Skip to content

Podsrp - Prameny živé vody Traditional Geocache

Hidden : 6/30/2007
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Krátká procházka lesem k méně známé studánce nad Strakonicemi na vrchu zvaném Podsrp.

“Ani tovarny, ani prekotne rostouci ulice noveho mesta, vecne rozkopane a neladne, nam nevyvolavaji dusi strakonickou. Ta je skryta v gotickych freskach ambitu, kde stavala proslula Madona Strakonicka a nesveruje se na potkani."
(L. Stehlik, Zeme zamyslena I, 1986)



Schoulen pod zalesnenym vrchem odpociva Podsrp, jehoz nejvetsi slava, coby poutniho mista jiz nenavratne pohasla. Stovky, mozna tisice procesi se od roku 1774, kdy byl posvecen zdejsi chram Panny Marie Bolestne, prisly poklonit i pomodlit k sosce na oltari, kterou roku 1748 strhla ze strakonickeho mostu povoden. Voda ji prinesla k zatopenemu domu na strakonicke Ohrade a majitel domu, ktery mel pole na Podsrpu, ji pod vlivem snu ke svemu poli donesl a tam jiz zustala.

Vetsina poutniku si odnasela na pamatku a predevsim pro uzdraveni udajne zazracnou vodu z nedalekeho lesniho pramene, cerpajiciho silu z mohutneho masivu Srpske. Podle historika Frantiska Tepleho dal nazev hore slovansky kmen Srbu sousedici zde s kmenem Volynanu. Je-li to pravda, uzivali si Srbove vyborne vody, kterou pozdejsi krestanstvi zasvetilo Panne Marii a prohlasilo za zazracnou, coz se stalo v dobe budovani poutniho chramu v 18. stoleti. Vzniklo kouzelne mistecko Dobra Voda, pozdeji doplnene obrazem Panny Marie Lourdske, jenz je ve vyklenku, vystavenou nad chladivym pramenem. Ver a vira Tva te uzdravi platilo tehdy mnohem vice nez nyni.

V kazdem rocnim obdobi je u pramene hezky, protoze lide na zdejsi dobrou vodu nezapomneli a stale je vyuzivana, ackoli o jeji kvalite koluji mnohe dohady, z nichz nejvetsi je udajna radioaktivita.

V tomto bode podsrpenske zatisi navozuje atmosferu Jachymova, od roku 1906 prvnich radonovych lazni na svete v hlubokem udoli Krusnych hor. Konradsgrun, pozdeji Udoli Sv.Jachyma, vyznamne kralovske hornicke mesto, tezici ze zasob stribra, bylo v roce 1533 druhym nejlidnatejsim mestem celych Cech (18.000 obyv.). A jachymovsky tolar (nem. Joachimsthaler) hrabat Sliku, jehoz jmenem dodnes zvoni americky dolar, mel setsakra zvuk! Po stribru prisel velky upadek, v polovine 19. stoleti zmirneny tezbou uranove rudy pro vyrobu barev. V uranovem odpadu (smolinci) pak objevili manzele Curieovi roku 1908 radium a polonium. A po zjisteni, ze vysoka radioaktivita dulnich vod z dolu Werner (dnes Svornost), nachazejiciho se vice jak pul kilometru pod zemskym povrchem, ma lecive ucinky, nestalo nic v ceste vzniku radioaktivnich lazni, vynikajicich predevsim pro nemoci pohyboveho ustroji.

A tim se vracime zpatky domu, protoze zdrave pohybove ustroji bylo hlavnim predpokladem zdarneho absolvovani navstevy poutniho mista. Dnes k navsteve zazracneho pramene netreba cekat na pout. Staci pevne boty a nenechat se zmast vodojemem pri okraji silnice, zasobovaneho z upravny vody v Hajske. Odmenou bude voda, nabita energii zemskeho nitra, ktere ji nam, unavenym spechem dnesni doby, nezistne poskytuje. Stoji za to, posadit se chvilku, popijet a poslouchat sumeni lesa. Sila zive vody je totiz nejvetsi prave u pramene…

A jak je na tom podsrpenska voda, dle rozboru z unora 2006 doopravdy ?

Uplny rozbor dle vyhlasky 252/04 o pitne vode provedla zkusebni laborator Zdravotniho ustavu se sidlem v Ceskych Budejovicich, rozbor na radon pak vodohospodarska laborator Povodi Vltavy, s.p.. v Ceskych Budejovicich.

Byl potvrzen vysoky obsah radonu a to 419 Bq/l (Becquerel je jednotka radioaktivity), takze voda je opravdu mirne radioaktivni. Norma pro pitnou vodu povoluje u radonu ve vode maximalni hodnotu 50 Bq a horni mez pro pripadne ucinne odradonovani 300 Bq. Prirozena radioaktivita vsude okolo nas pak dosahuje velikosti kolem 3 Bq/l. Je treba si uvedomit, ze s radonem zije lidstvo od nepameti. Jde o bezbarvy radioaktivni plyn, bez chuti a zapachu, pronikajici na zemsky povrch z geologickeho podlozi, vznikajici rozpadem prvku uranove rady. Cesky masiv patri k nejvice “zamorenym” celkum v cele Evrope, coz je zpusobeno vyssim zastoupenim vyvrelych hornin. Samotny radon nam neskodi, ale jeho produkty rozpadu – trium nebo polonium, samozrejme take radioaktivni se usazuji na prachove casti a pri dychani se dostavaji do dychaciho ustroji, coz pri vyssi a opakujici se koncentraci muze vest k rakovine plic. Ve srovnani s rakovinou plic, zapricinenou kourenim, je vsak toto nebezpeci nekolikanasobne nizsi. Nebezpecny je, pokud se nahromadi v uzavrenych prostorach bytu, zvlaste pak koupelen. Do domu pronika z podlozi a tam kde se bere voda ze studni, se s ni take muze dostat do bytu, protoze je velmi dobre rozpustny ve vode. Ochranou proti nemu je vetrani a u vody provadene odradonovani. Radon se drive uzival v leceni rakoviny, ale postupne byl nahrazen jinymi prvky. A jen pro porovnani, lecive lazenske koupele v Jachymove se provadi ve vode s obsahem 4 000 – 4 500 Bq/l. Z toho vyplyva, ze pramen na Podsrpu, ktery ma hodnotu 10x nizsi a tato hodnota je zpusobena druhem podlozi, kterym voda proteka, mohl byt kdysi bran svym zpusobem za mirne lecivy.

Pokracujme dal. V porovnani s normou pro pitnou vodu je nevyhovujici kyselost vody (pH), ktera je pouze 6,1 (mezni hodnota dle normy je 6,5 pH), coz jed dano typem podlozi a bohatym zalesnenim Srpske, protoze lesni pudy jsou znamy jako kysele.

Obsah organickych i anorganickych latek, zejmena pak vapniku a horciku je ukazatelem tvrdosti vody. Mekka, coz je treba voda destova, ma techto latek mnohem mene, nez voda pramenita, obohacujici se pruchodem vhlubinnych podlozich. Pro lidsky organismus je samozrejme lepsi voda tvrda, na druhou stranu ji doprovazi napriklad neprijemny vodni kamen vprackach, "zarustani" vodovodnich trubek nebo nevabne "povlaky" na caji ci kave. Ztohoto duvodu je limit tvrdosti pitne vody vyhlaskou stanoven na 3,5 milimolu na litr (mmol/l). Zdejsi voda, diky nizke pritomnosti vapniku i horciku, dosahuje tvrdosti pouze 1,2 mmol/l, coz vsestibodove stupnici (od velmi mekke po velmi tvrdou vodu) znamena, ze je mekka, coz mohou ocenit treba prave milovnici dobreho caje.

Co se tyce biologickeho a mikrobiologickeho rozboru svedci namerene hodnoty o velmi vysoke kvalite vody, bez pritomnosti coliformnich bakterii.

A konecne tolik popularni a diskutovane dusicnany. Dle normy pro pitnou vodu je mezni hodnota dusicnanu v pitne vode 50 mg/l a podsrpensky pramen dosahl pri rozboru hodnoty mensi nez 1 mg/l! K tomu neni treba komentare.

Zaver posudku tedy zni : Ukazatele, ktere ve vysetrenem vzorku nedosahuji pozadavku vyhlasky c. 252/2004 Sb., jsou jakostniho charakteru, odchylky od pozadovanych hodnot nejsou vyznamne. Vodu je mozno pouzivat jako vodu pitnou. Jen pozor pri nabirani na zvireni dna. Z tohoto duvodu doporucuji spise studanku na druhe strane kopce, zde jsou hodnoty rozboru takrka shodne a precejen naberete vodu lepe.

Additional Hints (Decrypt)

[CZ] An yrib bq fghqáaxl. Cbq xnzrarz zrmv xberal fgebzh. (SBGBUVAG) [EN] Ba gur yrsg fvqr sebz angheny fcevat. Haqre n fgbar va ebbgf bs gerr. (SBGBUVAG)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)