Skip to content

Korytnica - kupele/ Spa Korytnica EarthCache

Hidden : 3/14/2016
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Earthcache vám predstaví kúpele Korytnica a prevedie vás okolo minerálnych prameňov, kde môžete ochutnať vodu z každého z nich. Pramene sú zrekonštruované.


História

Pramene korytníckej menirálnej vody ako i samotné kúpele sa nachádzajú v Národnom parku Nízke Tatry v nadmorskej výške 850 m, sú to najvyššie položené kúpele na Slovensku.

Štýlová architektúra a kultúrne pamiatky  sú dôkazom bohatej histórie kúpeľov. Prvý historický údaj pochádza z darovacej listiny kráľa Ondreja z dynastie Arpádovcov z r. 1233, kde sa spomína Medokýšska dolina. Svoj dnešný názov dostala až r. 1355 a bol odvodený od zemepisných polôh.

Keď sa majiteľmi tejto doliny stali páni z Likkavského hradu, postavili už v 14. st. pri korytnických kyselkách zruby pre valachov a dom pre panského dozorcu. V písomnom doklade z r. 1469 sa Medokýš (terajšia Korytnica) označuje ako usadlosť, osada, preto tu muselo bývať aspoň 6 rodín, pravdepodobne pastieri.

Korytnícká kyselka sa používala na pitnú liečbu už v 16. storočí. Roku 1541 ju predpisoval Gregor Schwalb (felčiar z Partizánskej Ľupče) na liečenie žalúdočných ťažkostí. Gróf Štefan Illesházy, majiteľ likavského panstva, dal koncom 16. storočia upraviť okolie pri tunajších prameňoch a pri jednom z nich postavil bazén a veľký drevený dom pre hostí. Už v druhej polovici 16. storočia bola teda Korytnica nielen obľúbeným miestom oddychu i zábav blízkej šľachty, ale z tunajšej kyselky sa ohrievaním pripravoval teplý kúpeľ-

Začiatkom 17. st.slúžilo toto tiché odľahlé miesto i na dôverné stretnutia a politické porady. Gróf Štefan Illesházy sa tu roku 1602 radil s kniežaťom Žigmundom Báthorym o pripravovanom odboji proti cisárovi. Ani odľahlosť však neubránila Korytnicu pred spustošením. Zničili ju nemeckí vojaci, ktorí tadiaľ prechádzali r. 1626. Až do roku 1665 ostalo okolie prameňov neobývané. Potom dal prefekt Likavského hradu dva pramene znovu upraviť a vybudovať pri nich drevený dom.

Podnet na preskúmanie liečivých vlastností korytnickej vody dal r. 1768 prefekt likavského pansta Ján Rupprecht, ktorý navrhol aj ich liečebné využitie. Projekt na zachytenie troch minerálnych prameňov a na postavenie kúpeľného domu vypracoval župný geometer August Petráš. Pramene podľa jeho projektu síce zachytili a upravili, ale kúpeľný dom sa vtedy ešte postaviť nepodarilo.

V r. 1853 bola urobená odborná analýza minerálnych prameňov, ktorú vykonalo kolégium lekárov Lekárskej fakulty Univerzity vo Viedni. Kúpele prežívali svoj rozkvet. V roku 1862 tam už stálo 12 kúpeľných domov, niekoľko súkromných víl, kúpeľný dom a reštaurácia. V kúpeľoch sa za tie roky vystriedali viacerí majitelia, v roku 1939 sa stal ich vlastníkom štát, a to až do roku 1995.

Neodmysliteľnou súčasťou kúpeľov bol aj vláčik, ktorý vozil kúpeľných hostí do Ružomberka a späť... V lete mal otvorené vagóny a bola to skutočne atrakcia a spestrenie. Úzkorozchodnú železnicu, ktorá premávala na trase Ružomberok - Korytnica a bola dlhá 23,5 kilometra, začali stavať ešte v roku 1905. Do prevádzky ju spustili 5. júna 1908. V období povstania však časť trate zničili nemeckí vojaci a do vzduchu vyhodili aj železničný most. Železničku obnovili v roku 1945.

Korytnické kúpele patrili koncom 19. storočia medzi najvýznamnejšie na Slovensku. Disponovali kapacitou 400 lôžok a minerálnou vodou, ktorú nám závideli v širokom okolí. Svojím zložením je totiž porovnateľná s vodou v takých kúpeľoch, ako sú Karlove Vary v Česku, Monte Catini v Taliansku, Bath v Anglicku či Vichy vo Francúzsku.

 

Súčasnosť

Chodníky, po ktorých sa kedysi spokojne prechádzali kúpeľní hostia vychutnávajúc si pokoj a prírodu, sú zarastené na nepoznanie. Kúpeľné domy, kde sa ročne liečili tisícky pacientov, zívajú prázdnotou. Na väčšine z nich sú nalepené oznamy, že ide o súkromný majetok a vstup do nich je zakázaný.

V kúpeľoch je vybudovaný umelý gejzír.

Aj liečivé pramene s minerálnymi vodami majú priškrtený kohútik. Z ôsmich (Vojtech I., Vojtech II., Klement, Žofia, Svätozár, Ľudovít, Viera a Jozef) dnes fungujú len pár...

Chátrajú už minimálne 15 rokov a z kedysi slávnych kúpeľov sú dnes kúpele duchov.

Podmienky pre zalogovanie:

Zašlite odpovede na moju e-mailovú adresu alebo do psrávy v profile, potom sa zalogujte. Pokiaľ bude niečo špatne, ozvem sa.

Otázky:

1. Koľko prameňov je zrekonštruovaných a ako sa volajú?

2. Na úvodných súradniciach odmeraj nadmorskú výšku.

3. Opíš farbu prameňov.

4. Kedy sa odporúča piť voda z prameňa Antonín?

5. K svojmu logu pripoj fotografiu z Korytnických kúpeľov.

 

Zdroj:

info tabuľa, http://www.cas.sk/clanok/227445/zasla-slava-korytnice-oblubene-kupele-sa-menia-na-dom-duchov/

Additional Hints (No hints available.)