strani.
Najvecja dragotina kapiteljske cerkve je nedvomno velika slika sv. Nikolaja na glavnem oltarju, delo beneškega mojstra iz 16. stoletja Jacopa Robustija – Tintoretta. V stranskih ladijskih oltarjih pa se nahajajo slike barocnega slikarja Valentina Metzingerja.
Pa še ena zanimiva zgodba:
V kripti se nahaja odlitek dunajskega nagrobnika Jurija Slatkonje, ki je bil 2. kapiteljski prošt in 1. dunajski škof ter kot izvrsten glasbenik tudi ustanovitelj zbora »dunajskih deckov«. Po njem se danes imenuje novomeški konservatorij za glasbo, Slatkonja pa je zaslužen tudi za kapiteljski grb, v katerem se nahaja zlat konj (izpeljava njegovega priimka).
Proštija, sedež kapiteljskih proštov in kanonikov, je bila zgrajena v neposredni bližini kapiteljske cerkve po ustanovitvi kolegiatnega kapitlja leta 1493 in je bila do leta 1623, ko je dobila današnjo barocno podobo, veckrat prezidana. Preprosto in masivno zgradbo krasi le vzidana kamnita plošca s tremi grbi in latinskim napisom (Deus, sibi et postebis – Bogu, sebi in naslednikom) nad vhodnimi vrati. Kvadratno dvorišce obdajajo v pritlicju arkadni hodniki. V stavbi je galerija s 24 portreti novomeških proštov, arhiv in knjižnica. V nadstropju je kapela s stropno poslikavo, posveceno Mariji Snežni, delo barocnega slikarja Antona Cebeja, ki je deloval v drugi polovici 18. stoletja. Kapelo dopolnjuje kasneje prinešen barocni oltar, ki je posvecen Brnski Materi božji. Leta 2006 je proštija postala sedež Škofije Novo mesto.


[GER] Aufgrund historischer Tatsachen und der morphologischen Analyse der Stadt und ihrer Stadtteile, in unserem Falle des Kollegiatskapitels, stellt die Autorin ihre Hypothese auf über die Entwicklung dieses Raumes seit seiner vorurbanen Phase. Sie analysiert die Besonderheiten der morphologischen Struktur des Kollegiatskapitels und legt die Stadtplanung von Novo mesto im Vergleich zu anderen Städten in Slowenien und im weiteren europäischen Raum dar. Am Ende der Abhandlung stellt die Autorin fest, daß Novo mesto samt dem Kollegiatskapitel zu einer urbanistisch- genetischen Kategorie der sogenannten "Kaisers-tädte" gehört, für welche charakteristisch ist, daß sich in ihrer Anlage nicht der Sitz des Feudalherrn befindet. Diese priviligierte urbanistische Position erlangte mit der Gründung des Kollegiatskapitels die Kapitelkirche des Hl. Nikolaus. Wegen ungünstiger Umstände in den späteren Jahrhunderten entwickelte sich das Kollegiatskapitel von Novo mesto nicht zu einem repräsentativen Kirchenviertel, sondern es kam sogar zu einer Pauperisierung dieses Stadtteils. Sein Wert ist trotzdem groß, haben sich in seiner urbanistischen Anlage doch die Spuren einer sich über mehrere Jahrhunderte erstreckenden Siedlungsentwicklung erhalten.


[ENG] Park your car at marked position to have "just" drive-in experience. But I suggest parking at the other side of Krka and take short walk over old bridge. The effort will be rewarded with scenic views over old town Breg with narrow streets. On your way back you may stop in "Čajarna", where best tea in town is served. 

1139417326_IMG_4891 IMGP3051 IMGP3039 IMG_4986.jpg IMG_3843.jpg IMG_3852.jpg




[CRO]
KAPTOLSKA CRKVA SVETOG MIKLAVŽA, danas je najstariji gradevinski spomenik u gradu, a ujedno je i jedna od najljepših gotskih crkava u nas. Današnju crkvu tvore zvonik, lada i prezbiterij. ispod kojega je kripta. Nejedinstvena arhitektura crkve, te zalomljena uzdužna osovina, rezultat su brojnih prezidavanja i dozidavanja, na koje su utjecali dodjeljivanje gradskih pravica godine 1365, turške provale i uspostavljanje kolegijatnoga kaptola godine 1493, čime je crkva postala kaptolska crkva. Na oltarima i u sakristiji stoje brojne slike Valentina Janeza Metzingera (1699-1759), a na glav-nom je oltaru slika sv. Miklavža, djelo talijanskog manirističnog slikara Tintoretta (Giacopo Robusti, 1518-1594).


[DE]
Die KAPITELKIRCHE ST. NIKOLAUS, representiert heute das alteste Baudenkmal der Stadt und ist gleichzeitig eine der schdnsten Kirchen Slovveniens. Die heutige Kir-che besteht aus dem Glockenturm, Schiff und Presbyterium, unter vvelchem eine Krypta liegt. Die uneinheitliche Architektur der Kirche mit der gebrochenen Langs-achse ist das Resultat zahlreicher Umbauten und Anbauten. die durch die Verleihung der Stadtrechte 1365. die Turkeneinfalle und die Grundung des Stiftskapitels 1493. vvomit die Kirche zur Stiftskirche erhoben wurde. bedingt waren. Auf den Altaren und in der Sakristei gibt es mehrere Gemalde von Valentin Janez Metzinger (1699-1759) und auf dem Hochaltar ist das Gemalde des St. Nikolaus, ein Werk des italienischen manienstischen Malers Tintoretto (Giacopo Robusti, 1518-1594), besonders beach-tenswert.


[ENG]
THE CHAPTER CHURCH OF ST. NICHOLAS, is the most ancient building in the town today and is at the same tirne one of the most beautiful Slovene Gothic chur-ches. The church of today consists of the tovver, the nave and the presbytery under which there is a crypt. The nonuniform architecture of the church, together with the interrupted longitudinal axis, is the result of numerous rebuildings and annexes which were conditioned by the conceding of municipial rights in 1365, the invasions of Turks and the foundation of the collegiate chapter in 1493. On the altars and in the vestry there are many paintings by Valentin Janez Metzinger (1699-1759). The painting of the high-altar is the work of the Italian manneristic painter Tintoretto (Giacopo Robusti. 1518-1594).


[SLO]Cache je "micro" velikosti v plastični epruveti z navoj pokrovčkom. Pri iskanju pazite na "bunkeljne", ker je lokacija na precej obiskanem mestu. Za vpis pa je dovolj klopc v bližini cerkve, da to lahko opravite v miru. Za vsak slučaj prinesite svoje pisalo!
[ENG]Cache is "micro" - small plastic tube with cap. Please be carefull about mugglers. The exact cache area is crowdy, but there are plenty of quiet places around. You may walk away and take a seat nearby while logging. Bring your own pen!

Additional Hints (Decrypt)

[SLO]Zntargav. [ENG]Zntargvp.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)