Skip to content

Lazany - 48. Vlak Traditional Geocache

This cache has been archived.

Lazany: Obnova neproběhne, Děkujeme za návštěvy.

 je čas na věčný spánek. Archiv.
More
Hidden : 6/21/2015
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato keš vznikla ve 4.té fázi lažanských keší. Nechť potěší :)

Vlak

Na území Ždárce se nachází železniční stanice Žďárec u Skutče, takzvané staré dráhy (od svého vzniku až do roku 1960 pouze Skuteč), kde z trati Pardubice - Havlíčkův Brod odbočuje trať do Svitav od roku 2014 však provozovaná pouze do Pusté Kamenice.

Železniční trať Svitavy - Žďárec u Skutče (v jízdním řádu pro cestující označená číslem 261). Trať vede ze Svitav přes Poličku do Žďárce u Skutče. Jednokolejná regionální trať. Provoz na trati byl zahájen v letech 1896 (Svitavy - Polička) a 1897 (zbytek trati Polička- Skuteč město - Skuteč, dnes Žďárec u Skutče).

V provozu jsou motorové osobní vlaky, nákladní doprava je slabá. V roce 2011 Pardubický kraj v rámci tzv. optimalizace dopravy po jednání s obcemi rozhodl o zastavení osobní dopravy v úseku Žďárec u Skutče - Pustá Kamenice; zachován zde byl pouze sporadický rekreační provoz o víkendech. Rozhodnutí přišlo pouhý půlrok po nákladné rekonstrukci a tzv. racionalizaci trati (2008–2010). OREDO pro období jízdního řádu 2012 (t. j. od 11. prosince 2011) objednalo v závazku veřejné služby v úseku Pustá Kamenice – Žďárec u Skutče pouze tři páry víkendových spojů.

Po krajských volbách 2012 kraj změnil koncepci a v roce 2013 opět objednal každodenní provoz i v dotčeném úseku, ovšem ve značně omezeném rozsahu. Mezi Svitavami a Poličkou bylo obnoveno zastavování osobních vlaků v některých zastávkách, které vlaky po optimalizaci dopravy 2011 projížděly.

Na území  Ždárce se nachází železniční stanice Žďárec u Skutče, takzvané staré dráhy (od svého vzniku až do roku 1960 pouze Skuteč), kde z trati Pardubice - Havlíčkův Brod odbočuje trať do Svitav od roku 2014 však provozovaná pouze do Pusté Kamenice.

Železniční trať Svitavy - Žďárec u Skutče (v jízdním řádu pro cestující označená číslem 261). Trať vede ze Svitav přes Poličku do Žďárce u Skutče. Jednokolejná regionální trať. Provoz na trati byl zahájen v letech 1896 (Svitavy - Polička) a 1897 (zbytek trati Polička- Skuteč město - Skuteč, dnes Žďárec u Skutče).

V provozu jsou motorové osobní vlaky, nákladní doprava je slabá.

V roce 2011 Pardubický kraj v rámci tzv. optimalizace dopravy po jednání s obcemi rozhodl o zastavení osobní dopravy v úseku Žďárec u Skutče - Pustá Kamenice; zachován zde byl pouze sporadický rekreační provoz o víkendech.  Rozhodnutí přišlo pouhý půlrok po nákladné rekonstrukci a tzv. racionalizaci trati (2008–2010).  OREDO pro období jízdního řádu 2012 (t. j. od 11. prosince 2011) objednalo v závazku veřejné služby v úseku Pustá Kamenice – Žďárec u Skutče pouze tři páry víkendových spojů.

Po krajských volbách 2012 kraj změnil koncepci a v roce 2013 opět objednal každodenní provoz i v dotčeném úseku, ovšem ve značně omezeném rozsahu. Mezi Svitavami a Poličkou bylo obnoveno zastavování osobních vlaků v některých zastávkách, které vlaky po optimalizaci dopravy 2011 projížděly.

Dálkové řízení dopravy na trati Svitavy – Ždárec u Skutče

Železniční trať mezi Svitavami, Poličkou a Žďárcem u Skutče je vybavována moderní technologii, která umožní provoz na této trati  řídit dálkově. Tento způsob řízení  už dnes není výsadou jen koridorových tratí.

Za uplynulých pět let provozovatel dráhy investoval do vybudování dálkového řízení tratí na šestnácti úsecích mimo hlavní koridory v České republice. Hlavním důvodem výstavby dálkových řízení a ovládání tratí je racionalizace provozu zaměřená na zlepšení technických parametrů tratě, na vyšší bezpečnost provozu, zvýšení traťové propustnosti a zároveň i na úsporu zaměstnanců.

Tato trať, i když nepatří k nejdůležitějším, má nepříznivé směrové a zvláště spádové poměry, dlouhá a strmá stoupání a klesání. Trať je vybavena zařízením umožňujícím takzvaný „generální stop“, které umožňuje z jednoho místa okamžitě zastavit provoz vlaků na celé trati

Dispečer řídí provoz z jednotného obslužného pracoviště. Prostřednictvím klávesnice a myši zadávacího počítače velí všem prvkům zabez-pečovací techniky. Na monitorech tohoto počítače zároveň získává informace o jejich stavu. Veškerá zadání předává technologickým počítačům, které lze považovat za „mozek“ celého zařízení. Ten bude mít své místo v Poličce, kde je také centrum údržby trati. „Technologické počítače řídí bezpečně činnost všech prováděcích počítačů, které jsou umístěny v každé stanici,“ popsal odborník na automatizaci a elektrotechniku železnic. V centrálním počítači se soustředí veškerá data o stavu všech zařízení a prvků zabezpečovací techniky z celého úseku. Mezi ně patří také informace o stavu zabezpečovacích zařízení na železničních přejezdech. Takže výpravčího s červenou čepicí v Poličce již v budoucnu cestující asi nepotkají.

Dispečerské zadávací pracoviště je umístěno ve stanici Svitavy a záložní ve stanici Žďárec u Skutče. Každé z těchto pracovišť má dva zadávací počítače. Na všech úrovních kvůli vzniku možné poruchy jsou ještě další zálohy. Kdyby došlo k poruše, provoz na trati může navíc řídit pracovník v jednotlivých stanicích díky pultu nouzových obsluh. Ten umožňuje místní řízení dopravy.

Součástí každého dálkového ovládání je, dnes již standardně, "Graficko technologická nástavba", která dostává informace od zabezpečovacího zařízení, monitoruje jeho činnost a shromažďuje údaje o aktuálním stavu vlakové dopravy v řízené oblasti. Graficko technologická nástavba dále poskytuje informace k využití dalším systémům. Mezi ně patří systém operativního řízení a pro cestující důležitý automatický hlasový a vizualizační systém informací, tvořený v podstatě rozhlasem a světelnými tabulemi příjezdů a odjezdů vlaků. To ocení hlavně cestující. Automaticky se tak informace promítnou na světelné tabule příjezdů a odjezdů vlaků a zazní rovněž z rozhlasu.

Na železniční dráze spojující Svitavy, Poličku a Žďárec u Skutče došlo i k řadě dalších změn. Nechybí kamerové systémy, elektronická zabezpečení budov nebo vybavení přejezdů novým a moderním přejezdovým zabezpečovacím zařízením. Navíc traťový radiový systém umožní zastavit vlaky na dálku. Došlo i k řadě dalších změn a aplikaci systémů, které se v rámci dálkového řízení budují a na této trati se zprovoznily. Jde například o automatické hasební prostředky v technologických místnostech, elektronická zabezpečení budov, zabezpečení přejezdů novým a moderním přejezdovým zabezpečovacím zařízením. Dále to jsou "Traťový radiový systém", umožňující zastavit vlaky na dálku a "Komunikační systém" zabezpečovacích zařízení, který slouží jako páteřní přenosové zařízení informací v daném úseku.

Postupná aktivace a ověřování nového zabezpečovacího zařízení skončí na začátku prosince 2010, aby od nového jízdního řádu, tedy od neděle 12. prosince 2010 bylo vše funkční. Od tohoto dne bude provoz vlaků již ovládat dispečer ze řídícího pracoviště na začátku trati ve Svitavách, kde bude sídlo dirigujícího výpravčího. Záložní, zcela shodné pracoviště, bude i na konci trati ve Žďárci u Skutče, kde zůstávají výpravčí pro trať z Havlíčkova Brodu do Rosic nad Labem.


Zabezpečovací zařízení

Pro zabezpečení traťového úseku Svitavy - Žďárec u Skutče je použito staniční zabezpečovací zařízení ESA 33 v konfiguraci traťového stavědla. Dispečer řídí provoz z jednotného obslužného pracoviště, které je vybaveno zadávacím počítačem staničního zabezpečovacího zařízení. Prostřednictvím klávesnice a myši zadávacího počítače dispečer velí všem prvkům zabezpečovací techniky a na monitorech tohoto počítače zároveň získává informace o jejich stavu. Všechna zadání jsou postoupena technologickým počítačům, což lze považovat za "mozek" celého zařízení. Technologické počítače řídí bezpečně činnost všech prováděcích počítačů, které jsou umístěny v každé stanici a tvoří vstupní a výstupní rozhraní vůči všem venkovním prvkům zabezpečovací techniky (návěstidla, počítače náprav, tj. prvky pro zjišťování volnosti, elektromotorické přestavníky výměn, což jsou pohyblivé části výhybek). Slouží pro změnu polohy a dohled u výhybek a výkolejek, a dalších pohyblivých zařízení na trati.

Pro případ poruchy systému dálkového ovládání je v jednotlivých stanicích pult nouzových obsluh, který umožňuje místní nouzové řízení dopravy. Tento pult má příslušné indikační a ovládací prvky.

Additional Hints (No hints available.)