Skip to content

Letec Traditional Geocache

This cache has been archived.

AlCapone_: Bohužel již není síla na údržbu

More
Hidden : 1/8/2006
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


LETEC

neviditelny text

Robert W. Whitehead

Nad obcí Srubec došlo 11.4.1945 k tragické události, když bylo sestřeleno americké letadlo Lockhed P-38 L-5 L Lightning, řízené nadporučíkem Robertem W. Whiteheadem. Skupina, ke které patřil, vzlétla ten den z italské základny Triolo v 7:12 hodin s cílem napadat železniční objekty a vlakové soupravy. Jedna ze dvou letek 37. perutě 14. stíhací skupiny 15. letecké armády v počtu pěti letadel, přelétla Šumavu do prostoru Písku a Českých Budějovic a hloubkové přepady končili ve Zlivi, kde byly zničeny dvě lokomotivy. Stejný počet lokomotiv byl zničen i v Hluboké nad Vltavou.

Ledenice

neviditelny text

Whitehead byl v 10:40 napaden ze zadu a mírně zespoda ve výšce 2000 stop (asi 600 m nad zemí) dvojicí německých FockeWulf 190 (jejich příslušnost ke konkrétní jednotce není zatím potvrzena, spekuluje se o bitevní eskadře SG 10), které se vracely na letiště v Plané u Českých Budějovic. Whiteheadův letoun okamžitě začal hořet. Pilot své letadlo neopustil a střemhlavý pád byl pro něj smrtelný.

neviditelny text

neviditelny text

Kronika obce Srubec doslova uvádí:

"Brzy po jejich příchodu se odehrál nad Srubcem 11. dubna 1945 letecký souboj, při kterém bylo sestřeleno americké letadlo, které řídil kanadský 19letý pilot Bobby Veith. Letadlo dopadlo na pole pana Šulisty a celé shořelo. Mladý nadějný hoch-hrdina položil svůj život daleko od své vlasti."

neviditelny text

František Brůžek, účastník události, si všiml, Pomník DVže část letecké vrtule odlétla stranou. Večer se pro ni vypravil a na vrtuli vyznačil jméno pilota a jeho věk, jak to odposlechl z rozhovoru německých vojáků na místě události. Vrtule byla předána hrobníkovi Stanislavu Zemanovi. Ten zařídil letci důstojný pohřeb, instalování pomníku se jménem a umístil tam i vrtuli. V červenci 1945 byl hrob za přítomnosti amerických zástupců a pilotovy matky exhumován a tělesné ostatky byly převezeny do pojených státu amerických.

neviditelny text

neviditelny text

neviditelny text

Dne 28. září 1945 byl ve Srubci slavnostně odhalen pilotovi pomník, v roce 1990 byl opraven do dnešní podoby a do dnes se o symbolický hrob občané nadále starají.

Pamětní deska

Americký hloubkový letoun

Americké stíhací letouny, takzvaní hloubkoví letci, hloubkaři nebo kotláři, neodmyslitelně patřily ke každodennímu životu v posledních měsících druhé světové války v Čechách. Můžeme se o tom přesvědčit v leckteré obecní kronice. Nečekaně napadaly parní lokomotivy u stojících i jedoucích vlaků, nákladní a cisternové vagony, které se hromadily na železničních stanicích v důsledku rostoucího chaosu v německém týlu, vojenská auta, zemědělské povozy, kolony německých uprchlíků a v neposlední řadě německá letiště.

Další z úderů hloubkaři - v tomto případě dvoutrupé letouny typu P-38 Lightning ze 14. stíhací skupiny 15. letecké armády, které odstartovaly ze základny v Triolo v Itálii, uštědřili protektorátním drahám 11. dubna 1945. Tentokrát se zaměřili na trati na území dnešního Jihočeského a Plzeňského kraje. Během zhruba jedné hodiny (od 9:58 do 11:00) - soudě podle dochovaných úředních hlášení - se jim podařilo vyřadit z provozu dvacet osm lokomotiv a nejméně patnáct vagonů bylo poškozeno.

P-38 Lightning

Příklad za všechny. Mezi Volyní a Malenicemi (okr. Strakonice) si hloubkaři vyhlédli osobní vlak č. 4806, který jel ze Strakonic do Vimperka. Byly k němu připojeny dva plošinové vagony s protiletadlovými kanony, které zahájily po blížících se letounech palbu. Tato skutečnost však americké piloty od útoku neodradila. Nejprve byla umlčena obě obranná postavení (tři němečtí vojáci - členové obsluhy - byli zabiti) a následně prostřílena lokomotiva. Čtyři cestující a vlakvedoucí utrpěli zranění. Během této mise ztratila 14. stíhací skupina v Čechách P-38 Lightning pilotující R. W. Whitehead. Útoky hloubkařů u nás pokračovaly až do 4. května 1945. Podle střízlivých odhadů si na své konto připsali nejméně 500 lokomotiv a 300 nepřátelských letadel zničených na zemi.

Lockheed P-38 Lightning

Letoun P-38 Lightning s radikální dvoukomorovou konfigurací se dvěma trupovými nosníky byl prvním výhradně vojenským letounem společnosti Lockheed a jeho prototyp XP-38 vzletl poprvé v lednu 1939. Od počátku byl letoun navrhován výhradně jako útočný stíhací letoun vyzbrojený v přídi kanonem a čtyřmi kulomety. Navzdory informacím o jeho vysoké ceně a velkém množství zahrnutých úprav začal tento stroj v srpnu 1941 sloužit u USAAC. Britové vyjádřili zájem o P-38, ale Američané zakázali vývoz karburátorů do Evropy, kvůli čemuž neměl tento stroj z pohledu britských pilotů dostatečně silný pohon. Britové stroj P-38 vhodně nazvali „Lightning“ a tento název se ujal. Proslavil se transkontinentálním přeletem Ameriky za 7h a 2min, a to i přes svou hmotnost 6 713kg.

P-38 Lightning

Stroje P-38 se ve velké míře nasazovaly v Tichomoří, Středozemí a v Evropě, kde si pro svou rychlost, výkony a palebnou sílu rychle od němců vysložily přezdívku „ďábel s rozeklaným ocasem“. Některé letouny byly upraveny na dvoumístné a vybaveny zaměřovačem pro shazovaní pum Norden s pumometčíkem na palubě; na misích vedly formace stíhacích bombardérů Lightning při přesném bombardování z velkých výšek. V Evropě se letouny používaly častěji k pozemním útokům a jako taktické bombardéry. Nejslavnější misí letounu P-38 bylo pravděpodobně napadení a zničení stroje vezoucího japonského admirála Jamamota. Letouny, kterým se tento kousek podařil, patřily k 339. stíhací letce v Guadalcanalu.

Lockheed P-38 Lightning

První let: 27. ledna 1939
Pohon: dva řadové pístové motory Allison V-1710-89 o výkonu 1 063kW
Výzbroj: jeden kanon ráže 20 mm, navíc čtyři kulomety ráže 12,7 mm v přídi a až 908 kg pum a 10 raketových střel ráže 12,7 cm
Velikost: rozpětí - 18,85 m, délka - 11,52 m, výška - 2,99 m, plocha křídel - 30,42 m2
Hmotnost: prázdný - 5 707 kg, max. vzletová hmotnost - 9 798 kg
Výkon: max. rychlost - 666 km/h, dostup - 13 411 m, dolet - 3 663 km, stoupavost - 1 524 m (5 000ft) za 2 min

neviditelny text


PROSÍM O VELKOU OPATRNOST PŘI OTEVÍRÁNÍ KEŠE A DBEJTE NA JEJÍ PEČLIVÉ ULOŽENÍ PRO DALŠÍ NÁLEZCE. NEDĚLEJTE Z NÍ ODPADKOVÝ KOŠ!!

Vkládejte pouze TB, GC, CWG!!

Děkuji


Additional Hints (Decrypt)

C-38 Yvtugavat

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)