Skip to content

Kalibracni cache/CALIBRATION CACHE Multi-cache

This cache has been archived.

DarkLord Reviewer: Archivace listingu keše

DarkLord Reviewer

More
Hidden : 9/10/2006
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:



Odborná príprava


Souradnice vás dovedou na kalibracní bod - trigonometrický bod (kámen s krížkem mezi ochrannými tycemi).
Cílem této cache je kontrola presnosti vašeho outdoorového prístroje GPS, který používáte pro geocaching a možnost simulování vlivu ruzne zastínovaných signálu ze satelitu na presnost souradnic. Soucasne získat data pro mé, ale i vaše experimenty

Strucne o GPS
GPS (Global Positioning Systém) je soubor navigacních satelitu NAVSTAR, pohybujících se ve výšce cca 20000 km s obežnou dobou 12 hodin. GPS pracuje ve Svetovém geodetickém systému 1984 - WGS84 (Word Geodetic Systém). Celou navigacní soustavu zabezpecuje kontinuálne americká armáda. V roce 2000 USA odstranily tzv. selektivní dostupnost SA (Selective Availability - umelé poškozování presnosti), která zámerne zhoršovala presnost. Do té doby se presnost v poloze pohybovala v rozmezí 100 - 150 m, ve výšce 200 - 300 m. Od kvetna 2000, kdy byly SA zrušeny, se zacal postupne rozvíjet i geocaching.

Rusko vybudovalo podobný vojenský navigacní systém nazvaný GLONASS. S ním mohou pracovat nekteré geodetické a vojenské navigacní prístroje (príjimace pro GLONASS obvykle umejí i GPS).

Evropa buduje systém Galileo. Ten je ve stádiu zrodu (tuším, že na obežné dráze pracuje zatím pouze jeden subsystém Galileo). Ambiciózní evropský plán realizuje konsorcium firem spojených s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Bohužel je v casovém skluzu.

Celý systém GPS je realizován na dvouosém elipsoidu WGS84 a je prezentován zemepisnými souradnicemi WGS84 a výškou. Výška bývá upravena z elipsoidické výšky na hladinu místního geoidu (quazigeoidu) obvykle automaticky vnitrním software GPS. Rozdíl elipsoidických výšek oproti našim normálním (cca Molodenského) výškám je na území CR cca 45 m. Normální výšky, resp. nadmorské jsou níže než elipsoidické. Na Zemi jsou rozdíly geoidu (jakoby hladina celosvetového oceánu) a elipsoidu WGS84 približne od - 107 m do + 85 m.
V Ceské republice je používán systém normálních nadmorských výšek Balt po vyrovnání (Bpv). Prístroje GPS mohou vykazovat systematické chyby ve výšce v dusledku nedokonale aplikovaného geoidu v prístroji.

Neco o presnosti
Absolutní presnost geocentrických souradnic zamerených napr. geodetickou technologií a technikou GPS (bez využití referencních bodu, transformacních klícu aj.) je maximálne 50 cm. Presnost našich outdoorových ale napr. i automobilových GPS je cca 5 - 10 m v poloze a 7 - 20 m ve výšce. Pochopitelne podle podmínek však bývá pri geocachingu horší. Lepší presnosti lze dosáhnout jen velmi obtížne a presnost kolem 1 metru je za soucasných podmínek iluzí. Hlavní faktory ovlivnujících presnost:

Množství, konfigurace a intenzita signálu z GPS satelitu - tedy podmínka kruhového v horizontu minimálne zacloneného kruhového výhledu na oblohu.

Zastínení výhledu zástavbou, hustým vzrostlým porostem atd.

Kvalitou prijímace (pocet kanálu, citlivost antény, kvalita software, eliminace odrazu aj.).

Mokré prekážky, zejména les, významne ovlivnují presnost. V lese nastává silný útlum signálu (Faradayova klec - elektrostatické stínení) a zvyšují se parazitní odrazy. Ty zhoršují presnost u citlivých prijímacu GPS (málo citlivé se nemusí chytat vubec). Tato situace je dostacující snad pro nalezení auta pri houbarském výletu, nikoliv však pro zamerování cache. Pozor: casto nižší vnitrní chyba (napr. EPE) nemusí ješte znamenat dobré zamerení polohy.
Pro dosažení solidní presnosti je tedy nutný dobrý výhled na oblohu, dostatecne dlouhá doba merení (lépe opakovaná merení), použití prumerování, event. príjem diferencních signálu ze satelitu (americký WAAS a evropský EGNOS). Cetnost, konfigurace a presnost dat techto družic poskytujících korekce je zatím nedostatecná. Výsledky s WASS/EGNOS zatím nejsou zcela presvedcující, proto doporucuji vyzkoušet oba režimy, tedy s diferencemi a bez nich.
Nekteré programy na zpracování dat GPS umožnují pracovat s almanachem. Tedy predpovídat konfiguraci GPS satelitu a tak plánovat merení.

Zajímavé aplikace a poznámky
Merení rychlosti automobilu a tedy kalibrace tachometru. Presnost urcení rychlosti automobilu je o dost lepší než 1 km/hod - tomu se policejní radary ani zdaleka nepribližují.

Merení vzdálenosti - v podstate bežná a opet možná málo užívaná aplikace napr. pro kalibraci pocítadla kilometru tachometru.

Mimorádne presný zdroj casu - presnost cca 1 mikrosekunda (GPS samozrejme musí být ON-LINE).

Systém Galileo byl koncipován mimo jiné i pro kvalifikovaný výber mýtného. Když vidím na našich dálnicích a rychlostních komunikacích stavet starobylý elektronický systém, tak mne muže vzít cert. Obzvlášte, když je k dispozici bezplatná služba GPS s rozsáhlými možnostmi aplikací, což je vám jiste jasné!

Setkáte-li se se zemepisnými souradnicemi ze systému S-42 (elipsoid Krasovského 42), tak upozornuji, že jsou rozdílné od WGS84 až o 200 m. Podobne i zemepisné souradnice odvozené od Besselova elipsoidu. Naopak zemepisné souradnice ze systému ETRS89 (Evropský terestrický referencní systém 1989) jsou pro naše úcely prakticky totožné.

Magnetická deklinace je pro území kalibracní cache v tomto case 2 stupne a 41 vterin na E. Rocní chod magnetické deklinace je 7 minut na E.

Jedna tisícina minuty WGS84 v prostoru kalibracní cache je 1,85 m v zemepisné šírce (N) a 1,17 m v zemepisné délce (E).

Tato kalibracní cache se nezabývá technologiemi užívanými napr. v geodézii, tedy systémem CZEPOS, TOPNET, DGPS aj. ani metodami postprocessingu a dalšími signály, které nejsou využitelné pro naše použití.

A to hlavní nakonec
Souradnice kalibracního trigonometrického bodu byly získány z S-JTSK (souradnicový systém Jednotné trigonometrické síte katastrální) programem VISUAL MATKART Prof. Ing. Bohuslava Veverky, DrSc. (CVUT Praha). Jsou uvedeny ve WGS84 s absolutní presností kolem 50 cm. Výška je uvedena v Bpv s presností cca 10 cm.

N 50 46,2275
E 15 00,3042
H 409,61 m

Na tomto bodu zmerte, jak nejlépe vám to pujde, souradnice a výšku.

Vlastní cache je ukryta na míste pod magnetickým azimutem 279 stupnu ve vzdálenosti 46 m.

Nutnou podmínkou pro akceptování logu je uvedení souradnic a výšky (kalibracního trigonometrického bodu), jež jste namerili, do elektronického logu. Rovnež tak standardní „papírové“ zalogování. To platí pouze u prvního použití kalibracní cache spojené s logováním. Kdo nesplní tyto dve podmínky, bude mít smulu a jeho log bude vymazán.

Cache je tématicky zamerená na navigaci: tedy mapy, atlasy, merítka, pásma, prenosné pameti, kompasy, busoly, kalkulacky, metry, GPS prijímace, pasážníky, sextanty, teodolity, optiku, navigacní satelity, inerciální systémy napr. z raket s plochou dráhou letu a podobné dostupné vecicky. :-)

Samozrejme pri dalším použití kalibracního bodu uvítám uvedení vašich nových výsledku napr. formou poznámky. Uvítám i uvedení typu GPS, zpusob merení (napr. prumerování), dobu observace, použití WAAS/EGNOS a další poznámky a námety k této problematice. Uvítám vaše experimenty se zaclonováním vašeho prístroje napr. plechem, alobalem ci jinými predmety ovlivnujícími presnost - uvidíte jejich vliv na presnost merení.
Až budu mít dostatecne statisticky reprezentativní soubory dat, tak zverejním analýzu.
Mužete me konec koncu kontrolovat.

Na dotazy jsem pripraven odpovedet. Co nebudu vedet, zjistím.

Additional Hints (Decrypt)

Zlfyíz, žr araí cbgeron!

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)