Skip to content

Mur Krzeczkowski EarthCache

Hidden : 4/26/2015
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Z drogi Przemyśl - Bircza za miejscowością Olszany na ostrym zakręcie kierujemy się na miejscowość Krzeczkowa. następnie niebieskim szklakiem drogą szutrową trzymając się prawej strony dojeżdżamy do parkingu. Dróżką leśną w lewo ok. 200 m wprost do celu.

Pogórze Przemyskie jest położonym najdalej na wschód obszarem Zewnętrznych Karpat Zachodnich, zbudowane jest z skolskiej jednostki tektonicznej. Płaszczowina skolska tworzy zasadniczy zrąb Pogórza. Złożona jest różnorodnych warstw ułożonych warstwowo, o różnej miąższości i twardości. Procesy górotwórcze w płaszczowinie wytworzyły długie antylkiny o silnie zredukowanym skrzydle północnym zwanymi fałdami skibowymi. Tworzą charakterystyczny rusztowy układ grzbietów górskich ciągnących się równolegle do siebie z północnego zachodu na południowy wschód. Skały te mają małą odporność na wietrzenie skutkiem czego jest ich niewielka wysokość oraz łagodne nachylenie. Na jednej z takich wzgórz za wsią Krzeczkowa znajduje się odsłonięcie skalne, nazywane Murem Krzeczkowskim. Mur Krzeczkowski zbudowany z tzw. fliszu- skał osadowych powstałych na dnie głębokiego zbiornika morskiego zwanego Oceanem Tetydy, który istniał przez 100 mln lat. Mechanizm powstania fliszu był następujący: prądy zawiesinowe unosiły w głębiny materiał pochodzący z otaczających zbiornik grzbietów górskich. Na dnie w pierwszej kolejności osadzały się żwiry, jako najcięższe następnie piaski i iły. Proces ten powtarzał się wielokrotnie, tworząc naprzemienne warstwy, które z czasem przeobrażały się w skałę. Na przełomie oligocenu i miocenu 28 mln lat p.n.e. na wskutek zderzenia się płyty europejskiej z blokiem panońskim osady fliszowe uległy sfałdowaniu. Odkrywka jest serią nakładającą się warstwami margli i łupków. Margle"fukoidowe" wykazują makroskopowo zróżnicowana barwę zwięzłość i stopień łupkowatości. Występują tutaj margle twarde i miękkie. Margle twarde cechują się barwą jasnoszarą do beżowej o zawartości CaCo3 średnio 42%. Na świeżym przełamie kremową. Tworzą one zwięzłe warstwy bez tendencji do łupkowacenia, często pękające kostkowo. Natomiast margle miękkie wykazują umiarkowaną zawartość CaCo3. ok. 31%. Cechuje je grubsza lub drobniejsza oddzielność łupkowa oraz nieforemny przełam. Są one bardziej szarawe. Margle "fukoidowe"występujące w tym odsłonięciu zawierają w sobie, także krzemionkę- SiO2. Krzemionka jest składnikiem organizmów żywych, skorupek okrzemek oraz gąbek. Na niektórych przełamaniach można, zaobserwować hieroglify /ślady/ podmorskich zwierząt bytujących w mule. Odsłonięcie w kształcie litery L margli krzemionkowych w dużym stopniu zaburzony tektonicznie. Skała rozpada się na ostrokrawędzisty gruz. koloru jasnokremowego warstwowana. Na nielicznych powierzchniach skalnych widoczne tektoglify. Stanowisko o długości 70m, szer. 10m, wysokości 20m

W obrębie stanowiska dokumentacyjnego "Mur Krzeczkowski" znajdują się stoły i ławy wraz miejscem do rozpalenia ogniska. Można rozbić namiot.

*fukoidowe" margle
Przydomek "fukoidowe" margle te zawdzięczają czarnym śladom w formie plam i smug. Są to ślady organizmów morskich żerujących na dnie kredowego oceanu Tetydy (ok. 80 do 70 mln lat temu). Ślady te często rozgałęziają się i przecinają dzięki czemu przypominają znany nam z Bałtyku morszczyn (Fucus) i właśnie od łacińskiej nazwy tego rodzaju glonu ukuto miano "fukoidowe"

*tektoglify
struktura ślizgowa stanowiąca formę urzeźbienia spowodowanego tarciem przyuskokowym. Wśród tektoglifów wyróżnia się dwa główne rodzaje form: wydłużone w kierunku osi ruchu – rysy tektoniczne, i wydłużone w poprzek tego kierunku – zadziory tektoniczne.

Aby zalogować znalezienie tego EarthCache, musisz udać się pod wskazane współrzędne, odpowiedzieć na poniższe pytania. "Odpowiedzi proszę wysyłać za pomocą mojego profilu. Nie trzeba czekać na moją odpowiedź, można od razu logować. Jeśli coś będzie nie tak, zgłoszę się sam. Pamiętajcie proszę, że logi bez podesłanych odpowiedzi będą kasowane.
1/Proces powstawania fliszu trwał wiele milionów lat. Podaj jaka jest geneza fliszu karpackiego?
2 /Margle wyróżniają się charakterystyczna łupliwością. Poszukaj tych skal i spróbuj je przełamać. Oceń ich kierunek przebiegu. Co może być przyczyną takich pęknięć.
3/ Co to są margle fukoidowe? Opcjonalnie. Może znajdziesz ślady bytowania zwierząt w marglach. Załącz fotografię?

To log on finding this EarthCache, you must go to the provided coordinates, answer the following questions. "The answers, please send it via my profile. No need to wait for my answer, you can immediately log in. If something is wrong, call yourself. Please remember that logs without podesłanych responses will be deleted.

1 / What is the origins of the Carpathian flysch?
2 /Marl stand out characteristic cleavage. Look for these scales and try to break. Rate the direction of the course. What could be the cause of such fractures.
3 / What are the marl "fukoidowe(pl)"? Optional. Maybe you can find traces of the animals living in chalky clay. Attach a photo?

Additional Hints (No hints available.)