Skip to content

Trideni a recyklace odpadu Mystery Cache

Hidden : 7/14/2014
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Na úvodních souřadnicích keš nehledejte. Není tam, místo toho se zde nachází sběrný dvůr, kde můžete odevzdat tříděný či nebezpečný odpad. Sběrný dvůr byl vybudován za pomoci dotace EU ve výši 5,85 mil.Kč.


Každý občan České republiky vyprodukuje během jednoho roku celkem 308 kg odpadu (údaj ČSÚ pro rok 2012). Pouze 21% z tohoto objemu je recyklováno. Recyklace je nakládání s odpadem, které vede k jeho dalšímu využití, jedná se tedy o opětovné cyklické využití odpadů a jejich vlastností jako druhotné suroviny ve výrobním procesu. V tomto procesu je vždy recyklovaný materiál cíleně přetvářen z nepoužitelného odpadu na vstupní surovinu, která je znovu použitelná. Přínosem recyklace je snížení potřeby těžby nových surovin (železná ruda, bauxit, dřevo, ropa). Cílem Evropské Unie je snížení ukládání odpadů na skládky v rozsahu maximálně 25% v roce 2020.

Recyklaci dělíme na

  • přímou – znovuvyužití věci bez další úpravy (např. použití automobilových součástek z vrakoviště)
  • nepřímou – znovuvyužití materiálu pomocí zpracování odpadu (např. použití starého papíru při výrobě nového)

A co všechno lze recyklovat?


Sklo (bílé a zelené kontejnery) patří mezi nejlépe recyklovatelné materiály. Ze skla se nejdříve ručně odeberou velké a hrubé nečistoty (keramika, porcelán, korek, plasty, kov), které by poškodily nebo ucpaly recyklační stroje. Poté jsou nečistoty a nežádoucí příměsi oddělováni stroje. A to mechanicky (např. vyfukováním lehkých materiálů) a nebo opticky (obvykle na principu co nejde prosvítit nepovažuje se za sklo). Sklo se poté rozdrtí na malé kousky a roztřídí dle barvy (čiré sklo, zelené, hnědé). Takto upravený materiál se později znovu používá ve sklárnách při výrobě nového skla. Recyklovat lze i speciální skla vícevrstvá, lepená, bezpečnostní, tónovaná nebo autoskla.

Pro třídění skla se používají bílé a zelené kontejnery do kterých můžeme vyhodit láhve od nápojů, skleněné nádoby i střepy. Nepatří do něj keramila, porcelán, autosklo, drátěné sklo ani zrcadlo.

Papír (modré kontejnery) je snad nejznámější recyklovatelný materiál. V odpadech domácností tvoří až 20% hmotnosti všech odpadů.

Recyklovaný papír slouží k výrobě novinového papíru, lepenkových krabic, obalů na vajíčka, toaletního papíru. Z kartonů a těžších papírů se vyrábí vlákna do sádrokartonu, stabilizační pojiva do betonových výrobků, přísady do asfaltových povrchů nebo materiály pro tepelné a zvukové izolace.

Pro třídění papíru slouží modré kontejnery do kterých lze vyhodit noviny, časopisy, kancelářský papír, reklamní letáky, krabice, lepenku, kartón i papírové obaly. Nepatří tam mokrý, mastný, uhlový, voskovaný nebo znečištěný papír. Také tam nepatří použité plenky ani hygienické potřeby.

Plasty (žluté kontejnery) se musí nejdříve ručně roztřídit dle skupin, které se zpracovávají zvlášť. Největší množství plastů tvoří PET lahve, ze kterých se vyrábí textilní vlákna (známé jako polyester), a ta se používají do spacáků, zimních bund, k výrobě textilií, dek nebo koberců. Z mikrotenových sáčků a igelitových tašek se opět vyrábí fólie a pytle. Z pěnového polystyrenu se vyrábí speciální cihly. Ze zbylé směsi plastů se vyrábí odpadkové koše, protihlukové stěny nebo zahradní nábytek.

Pro třídění plastů slouží žluté kontejnery do kterých patří PET lahve, kelímky, sáčky, fólie, polystyrén a výrobky z plastů. Nepatří tam novodurové trubky a obaly od nebezpečných látek (motorové oleje, chemikálie, barvy apod.)

Kartonové obaly (oranžové kontejnery) se třídí buď v papírnách nebo na speciálních linkách. V papírnách se drtí, namočí a oddělí vláknina (papír), která se dále zpracováva. Zbytkový materiál, tedy hliník a polyethylen se buď dále recykluje nebo se spaluje ve spalovnách. Na speciálních linkách probíhá recyklace formou drcení a následného tepelného lisování do desek používaných ve stavebnictví.

Pro třídění kartonových obalů slouží oranžové kontejnery.

Bioodpad (hnědé kontejnery) obvykle tvoří 30% až 50% z celkové hmotnosti vyprodukovaného odpadu. Tento odpad se zpracovává kompostováním nebo se využívá v bioplynových stanicích jako surovina k výrobě energie.

Tříděný bioodpad patří do hnědého kontejneru. Do toho vhazujte zbytky ovoce a zeleniny, sáčky od čaje nebo papírové ubrousky. Nepatří tam tekuté zbytky jídel, kosti, maso, oleje, uhynulá zvířata a biologicky nerozložitelné látky

Kovy (šedé kontejnery) patří mezi jednoduše recyklovatelné materiály. Počet cyklů roztavení a dalšího použití totiž neni omezen. Nejčastěji se recykluje železo, hliník a měď. Kovy můžete vhodit do šedého kontejneru nebo odnést do sběrného dvora nebo výkupny surovin

Textilie se třídí do speciálně označených kontejnerů nebo je možné je odevzdat ve sběrných dvorech. Kontejnery jsou určeny ke sběru použitého textilu, obuvi a doplňků, které ještě mohou najít využití. Obsah kontejnerů se ručně třídí. Použitelné oblečení se použije na charitu, ostatní se zrecykluje nebo spálí. Recyklace textílií se provádí "rozdrásáním" a výsledný materiál se používá na izolace, výplňový materiál nebo na výrobu čistících hadrů.

Elektroodpad (červené kontejnery) se nejčastěji vrací v elektroprodejnách, které mají ze zákona povinnost zajistit zpětný odběr. Elektroodpad je také možné odevzdat ve sběrných dvorech. Sesbírané elektrospotřebiče, ale také baterie nebo světelné zdroje se zpracovávají ve specializovaných recyklačních zařízeních.

Nebezpečný odpad v žádném případě nepatří do komunálního odpadu protože se vyznačuje negativním vlivem na životní prostředí, na zdraví lidí a zvířat a nebo při manipulaci s ním hrozí nějaké další nebezpečí. Mezi nebezpečný odpad patří nepoužité léky, autovraky, elektroodpad (baterie, zářivky, televize, displeje, chladničky a mrazničky) a chemikálie (oleje, žíraviny, těkavé látky, lepidla, barvy, repelenty a hnojiva). Nepoužité léky se vrací v každé lékárně. Ostatní nebezpečný odpad patří do speciálních kontejnerů nebo do sběrných dvorů.

A co vy? Třídíte? Víte jak na to? Pojďte si to zkusit:


(dřevo-PET)(ocel)(tvrdý polyetylén)(Bílé sklo-měkký polyetylén)(vlnitá lepenka-PVC)(plast s hliníkem-hliník)(polystyren*bavlna+juta-ostatní papír+PET)

GeoCheck.org

Additional Hints (Decrypt)

fvsen: hiavge gebwhuryavxh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)