Skip to content

Poznavam te, Jasna! Wherigo Cache

This cache has been archived.

Ajlan1001: Vzhledem k tomu, že se keš objevila na finálkových serverech a téměř nikdo ji neluští, došli jsme k závěru, že je zbytečná. Archivujeme ji stejně, jako téměř všech dalších 43 krabiček, kterým jsme věnovali mnoho svého času a úsilí. Vážení kačeři, choďte si na tradičky když potřebujete body více než zážitky.
Pavla a Pavel

More
Hidden : 8/27/2013
Difficulty:
5 out of 5
Terrain:
4.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


1

...a my, kdo jej známe trochu více, v tom magickém zvolání poznáváme našeho milého kamaráda Scottyho-cz, kačera a pétanquistu tělem i duší, jenž tento měsíc slaví významné životní jubileum. Proto chceme naši první wherigo věnovat u zmíněné jubilejní příležitosti právě především jemu. Dozajista ocení, že jsme mu zase, tentokráte nejspíše na hodně dlouhou dobu, "zašpinili" jeho "čistou mapičku". Současně ovšem respektujeme, že, ačli na to vůbec nevypadá, se oslavenec pomalu blíží de facto dědečkovskému věku, jak dosvědčuje i dění kolem něj, a tudíž se budeme snažit, aby jej při hledání moc "nebolely nožičky".
Tomši, vše nejlepší - a především přehršel odlovených, pěkných keší, co Tě potěší - přejí autoři.


Samozřejmě na keši jsou vítáni i všichni ostatní, pokud budou ochotni čelit úkladům zde předloženým!

2

Pyšná princezna, film z něhož zazněla v titulu známá hláška, je zřejmě nejúspěšnější československý film všech dob (návštěvnost v československých kinech dosáhla čísla 8
222 695 - top 1 v naší historii), který zná díky přečetným reprízám na všech možných televizních stanicích snad každý. Skoro by se již dalo napsat, že bez Pyšné princezny by se televizní Vánoce neobešly.
Pyšnou princeznu natočil v roce 1952 režisér Bořivoj Zeman. Ve filmu excelovala celá plejáda špičkových herců té doby. V hlavních rolích princezny Krasomily a krále Miroslava potkáváme Alenu Vránovou a Vladimíra Ráže. Popleteného stařičkého krále, tatínka Krasomily, si zahrál Stanislav Neumann. Miloš Kopecký s Karlem Effou nás rozesmáli jako vychytralí rádcové. Přesvědčivý byl i Josef Hlinomaz v roli výberčího daní. S hláškou "Ó princezno, je-li možná!" se zase třeba zapsal do paměti Miloš Nesvadba co by přihlouplý princ ucházející se o ruku Krasomily. Dále hráli: Mária Sýkorová, Jaroslav Seník, Oldřich Dědek, Gustav Heverle, Luděk Mandaus, Bohuslav Čáp, Otomar Korbelář, Jarmila Kurandová, Jana Werichová, Vladimír Bejval, František Hanus, Nita Romanečová, Terezie Brzková, František Kovářík, Branislav Koreň, Bohuslav Kupšovský, Rudolf Cortés, Václav Švec, Jaroslav Orlický, Emil Kavan, Josef Hořánek, František Kokejl, Libuše Bokrová, Jiří Zukal.
O hudební složku filmu (mj. i ústřední melodii "Rozvíjej se, poupátko" na slova Františka Hrubína) se postaral Dalibor C. Vačkář.
Kameru mistrně vedl Jan Roth.

3

Film je na www.csfd.cz hodnocen více než 80 %.
Děj filmu je zde shrnut následujícími slovy:

Krásná, ale velmi pyšná princezna Krasomila, dcera vladaře Půlnočního království, se odmítne provdat za šlechetného krále Miroslava, který se uchází o její ruku. Ten se však vydá do jejího rodného království a v přestrojení působí na zámku coby zahradník. Princezna se do něj zamiluje a pod jeho vlivem se postupně zbavuje všech rozmarů. Oba milenci společně uprchnou, ale královští poslové je zakrátko dostihnou. Napravená Krasomila tak zároveň odhalí i zahradníkovu pravou totožnost a nakonec přijímá nabídku k sňatku. První československá filmová pohádka pro děti byla natočena podle jedné z nejkrásnějších pohádek Boženy Němcové Potrestaná pýcha. (Zlín Film Festival)

Filmový přehled (35/1952) zhodnotil Pyšnou princeznu následovně:
Celovečerní hraná pohádka „Pyšná princezna" je prvním filmem tohoto druhu v československé filmové produkci. Tím záslužnější je práce tvůrců filmu, kteří zdařile tlumočí mladým divákům dílo klasika české literatury, spisovatelky Boženy Němcové, čerpající z krásy lidového vyprávění. Prostota jednání, jednoduchost výrazu a základní konflikt dobra a zla, charakteristický pro pohádky, byl ve filmovém zpracování zachován. Pohádka Boženy Němcové byla rozšířena některými dalšími pohádkovými motivy, jimiž byla ještě zdůrazněna ústřední myšlenka filmu, že jen prací a láskou je naplněn lidský život a že práce a láska dovede změnit i pyšného člověka v platného člena lidské společnosti. Všechny tvůrčí složky ve filmu jsou zaměřeny k tomu, aby vystihly nejen krásu a uměleckou hloubku našich pohádek, ale především jejich obsahovou hodnotu, jejich výchovný význam. Tvůrcům filmu se podařilo, v nemalé míře také zásluhou pečlivého výběru exteriérů a zejména krásné fotografie, jasně rozlišit dva světy, dvě království, zemi dobra a zemi zla. Film má velmi dobré herecké výkony, a to nejen v hlavních úlohách (Vladimír Ráž, Alena Vránová, Stanislav Neumann), ale i v episodách. Film „Pyšná princezna" byl po zásluze odměněn na VII. Mezinárodním filmovém festivalu 1952 cenou za film pro děti, a to nejen proto, že ve zpracování národní pohádkové látky vyzvedá myšlenku o výchovném vlivu práce na člověka, ale také proto, že umělecké podání je skutečně zdařilé.

Film Pyšná princezna je přijímán národem veskrze pozitivně. Je vesměs hodnoceno vysoce zvládnuté filmařské řemeslo, výkony herců i pohádkovost jednoduchého příběhu bez přemíry triků a nadpřirozena. Na druhou stranu ozývají se i hlasy odsuzující pohádku jako škvár zasviněný ideologickým balastem 50. let - dokonce bylo k tomu zveřejněno i několik článků: Pyšná princezna ve službách komunistické ideologie, POLITICKÝ KOMENTÁŘ: Pyšná princezna. Některým se třeba nelíbí, že pohádka byla natočena jako černobílá. Poměrně početně je zastoupena i skupina odmítající příliš časté televizní reprízování, jež dílu spíše škodí. - Nechávám tedy na vkusu laskavého čtenáře, na kterou stranu se přikloní. Za všechna zveřejněná hodnocení se mi jeví osobně nejbližší asi následující (ČSFD):

DoneyGal *****

Od premiéry nejslavnější české filmové pohádky Pyšná princezna, natočené na motivy původní pohádky Boženy Němcové „Potrestaná pýcha“, uplynulo letos 60 let. Možná že toto výročí je vhodné k zamyšlení nad současnou českou filmovou pohádkou a její srovnání právě s Pyšnou princeznou. Abychom pochopili samu podstatu pohádkových příběhů, je třeba se v historii vrátit o 200 let zpět, tedy do období konce 18. století. Zejména v této době se formuje moderní český pohádkový příběh, utvářený a šířený ústní lidovou tvořivostí a později zpracovaný právě Němcovou nebo Erbenem. Jaký byl základní smysl vzniku těchto příběhů, prvoplánově určených především dětským posluchačům? Nepochybně to bylo morální poselství, beletrizace určitého hodnotového kodexu, který se odcházející generace snažila populární příběhovou formou předat generaci příští. Proto také pohádky téměř vždy končily určitým ponaučením, závěrem, ze kterého si potomci měli vzíti patřičný vzor pro svůj život. Samotný příběh pak byl pouze kostrou, prostředkem pro ono poselství – naději, že život příštích generací bude šťastnější. Diváci Pyšné princezny – a je to patrno i ze zveřejněných komentářů – se vždy dělili do dvou vcelku vyrovnaných skupin. Jedna viděla film jako pouhou socialistickou agitku, určenou k propagaci tehdejších stranických dogmat, podobně jako i další soudobé snímky Císařův pekař a Dovolená s Andělem. Druhá skupina se pak nenechala odradit scénami, které někdy možná příliš akcentovaly určitá klišé, poplatná tehdejším dobovým zvyklostem. Ve filmu nacházela právě onu morální hloubku, převzatou z původních příběhů Němcové, totiž lásku k člověku a bezmeznou víru v dobro, v onu naději, že tak, jako se králi Miroslavovi podařilo napravit pýchu princezny Krasomily, se jednou podaří napravit pýchu a zlo i u ostatních lidí. Bohužel srovnání současné tvorby pro děti s těmito příběhy nevychází dobře. Je smutně komické či komicky smutné jak se ze současných pokusů (uveďme Nejkrásnější hádanku, Čert ví proč, Peklo s princeznou a další) šmahem vytratil veškerý obsah, o kterém zde píši a zbyl pouhý obal, tedy nablýskané kostýmy, atraktivní prostředí hradů a zámků, emotivní souboje, trikové scény a efekty. Je to vlastně přesná definice kýče, pokud ho chápeme jako dokonalou formu bez obsahu a vnitřního poselství. Svůj komentář – zamyšlení – bych zakončil zopakováním známé skutečnosti, že umění je vždy odrazem doby. Jaké tedy můžeme chtít současné umění, jestliže doba, ve které žijeme je tak nepřízniva veškerým skutečným hodnotám? Jak bychom mohli po režizérech typu Zdeňka Trošky chtít pohádku s morálním poselstvím, když od producentů dostane stejně dobře zaplaceno (ba dokonce možná lépe) za příběh, který naopak diváka tímto nebude příliš obtěžovat? Čtenář – bude-li nějaký – si jistě na tyto otázky odpoví sám.

4

***

Přijměte prosím pozvání k výpravě po řadě míst, kde byla před více než 60 lety zmíněná filmová klasika natáčena. A jejich opravdu pěkná řádka! Však sami poznáte!
Nečekejte, že keš bude možné odlovit za pár hodin. Varujeme vás a upozorňujeme na to předem, dřív než se rozhodnete k luštění keše a než se vydáte na cestu. Lépe řečeno: na dalekou cestu.
Současně se nebudeme zlobit, pokud se rozhodnete od této naší keše abstrahovat. Jsme si vědomi, že pro každého skutečně vhodná být nemusí. - Klidně klikněte na jinou, která bude pro vás schůdnejší, zajímavější a zábavnější.
Keš je naše první svého druhu, naše první wherigo. Doufáme tedy, že závady technického rázu se nevyskytnou. Pokud, omluvte nás - a hlavně dejte nám o nich vědět.
Počítejte s tím, že po každém kroku je průběh hry automaticky ukládán.

Výchozí souřadnice jsou situovány na místa, která s vlastním
filmem nemají mnoho co společného. Vlastně přece jen možná mají. Nachází se zde bývalý roudnický biograf, kam možná i Scotty-cz jako malý chlapec chodíval na pohádky - a možná i na Pyšnou. Biograf je již léta uzavřen, více informací se o něm dozvíte zde. Samo místo si ale zahrálo ve filmu, byť jiném. Natáčely se zde scény filmu Lidice.

Cartridge stahujte z wherigo.com.



Série Filmová místa


Pocet návštevníku:








Additional Hints (No hints available.)