Skip to content

: Podmorska jaskyna EarthCache

Hidden : 9/24/2016
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


: Podmorská jaskyňa

Lokalita
S náleziskom Sandberg v Devínskej Novej Vsi je súveká lokalita Waitov lom. Nachádza sa v opustenom dvojetážovom lome na západnom svahu Devínskej Kobyly približne 800 metrov južne od Sandbergu. Zaujímavosťou je fakt, že vyše 200 miliónov rokov bolo toto územie pod morskou hladinou. Lithodomus Nakoľko do hornej časti lomu nevedie turisticky značený chodník a nachádzaš sa v prírodnej rezervácií, k samotnej podmorskej jaskyni sa nedostaneš. Zo súradníc earthcache je však možné v hornej časti lomu pozorovať zvetrávajúce horizontálne dosky, v ktorých bola morskými vlnami vytvorená jaskyňa. No aj v dolnej časti lomu si môžete pozrieť piesok, zaujímavé kamene, zlepence... Na zopár kameňoch, ktoré sa sem zosunuli z horného poschodia lomu je možné nájsť stopy po vŕtavých morských lastúrnikoch rodu Lithodomus, ktoré žili zavŕtané do povrchu skaly.

Geológia
V lome boli odkryté telesá druhohorných sivých vápencov, dolomitov a karbonátových brekcií liasového veku (spodná jura). Z geologického hľadiska je horná časť Waitovho lomu považovaná za torzo podmorskej jaskyne, vyplnenej horizontálnymi vrstvami transgresívnych vrchnobádenských pieskov, obsahujúcich okrem skamenelín rybovitých stavovcov a korytnačiek aj osteologické (kostné) zvyšky plutvonožcov (tuleň Phistiphoca vetusta Zapfe). Lokalita dokumentuje paleoreliéf a paleopodmienky usadzovania sedimentov v centrálnej časti sandberských vrstiev vrchnobádenského veku.
vrstvy


Waitov lom - vrchná etáž, torzo podmorskej jaskyne.




Detail výplne podmorskej jaskyne vo Waitovom lome. Zvetrávajúce lavice odolnejších vápnitých pieskovcov a zlepencov (spevnených štrkov) sú oddelené polohami pieskov z mladších treťohôr.


Väčšiu časť lomu tvoria hruboklastické strednojurské karbonátové brekcie s belemnitmi liasu - plešské brekcie. Zelenkasté slienité a kremité vápence v strede hornej etáže lomu pravdepodobne patria k ždiarskemu súvrstviu, ktoré je trochu mladšie ako plešská brekcia, a mohli by patriť do rozhrania strednej a vrchnej jury. Druhohorné horniny sú intenzívne tektonicky porušené zlomami a neskorším skrasovatením. Tektonické rozsadliny a krasové dutiny v podloží obsahujú okrem speleotém a kvapľových útvarov aj klastické výplne bádenského veku s kostrovými zvyškami a koprolitmi (fosilizovanými výkalmi) neogénnych stavovcov - rýb a tuleňov. Morský pobrežný zrub a povrch klastov bádenských brekcií nesú hojné stopy po vŕtavej činnosti lastúrnikov, hubiek a červov.
zrub Ľavá spodná časť kameňolomu Waitov lom so strmým skalným pobrežným zrubom v kontakte so sedimentmi sandberských vrstiev (červená čiara).

Prípadne ak Ťa geológia moc nezaujíma a na earthkách obľubuješ jednoducho pekné miesto, alebo len chceš zabaviť deti, tu máš zhrnuté základné informácie:

1) stráááááášne dlho tu bolo more,
2) áno!, aj žraloky tu plávali naokolo,
3) v hornej časti lomu bola podmorská jaskyňa. Paráda :-)
               ... ale nemôžeš sa tam ísť pozrieť :-(
4) Devínska Kobyla bola jedno obdobie dokonca ostrov,
5) nie!, žiadny dinosaurus tu na kopci nikdy nebehal. :-)

... a bonus:
6) asi 100 metrov na severozápad môžeš pri chodníku osedlať obrovského chrobáka,
7) na dolnom poschodí lomu chovajú a pasú kozičky (cez zimu samozrejme nie),
8) nájdeš tu aj dreveného capka,
9) na trávniku pohľadaj labyrint z kameňov (ak nie je moc teplo isto ho zvládneš celý prejsť) :-)

more

Vzhľadom na to, že ide o skrýšu typu EarthCache, nehľadajte krabičku, skrýša je virtuálna.
Na zalogovanie je však potrebné zaslať odpovede na nasledovné otázky cez môj profil.


1) Stage 1 - aká je farba "piesku" pod skalným previsom?

2) Stage 2 - preskúmaj kameň s množstvom otvorov po lastúrnikoch. Nájdi najhlbší a odhadni jeho hĺbku.

3) Stage 3 - na vápencovej stene lomu vo výške cca. 20 metrov vidíš rovnú plochu po odštiepení skaly. Popíš farbu horniny.

4) Stage 4 - na drevenej soche vytvor otáčaním valcov ľubovolné slovo a napíš mi ho...

Nepovinná úloha: Ak máš zaujímavú fotku z výletu k tejto keške, môžeš ju pripojiť :-)

Návštevu kľudne logujte, nemusíte čakať na potvrdenie správnosti odpovedí.
Ak budú odpovede nesprávne, alebo neúplné, budem Vás kontaktovať.
Pokiaľ vaše odpovede neobdržím do 3 dní po zalogovaní, Váš log bez upozornenia zmažem.

Zdroje / Sources:

Infotabule v teréne/ Infoboard
SPRIEVODCA SANDBERSKO-PAJŠTÚNSKYM GEOPARKOM - Ján Madarás a kol.
http://www.geology.sk/new/sk/sub/ms/sapag
http://www.fyzickageografia.sk/geovedy/texty/madaras16.pdf
http://www.paleoklub.sk/
http://www.devinskakobyla.sk/charakteristika.html
http://www.paleolocalities.com
Kresba podmorského sveta: Ivana Koubová, PriF UK,


A niečo navyše:

Kedysi dávno...

350 miliónov rokov
Horúca žulová magma prenikajúca v hĺbkach 10-20km do starších hornín sedimentárneho pôvodu vyvolala svojim tepelným pôsobením ich premenu. Horniny rekryštalizovali na kryštalické bridlice. Toto pôsobenie bolo buď krátkodobé – kontaktné, alebo dlhodobé – regionálne, počas zvýšeného tepelného toku v zemskej kôre. Zvýšenú tepelnú aktivitu a prienik žulovej magmy vyvolalo v prvohorách variské vrásnenie – prazárodok „prvých“ Malých Karpát sa týčil v krajine ako súčasť horskej reťaze mohutných variských pohorí v Európe.

240 miliónov rokov
Prevažná časť dnešných Álp a Karpát sa stala na vyše 200 miliónov rokov súčasťou rozsiahleho praoceána Tethys. Spočiatku bolo more plytké a postupne sa prehlbovalo. Najväčšiu hĺbku dosahovalo more pred približne 155 – 130 miliónmi rokov.

120 miliónov rokov
More sa postupne splytčovalo, usadzovali sa vápnité a slienité bridlice.

100 miliónov rokov
V oblasti centrálnych Západných Karpát nastala vrcholná a veľmi dramatická éra druhého rozsiahleho vrásnenia – alpínskeho, keď okrem Álp vznikli aj centrálne časti Západných Karpát (najmä pred 90 – 80 miliónmi rokov). Počas vrásnenia sa obrovské masy hornín rôzneho veku presúvali nad seba, stláčali sa, deformovali aj metamorfovali. Predpokladá sa, že celý tento búrlivý vývoj sa odohrával väčšinou pod morskou hladinou. Ak sa „druhé“ Malé Karpaty vynorili nad morskú hladinu, tak to bolo len krátkodobo. Ani silné vrásnenie nespôsobilo trvalý ústup mora a usadzovanie hornín pod vodou pokračovalo ďalej. Hľadať preto napr. stopy suchozemských dinosaurov , ktoré žili takmer počas celých druhohôr a vyhynuli na ich konci – pred 65 miliónmi rokov, je v oblasti Malých Karpát zbytočné.

30 miliónov rokov
more Na konci paleogénneho obdobia tu môžeme predpokladať vystupujúcu pevninu.

16 – 10 miliónov rokov
Horniny morského pôvodu majú v južnej časti Malých Karpát veľmi významné zastúpenie. Podľa ich zloženia a bohatého výskytu fosílnych zvyškov organizmov môžeme hovoriť o pomerne vlhkom subtropickom charaktere klímy. Podľa geologických dôkazov masív Devínskej Kobyly tvoril v neogéne ostrov alebo polostrov v teplom subtropickom mori a „tretie“ Malé Karpaty vystupovali z mora v podobe dlhého úzkeho polostrova. Východná strana pobrežia sa tiahla zhruba od Rače až ďaleko za Smolenice.

Chalikoterium Ostrov Devínska Kobyla bol porastený hustým, stále zeleným lesom (palmy, palmičky, fikusy, figovníky, magnólie, vavríny, škoricovníky). V lesoch žili predchodcovia slonov - mastodonty, ale aj nosorožce, tapíry, jelene, prasiatka, kone, opice, ale aj dnes vyhynuté zvláštne chalikotériá. Samozrejme, nechýbali drobné stavovce - hmyzožravce, netopiere, masožravce, hlodavce, plazy a obojživelníky. Početné zvyšky týchto živočíchov sa našli v zahlinených hlbokých rozsadlinách a skrasovatených puklinách druhohorných vápencov v bývalom lome Štokeravskej vápenky a v príbrežných pieskoch na Sandbergu a vo Waitovom lome.

V priebehu neogénu postupne more Tethys z nášho územia ustupovalo. Hĺbka mora ešte kolísala, Devínska Kobyla sa dokonca na krátky čas celá ponorila pod hladinu sarmantského mora (vekovo príslušné sedimenty nachádzame takmer až na vrchole Kobyly).

10 – 8 miliónov rokov
Zvyšky mora sa zmenili na veľké izolované jazerá, ktoré sa vplyvom prítokov z hôr postupne osladzovali a more z oblasti Bratislavy definitívne ustúpilo. Celá oblasť začala mať kontúry dnešného reliéfu – „štvrtých“ Malých Karpát s podhorskými rozsiahlymi rovinami, spestrenými prietočnými jazerami. Nostalgickou spomienkou na more ostalo len plytké stepne Neziderské jazero v Rakúsku v izolovanej poklesnutej panve (ležiace o vyše 20 metrov nižšie ako je tok Dunaja).

od 2,6 milióna rokov dodnes
Najmladšie geologické obdobie štvrtohory, vtlačilo okoliu Bratislavy dnešnú podobu. Horská oblasť Malých Karpát sa vytvorila viac-menej už v dnešnej podobe a nížinné oblasti dotvárali rieky Dunaj a Morava.

...a pár informácií z nedávnej minulosti (štvrtohory):
Waitov lom (v minulosti nazývaný Devínsky kameňolom) sa nachádza na západnom svahu Devínskej Kobyly, asi 800 m na juh od Sandbergu. Začalo sa v ňom ťažiť v 19. storočí a prenajímali ho Pálffyovci. V minulosti lom slúžil ako vápenka.

Vapenka_old

Mittelmanova vápenka bola založená v roku 1897 Bratislavčanmi Moricom Mittelmanom, Albertom Schenkom a Františkom Lazarom pod názvom Prvá Bratislavská vápenka. Jej hlavnou činnosťou bola ťažba kameňa a pálenie vápna. Vyťažený kameň posielali prostredníctvom parníkov po toku rieky Moravy a používali ho predovšetkým na reguláciu a spevňovanie brehov Moravy (prvý parník z Devínskej Novej Vsi po zregulovanej Morave vyplával 17. 6. 1886.). Okrem ťažby sa tu pálilo vápno, ktoré sa vyvážalo do Rakúska a Talianska. Na prepravu vápna do Devínskej Novej Vsi slúžila aj úzkokoľajná železnica na stanicu do Devínskej.

Majiteľ firmy Žulové lomy v Devíne Ing. Jozef Wait, v roku 1929 odkúpil lom a pozemky, a stal sa posledným majiteľom vápenky. K vápenke patrila aj lanovka, ktorej kamenné pylóny sú dodnes zachované pri brehu rieky Morava. Touto lanovkou sa prepravoval vyťažený piesok do lodí na Morave. Výroba vo vápenke skončila v roku 1935. Za slovenského štátu bol v objektoch vápenky pracovný tábor ruských zajatcov, ktorí stavali v rokoch 1944 az 1945 pre Nemcov drevený most cez Moravu do Schlosshoffu. Šiesteho apríla 1945 ho ustupujúca nemecká armáda vyhodila do vzduchu. Po vojne boli pozostatky vápenky asanované. Lom vápenky sa aj dnes volá Waitov lom.

Mapa_old Areál vápenky je zachytený na mape topografického mapovania z roku 1958, kde ja zakreslená trafostanica, komín a fragmenty budov. Severne je zakreslená od lomu Pieskovec lanovka k Morave.

Dnes má Waitov lom iné poslanie - je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla a chráni najvačšie skvosty našej kveteny, vstavače rodu Orchis a je domovom pre viaceré druhy vtákov.

Additional Hints (Decrypt)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)