Skip to content

Podwodny... Giewont EarthCache

Hidden : 6/26/2015
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Be smart, be an EarthCacher - geology rulez! ;)

Earthcaches are cool, just think and cache them ;))

Acknowledgment: Paweł Woźniak MSc / Polish Geological Institute-National Research Institute
Podziękowanie: mgr Paweł Woźniak / Państwowy Instytut Geologiczny-Państwowy Instytut Badawczy 


Jura Krakowsko-Częstochowska jest jednym z bardziej malowniczych zakątków w całej Polsce. To właśnie na tym obszarze, podczas wycieczek i wędrówek spotkać możemy białe, wapienne ostańce skalne, które natura uformowała nieraz z „wielkim rozmachem”, a którym ludzie nadali odpowiednio fantastyczne, a nawet bajkowe nazwy. Na jednym z nich właśnie teraz stoimy – Biakło, olsztyński „Mały Giewont”. Biakło (również Brodło, 340 m n.p.m.), to wzgórze położone pomiędzy Olsztynem a Biskupicami. Ma ono formę bezleśnego, skalnego grzebienia przypominającego swoim kształtem tatrzański Giewont. Podobnie jak na Giewoncie, na Biakle znajduje się krzyż, pozostawiony na początku lat 90. XX wieku przez pielgrzymkę pracowników przemysłu metalowego z Zawiercia. Z geologicznego punktu widzenia góra Biakło „narodziła” się pod wodą około 150 mln lat temu (jura górna). Jej trzon stanowią masywne, gruboławicowe wapienie skaliste, zawdzięczające swoje powstanie powszechnej wówczas obecności gąbek krzemionkowych. Zwierzęta te wraz z innymi towarzyszącymi im organizmami (np. strukturami sinicowymi), narastały na dnie morskim gromadząc osad i tworząc imponujące, podobne do współczesnych raf budowle – biohermy. Po ich śmierci ciała zastępował węglan wapnia (CaCO3) wytrącający się z wody morskiej, powodujący powolną „mumifikację” gąbek. Dlatego też w wapieniach skalistych dość często spotkać można ich skamieniałości. Po ustąpieniu morza, czyli regresji, wyłonione spod powierzchni wody i odsłonięte spod młodszych skał (kredowych) wapienie jurajskie zostały wystawione na działanie czynników zewnętrznych: wiatru, mrozu, wody. Nieustannie, od początku istnienia Ziemi, kształtują one i zmieniają jej wygląd. Jednak odznaczające się stosunkowo dużą twardością i odpornością na wietrzenie wapienie skaliste, ulegają im bardzo opornie. Dzięki temu biohermy zachowały się do dzisiaj w krajobrazie Jury w formie wzniesień i skał ostańcowych.


Biakło zwane też Małym Giewontem / photo & background photo: hanbei

Odpowiedzi proszę wysyłać za pomocą mojego profilu. Nie trzeba czekać na moją odpowiedź, można od razu logować. Jeśli coś będzie nie tak, zgłoszę się sam. Pamiętajcie proszę, że logi bez podesłanych odpowiedzi będą kasowane.
 
ZADANIA

  • Na szczycie, pod koordynatami, widać wyraźne żebra wapieni skalistych w podłożu z jednoznacznym ukierunkowaniem ich przebiegu - zerknij na kompas, by ustalić na jakiej linii są one położone. 

  • Zadanie opcjonalne: panorama ze szczytu warta jest pamiątkowego zdjęcia ;)


... soon more!

Flag Counter

Additional Hints (No hints available.)