Skip to content

Jak se to dela #10 - kapesni svitilna Mystery Cache

Hidden : 7/9/2018
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


... POZOR ZMĚNA UMÍSTĚNÍ KEŠE ...

Dne 25.11.2020 byla keš z důvodů neustálých krádeží přemístěna.  Omlouvám se, ale souřadnice bude nutno vyluštit znovu. Ověřovač byl nastaven na nové souřadnice.
Jelikož jsem pravděpodobně zapoměl do logbooku uvést bonusové číslo, toto najdete v ověřovači.

 

Vážené kolegyně a kolegové, dovoluji si Vám předložit k rozlousknutí, ale hlavně k zábavě, desátou z balíčku keší s názvem, který jsem si tak trochu vypůjčil z televizního pořadu „ Jak se to dělá ".
V ověřovači a logbooku každé keše bude vloženo bonusové číslo, které v závěru odhalí souřadnice keše uzavírající celou sérii, proto si je někam zapište.

Kapesní svítilna - kousek historie:

 

Baterie, chemický zdroj energie, bez níž by nefungovaly naše navigace, mobilní telefony, digitální hodinky a mnohá další novodobá udělátka. Noční keše bychom lovili třeba vybaveni loučí, nebo lampičkou s parafínovou svící.
Podíváme-li se trochu do historie, každý z nás si vzpomene na pana Luigiho Galvaniho, píšeme rok 1780 a jeho oživlá žabí stehýnka. Historie tady ale zdaleka nezačíná, ta je nepoměrně delší.
První zařízení tohoto druhu se datují na území starověké Mezopotánie a to v době obsazení Iráku Parthy mezi léty 140 př.n.l. a 225 n.l. Ano, bavíme se o tzv. Bagdádské baterii, kterou v roce 1936 našel při vykopávkách německý archeolog Wilhem König u Chujut Rabuah nedaleko Bagdádu.

Keramická nádoba velikosti pěsti, vysoká 14 cm, s největším průměrem 8 cm, obsahující měděný váleček, do kterého je zasunutý železný drát, dlouhý 7,5 cm. Šťáva z vinných hroznů jako elektrolyt, to vše zalité v horní části asfaltem a máme tady jeden z prvních zdrojů stejnosměrného napětí.
Voltovy první elektrické baterie v roce 1789 jsou tedy pouze objevem již dříve objeveného.

Přenosné zdroje elektrického světla se objevily koncem 19. století. Společnost American Eveready Battery Company jejímž spolumajitelem byl Joshua Lionel Cowen navrhla na tomto principu založené dekorativní osvětlení pokojových rostlin v květináčích. Ocelová trubka obsahovala miniaturní žárovku s baterií. Trubka, ze které vycházelo světlo pak našla další použití. Od roku 1898 se kapesní svítilna začíná šířit do světa.
Na našem území výrobu zahájil pan Paul Schmidt ve své továrně v Podmoklech nad Labem. V roce 1906, kdy si nechal patentovat kapesní svítilnu na plochou baterii (Patent für die elektrische Taschenlampe), která byla opatřena závěsným ouškem ze silné kůže s proříznutým otvorem.

Svítilnu tvořila, malá žárovka umístěná uprostřed reflexní plochy, krytá plochou čočkou, která zvyšovala její svítivost.
Tato kapesní svítilna byla výkonější než svítilny americké, a proto začala pod značkou Daimon dobývat světové trhy.
Dnešní kapesní svítilny jsou vyráběny v řadě modifikací, jako výlisky z plastu, tenkostěnného plechu, různě opracované kovové trubky, nebo jiné materiály. Zdroje uvnitř kapesní svítilny jsou většinou zapojeny do série z důvodů zvýšení napětí pro napájený spotřebič.
Přední části svítilny jsou tvořeny průhledným krytem, za kterým je vlastní zdroj světla a parabola z vyleštěného plechu nebo pokoveného plastu pro účinnější směrování světla. Toto řešení je obvyklé u svítilen vybavených žárovkou. Vlastní žárovky jsou z důvodu zvýšení intenzity světelného toku plněny kryptonem nebo xenonem.

Dnes jsou však již žárovky vytlačovány tzv. elektroluminiscenčními diodami chcete-li LEDkami. Tady parabola a čočka chybí, jsou integrovány přímo v diodě. Svítivost je pak určována množstvím použitých diod ( od jedné do 60 kusů)

Plusový pól zdroje je napojen na spotřebič a s mínusovým potom obvykle přes odpružený kontakt a spínač vytváří elektrický obvod. Spínače bývají častěji posuvné, méně často potom tlačítkové.
Jako elektrický spotřebič je kapesní svítilna spotřebičem řazeným do třídy ochrany III. Ochrana uživatele je zajištěna napájením bezpečným napětím.

 Jak se to dělá :

Výroba kapesní svítilny je v zásadě rozdělena na dva kroky.
Prvním je výroba těla svítilny, druhým pak výroba vlastní čočky , nebo krytu osvětlovacího tělesa.
Tělo svítilny může být z různých materiálů a tady vstupují do výroby různé obráběcí stroje určené pro kovovýrobu, razící a lisovací stroje. V poslední době pak rovněž vstřikovací lisy a to při produkci těch nejběžnějších plastových svítilen.
Vlastní světelné zdroje jsou dnes vyráběny strojně, automaty pro osazování LED diod, nebo ručně při méně automatizované výrobě. Diody jsou osazovány na předem připravené desky plošných spojů, propojeny a zaletovány. Následně jsou pak takto připravené bloky propojeny s jedním z pólů chemického článku.
Vlastní sestavení svítilny je posledním úkonem výroby.
Zvláště zvídaví jedinci si mohou prohlédnout výrobu kapesní svítilny na přiložené webové stránce.

 Výroba kapesní svítilny

Kapesní svítilnu máme vyrobenou a můžeme se přesunout k luštění souřadnic této keše.
Takže jdeme na to.

 Finálové souřadnice:

Logické umístění keše by asi bylo u továrny na výrobu tohoto zboží. Výrobcem tohoto zboží na našem území je mimo jiných i firma Bateria Slaný, kterou však máme trochu z ruky. Vzhledem k tomuto mrzutému faktu mi opět nezbyla jiná možnost, než umístění keše do prostředí hodně podobného předchozím keším této série.

Připomínám opište si z logbooku popř. ověřovače bonusové číslo, budete jej ve finále potřebovat.

Při luštění této jednoduché šifřičky přeji bystrý zrak a hlavně dobrou zábavu.

Zdroje :

1) Internet a wikipedie

Zkontrolujte Vaše řešení

Stupně vítězů

Keše série „ Jak se to dělá ":

- Jak se to dělá #1 - instantní káva
- Jak se to dělá #2 - toaletní papír
- Jak se to dělá #3 - holínky
- Jak se to dělá #4 - vánoční ozdoby
- Jak se to dělá #5 - mikroprocesor
- Jak se to dělá #6 - propisovaci pero
- Jak se to dělá #7 - dioptricke bryle
- Jak se to dělá #8 - pet lahev
- Jak se to dělá #9 - razitka

 

Historie keše:
9.7.2018 Publikace keše
3.12.2018 Kontrola a údržba keše - keš je v pořádku.
16.10.2019 Kontrola a údržba keše - doplněna tužka.
13.2.2020 Kontrola a údržba keše - výměna logbooku.
8.3.2020 Kontrola a údržba keše - doplnění tužky.
18.9.2020 Údržba keše - doplnění další ochrany logbooku.
21.10.2020 Údržba keše - doplnění maskovacího krytu, provizorní oprava krytu keše.
25.11.2020 Přemístění keše po opětovném odcizení, dodána nová schránka.
13.11.2021 Výměna schránky, nový logbook, nová tužka.

Additional Hints (Decrypt)

Švsen: Ir fybirpu wfrz pífyn fxely, xyíp wfrz x gbzh cbhžvy, gev, qir, pglev, wrqan, crg, arob wfrz fr cebfgr fcyrg.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)