Skip to content

Ve znameni kone Multi-cache

This cache has been archived.

kopci: Přátelé, bylo to krásné, ale keš po 10 letech končí.
Chvíli po založení kešky v roce 2013, která nám se Šindíky dala hodně práce se objevil problém na Stage 2 (zámecký park). Zámek koupila nová majitelka a park nechala pro veřejnost zavřít. Byl problém se sem dostat. Pak začal i problém na Stage 3. Ke změnám došlo i na Stage 4, i když ne k zásadním. Když pak byla na jaře 2023 ukradena finálka, dlouho jsme přemýšleli, jak to vyřešit. V současné době koně v hřebčíně Napajedla nejsou. Areál osiřel. Majitelé hřebčína nekomunikují a nikdo neví, jak se celá situace bude vyvíjet dál. Jsou snahy o zachování areálu hřebčína jako historické památky. Věříme, že se areál podaří zachránit tak, jak si ho všichni pamatujeme, a že jednoho dne se v něm snad i nějaký ten kůň zase objeví a vrátí se sem život.
Děkujeme za hezkých 10 let, děkujeme všem, kteří kešku navštívili a jsme rádi, že se líbila. Třeba časem zase něco vymyslíme....
Tým Kopči a Šindíci

More
Hidden : 3/21/2013
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato keš Vás seznámí s historií chovu anglického plnokrevníka v Napajedlích a provede Vás po místech, která s chovem tohoto nejrychlejšího koňského plemene souvisejí.


Připravte se na procházku dlouhou kolem 1,5 - 2 km po jednotlivých stagích. Časová náročnost je kolem 1 hodiny (+-). Trasa vede jak po zpevněných cestách, tak i nezpevněných, proto zejména po deštích s tímto počítejte. Odměnou Vám bude nejen krabička a bodík, ale také hezké výhledy do krajiny, které trasa nabízí.

Série Filmová místa

Vzhledem k aktualni situaci, která vladne na Stage 2, coz je nam skutecne velmi lito, davam k dispozici potrebna cisla. E=2, F=6 Po navsteve Stage 1 můžete tedy rovnou na Stage 3. Stage 2 patri k nejhezcim mistum cele multinky. Je velka skoda, ze situace zasla az tak daleko. Verime, ze jde jen o docasny problém, jako tomu bylo uz v minulosti, který se snad casem vyresi...Omlouváme se za komplikace a přejeme prijemny odlov.)

Historie a současnost chovu koní v Napajedlích

První pokusy o chov koní v Napajedlích jsou spjaty s osobou hraběte Bedřicha ze Stockau (1831 – 1884). Rozhodující událostí pro rozvoj napajedelského hřebčína byl ale příchod Aristida Baltazziho na napajedelské panství. Aristide Baltazzi pocházel z vlivné vídeňské rodiny a byl velký dostihový nadšenec. V roce 1884 se oženil s Marií ze Stockau (dcerou Bedřicha ze Stockau). Po Stockauově smrti převzal rodinné panství a po velkorysých přestavbách zdejších stájí skotu na moderní boxové stáje založil roku 1886 plnokrevný hřebčín. Postupně pozvedl napajedelský chov koní na světovou úroveň.

obrázek obrázek

Baltazziovská éra v historii hřebčína ovlivnila celkovou atmosféru městečka a zanechala stopu také v místní lidové slovesnosti, kdy vzniklo úsloví „letí jak Baldáčí“.

Zlaté období ale skončilo smrtí Aristideho Baltazziho v roce 1914. Hřebčín se sice držel ještě krátkou dobu na výši, ale pak nastal jeho úpadek. Příčinou byla jak těžká doba první světové války a hospodářská krize, tak i špatné investiční rozhodnutí Baltazziovi ovdovělé ženy Marie, která celé panství a hřebčín zdědila. Po válce uvěřila záměrně šířeným pověstem, že se na pozemcích zámeckého parku a pastvin hřebčína nachází naleziště ropy. Nechala se tak nalákat na nákladné financování průzkumných vrtů, ale ropu se najít nepodařilo. Tím byl v roce 1929 definitivně dokonán finanční úpadek panství. Paradoxně právě v této těžké době však slavili napajedelští koně velké úspěchy na dostihových drahách. Následkem finančního úpadku byla majitelka Marie Baltazziová nucena v roce 1930 prodat všechny plnokrevné koně, tedy prakticky celý hřebčín, ale bez budov a pastvin. Vzhledem k tomu, že hrozilo nebezpečí odchodu cenného chovného materiálu do zahraničí, zasáhlo ministerstvo zemědělství a napajedelští koně přešli do majetku státu. Pozemky, budovy hřebčína i samotný zámek s parkem pak byly prodány veřejnou dražbou v roce 1935 a jejich novým majitelem se stála zlínská továrna na obuv Baťa.

Teprve po roce 1937 se podařilo od továrny získat areál hřebčína s pastvinami a stájemi v Pěnném výměnou za otrokovické a tlumačovské pozemky, které byly pro firmu Baťa zajímavé z hlediska dalšího rozvoje. I v tomto období pokračovala série úspěchů napajedelských koní.

Ve válečném období při přiblížení fronty byli téměř všichni napajedelští koně ukryti na různých místech na Moravě a 18 klisen bylo převezeno do Kladrub. Ztráty ani škody proto nebyly příliš velké. Krátce po osvobození 3. května 1945 byl provoz hřebčína znovu obnoven. Během let 1948 – 1989 měl napajedelský hřebčín v chovu anglických plnokrevníků výsadní postavení. Od 1. 5. 1992 změny spojené s privatizací ukončily období Státního hřebčína a hřebčín byl zprivatizován. V současné době je hřebčín v soukromém vlastnictví.

obrázek

Prvním hřebcem napajedelského chovu byl legendární Kisbér (1874). Za prvního významějšího plemeníka napajedelského chovu bývá označován Simson (nar. 1920), dále Masis (1952). Z dalších významných koní můžeme jmenovat takové jako Con Amore, Horkay, Tovább, Falb, Lissy, Valčík, Blue Star, Rek, Přemysl, Tornado, Panoš, Lionel, Diva, Gradiva, Deux pour Cent, L´Amiral, Silvera, Relief, Libanon, Century, Behistoun, Latina, Centurie, Kleón, Arva, Redakty, Dara Monarch, Rainbows for Life, Look Honey. Za celou dobu své existence vychoval napajedelský hřebčín stovky závodních a chovných koní.

Dodnes se zachoval komplex původních stájí hřebčína, v prostoru tzv. Rotundy je pohřebiště nejslavnějších napajedelských plemeníků. Výběh uprostřed hřebčína přípomíná, že se tu každoročně konají dražby ročků, na které se sjíždějí chovatelé z celého světa. I v současné době patří hřebčín k nejvýznamnějším producentům dostihových koní v České republice. Kromě historických stájí a přilehlých výběhů má dnes hřebčín k dispozici i výběhy na Pěnném (těm je věnována keš GC2WXYE), nové stáje s kapacitou 100 boxů a 2000 ha zemědělské půdy, kterou obhospodařuje.

obrázek

Zajímavosti

Pro svou malebnost upoutalo prostředí hřebčína také pozornost filmařů. Bylo zde natočeno několik krátkých i celovečeních filmů a seriálů. Např. „Už zase skáču přes kaluže“ (1970) od Karla Kachyni, film "Outsider" (1986) režiséra Zdeňka Sirového, který byl natočen k stému výročí hřebčína v Napajedlích. Z televizních seriálů pak „Znamení koně“ (2011) od režiséra Milana Cieslara.
Také si rádi zahrajete hru Dostihy a sázky ? Osudy jednoho z koní z této hry v původní verzi z osmdesátých let jsou taktéž spjaty s hřebčínem Napajedla. Hnědák Koran narozený v hřebčíně Napajedla byl jedním z hrdinů této hry ! Ve hře je vyobrazen jako bělouš, ve skutečnosti to byl ale hnědák. Ve hře reprezentoval hnědou stáj.

Ke kešce samotné:

STAGE 1 (ÚVODNÍ SOUŘADNICE)

N1 = 49° 10.045´

E1 = 017° 30.824´

Na úvodních souřadnicích keš nehledejte, jak jinak :-). Najdete tam vstupní bránu do areálu hřebčína Napajedla. U brány po levé straně najdete kovovou tabulku s nápisem. Jsou na ní dva letopočty. První se týká roku, kdy byl hřebčín založen. Pro účely získání souřadnic budete potřebovat letopočet druhý, ve tvaru ABCD, který najdete na této tabulce dole.
Pro získání vstupních indícií není nutné vstupovat dovnitř ! Vstup dovnitř je zakázan, respektujte tohle pravidlo ! Dodržujte striktně zákazy vstupu zejména na stage 1 a stage 2 je to důležité, vyhnete se problémům. Protože je keš věnována koním, budeme rádi, když se v keši budou měnit hlavně předměty, které se vztahují ke koním, není to ale podmínka. Měňte fér ! Ať se líbí......

STAGE 2

N2 = 49° (A+B). 7x(A+B+C+D)´

E2 = 017° (5xD). (B-2) (C-1) (D+1)´

Stojíte v místech, kde se v roce 1913 odehrávala nejvýznamnější napajedelská dražba za Aristidova života. Tehdy se prodalo osmadvacet ročků za 193.000 zlatých, což představovalo průměr 6893 zlatých za jednoho mladého koně – to byla dvojnásobná průměrná cena, než deset let předtím. Manželé Baltazziovi velmi dbali o společenskou úroveň dražeb, které se konaly v tomto nádherném a pečlivě udržovaném prostředí. Pro hosty byl dokonce vypraven vlak z Vídně, který je po dražbě odvezl zase zpět. Aukce připomínaly velkou zahradní párty plnou stánků a stolů s nejrůznějšími pochutinami. A lákavé občerstvení a nápoje včetně drahého šampaňského byly k radosti hostů zdarma.
Jen se kolem sebe rozhlédněte a zkuste si představit, jak to asi v roce 1913 vypadalo. Kolem Vás hraje hudba, pobíhá služebnictvo a plné tácy se prohýbají pod tíhou vybraných lahůdek a drahým šampaňským a do toho všeho se ozývá ržání a řehtání koní, veselý smích dam a přemýšlivé, hloubavé pohledy panů diskutujících o kvalitách nabízených ročků.

Vaším úkolem teď bude na chvíli si odskočit z dražby (ještě si vemte koláček do ruky) a jít si zkontrolovat svůj velocipéd, kterým jste přijeli. Nemusíte chodit daleko, stojíte kousek od něj :-). Při kontrole zjistíte, že je na místě, a že kapacita parkování velocipédů v obou stojanech je využita hosty dražby na 100%. Vaším úkolem je zjistit, kolik hostů dnes přijelo na dražbu na jízdním kole. Pokud se Vám z množství vypitého šampaňského trochu zamotala hlava, můžete provést kontrolu správnosti výpočtu tak, že počet všech ozdobných dvoulamp, které jsou nedaleko Vás vynasobíte číslem 6, přičtete číslo 2 a máte jistotu. Oba výsledky výpočtů se musí shodovat. Vyjde Vám číslo ve formátu EF.

Že se Vám po tom šampaňském přece jen ještě motá hlava ? Dobře, tak se půjdeme společně trochu projít a odpočinout si od toho hluku. Zcela jistě bude nutné nejprve opustit tento prostor po široké cestě, která vede dolů a až poté se vydat na procházku. Na procházku se určitě nevydávejte zpět mezi hosty ani mezi koně, i když se Vás o tom bude snažit na první chvíli někdo/něco přesvědčit. Nemuselo by to dopadnout dobře ani pro Vás, ani pro koně, ani pro hosty a zcela jistě by se to nelíbilo ani paní hraběnce, že se jí motáte v takovém stavu po dražbě a pohoršujete hosty.

STAGE 3

N3 = 49° (E+F+2). (A-1) (D-A) (F-A)´

E3 = 017° (DxF-5). (E) (F-E) (C-E)´

Došli jste na místo, odkud stále ještě slyšíte tlumený zvuk hudby, řehtání koní a klapot koňských podkov. Už je Vám lépe ? Pokud ne, omyjte si obličej vodou z kouzelné studánky která Vás vrátí zpět do reality. A pak se pořádně podívejte, kde to vlastně stojíte ?

u vysokého smrku G = 1
u posedu pro myslivce G = 3
u dopravní značky G = 0
u kapličky G = 4
u turistického rozcestníku G = 2

Na místě se porozhlédněte a o kousek dál pokochejte pohledem, který se Vám možná nabídne. Pokud budete mít štěstí, uslyšíte řehtání koní a dusot koňských kopyt, tentokrát to už ale nebudou dozvuky z dražby. Ještě jednou si omyjte obličej ve studánce a naberte síly. Už Vám chybí jen kousek.

STAGE 4

N4 = 49° (A+B). (G) (A-1) (G)´

E4 = 017° (A+B+C+D+F). (F-E) (B-E) (F-A)´

Na místě, kde se nacházíte se Vám naskytnou dva pohledy. Jeden do krajiny (užijte si ho) a druhý na geoobjekt u kterého stojíte. Pro výpočet finálních souřadnic, kde se keš nachází budete potřebovat všechna tři červená čísla, která jsou na geoobjektu uvedena pod sebou. Pozor-jde o dvě čísla dvouciferná a jedno číslo jednociferné. Takže sčítat budete čísla tři, nikoli čísel pět ! Proto je tak i sčítejte !!! Jejich součtem zjistíte výsledek ve tvaru HI.

FINÁLE

NF = 49° (B-C) (H+A). (H) (F) (I+A)´

EF = 017° (C+D+F+H+I). (H-I) (H-A) (I+A)´

Kromě kešky, kterou v těchto místech najdete, se můžete potěšit krásnými výhledy do krajiny a na jaře, v létě a na podzim i pohledem na koně, které tu najdete.

Zdroje:

http://www.napajedlastud.cz
Milada Písková - město Napajedla - Průvodce památkami a zajímavostmi města, 2008
http://www.dostihy.cz/cz/legendy-minulosti/article/90/aristides-baltazzi-1853-1914.html

Flag Counter

Additional Hints (Decrypt)

cbq xnzral

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)