Skip to content

Podivice - nedivit se Traditional Geocache

Hidden : 7/9/2006
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Cache se nachazi v blizkosti kostela svatych bratri Cyrila a Metodeje.

Trináct kilometru severoseverozápadne od mesta Vyškov se nachází malebná vesnice Podivice, ukrytá v melké kotline, obklopena rozsáhlými lesy Drahanské vrchoviny. Dríve než byly Podivice zacleneny na sklonku tricátých let 20. století do vojenského výcvikového prostoru Brezina, mel podivický katastr jednu z nejvetších výmer na celé jižní Morave. Dnes má katastrální území výmeru pouze 227 ha a žije zde 187 obyvatel. Z historie po soucasnost Jméno Podivice, dríve Podevice i Podevic je nejspíše odvozeno od jména pohanské bohyne Podeva, kterou uctívali naši prapredkové. Pocátky obce jsou spojeny s príchodem krestanství. První písemné zmínky o Podivicích pocházejí z pocátku 12. století, kdy se zemské archivy zminují o Podivicích jakožto o starobylé osade. V roce 1131 jsou Podivice citovány jako majetek olomouckého kostela. Od roku 1465 patrila osada k mensálním statkum olomouckého biskupství, jejichž majetkem byla až do zrušení patrimoniálního zrízení v roce 1848. Lesy byly bohatým zdrojem dancí i jelení zvere, pro niž byla v 15. století pod Stríbrnou horou zrízena první obora na území tehdejších Zemí koruny ceské. Lesy pak olomouckým arcibiskupum náležely až do založení vojenské strelnice v roce 1935. Uprostred lesu dal roku 1755 kardinál Ferdinand Julius, hrabe Troyer, vystavet barokní lovecký zámecek, zvaný Ferdinandsko. Jedná se o jednopatrovou budovu se sálem uprostred a s postranní kaplí sv. Eustacha, patrona lovcu. Dnes leží objekt mimo katastr Podivic. V roce 1836 se pres Moravu prehnala epidemie asijské cholery. Tato nemoc si v Podivicích vyžádala krutou dan šestnácti lidských životu. Tentýž rok na ledové muže uhodily kruté mrazy a všechny ovocné kvety umrzly. Od tohoto roku podivictí zacali porádat peší mariánské poute do Krtin, které se konaly nepretržite po 127 let až do roku 1964. Roku 1838 byla v obci zrízena škola. Cerným rokem byl rok 1862, kdy na svatoanenskou pout všechna podivická stavení s doškovou strechou lehla popelem. Od roku 1891 se zacalo se shromaždováním prostredku na stavbu kostela, slavnostne otevreného roku 1911 za prítomnosti sedmi tisíc verících. Kostel svatých solunských bratrí Cyrila a Metodeje vysvetil probošt
Antonín Cyril Stojan. Další církevní budova „Leopoldeum“ -ústav pro mentálne postižené, které nese jméno svého zakladatele, olomouckého arcibiskupa Leopolda Precana, byla v obci vystavena roku 1932.
O chovance se staraly rádové sestry Dominikánky, které zde pusobily až do roku 1995. Dnes je objekt v majetku vojenského újezdu. Obec vždy bohate žila i po kulturní stránce. Aktivní byl jak ctenárko-divadelní spolek Havlíícek (založený roku 1919), tak sbor dobrovolných hasicu (založený roku 1927 a cinný dodnes). Prestože je obec znacne odlehlá, byla mnohokrát težce postižená válecnými událostmi. Krutou dan si vybrala tricetiletá válka – z této doby se v Podivicích našly kosterní pozustatky kdy se zde ruské oddíly pripravovaly na bitvu trí císaru u nedalekého Slavkova. Po prohrané bitve u Sadové v roce 1866 nebyla obec ušetrena prušáckých rekvizicí. Nejvíce však do života obce zasáhly obe svetové války. Behem první svetové války bylo z obce odvedeno 101 mužu a 6 se už nevrátilo. Na jejich památku byl v roce 1924 vybudován pomník sestavený z bludných kamenu. Težkou ránu utrpely Podivice v prubehu 2. svetové války, kdy byly z narízení nemecké okupacní armády z duvodu prítomnosti vojenské strelnice roku 1941 nucene vystehovány, stejne jako další obce na Vyškovsku, Prostejovsku a Blanensku. Obyvatelé se vraceli do svých obcí až v roce 1945 a nacházeli zdevastované a vyrabované domy. Z 314 vystehovaných obyvatel Podivic se vrátilo 220 obcanu. Nekterí behem vystehování zemreli a jiní meli svá stavení nenávratne znicená. Nekolik vysídlených rodin se do Podivic již nevrátilo a odešlo do pohranicí. Roku 1946 se pokusil velitel vojenského cvicište v Dedicích opet dosáhnout vystehování obce, což zvedlo mohutnou vlnu odporu. Od opetného vystehování bylo upušteno. Po válce byla znovu uvedena do provozu základní škola, která však byla pro malý pocet detí v roce 1977 uzavrena. Od té doby deti z Podivic navštevují základní školu v Pustimeri. Z významnejších spolecenských akcí se v Podivicích se v soucasnosti porádá rocne jeden ples, mikulášská nadílka, ostatky, cyrilo-metodejské hody, sjezdy rodáku, besídky, výstavy.
Pri vyzvedavani i ukladani cache budte prosim maximalne opatrni. Mistni lide jsou velmi zvedavi a kazdy prijezd do vesnice vzbudi rozruch. Do cache davejte jen opravdu male veci, aby se krabicka neznicila. Dekujeme

NEZAPOMENTE SI OPSAT BONUSOVE CISLO A - PRO NALEZENI CAHCE DRYSICE ! ! !

Cache is to be found in the vicinity of the church.
13 Km NNW of Vyškov - there in a small basin surrounded by a thick forest lies a village of Podivice. In the late 1930s the village was integrated into the military training area. The name of the village is perhaps derived from the name of a pagan goddess. The foundation of the village is connected with the arrival of the Christianity and first written comment from the 12th century refers to the village as an old one. It used to be a property of the archbishop of Olomouc like many others moravian villages in that time. The adjoining forest is rich in deer and in 15th century a first deer park in the czech history was installed near the village. In the year 1755 the archbishop of Olomouc Ferdinand Julius, Count Troyer had a baroqe hunting lodge erected in the midst of the forest. In 1862 Podivice was greatly affected by a major fire. In 1911 a new church was solemnly open in the presence of 7.000 worshippers. In 1932 an asylum was established in the village where nuns took care of the mentally ill. Later on it closed down.
Although Podivice is quite a remote place, it was not to be saved from warfare events. After the Thirty Years war and many more clashes afterwars it was the WWI and WWII which affected the village the most. During the WWI 101 men from here were recruited, 6 of whom never got back again. In the memory of those unfortunate a war memorial was built of stones.
During the WWII the village received a severe blow: in 1941 there was the order of the German occupation army the villagers be displaced from Podivice and other villages due to the enlargement of the military shooting range. It was only in 1945 when the villagers could be repatriated into their hugely destroyed homes. Of the 314 displaced villagers of Podivice only 220 came back. Others either died or had to live elsewhere as their homes had become unrecoverable. Podivice has lived on well ever since the war had finished.
Please be very careful when retrieving the cache. Locals could be very curious and your arrival might create fuss. Do only put small items into the box otherwise it may break.
PLEASE REMEMBER TO NOTE DOWN THE -A- BONUS NUMBER FOR CACHE IN DRYSICE!!!

Additional Hints (Decrypt)

Prfg wrwvpu cnzngpr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)