8 Comments

Geocaching.com Presents: A Preview of Czech Geocaching Videos

[Editor’s note: The video is spoken in Czech and Slovak. Play the video then click the up arrow in the lower right corner of the play box. Click the CC button for English subtitles.]

[vsw id=”grgwZF1RzBM” source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

Geocaching.com Presents travels to the Czech Republic to explore this vibrant and growing geocaching community. Watch this trailer video to see a preview of the five Czech language geocaching adventure videos to be released in the next months. Each video will showcase a different aspect of geocaching in the Czech Republic. You’ll see the search for a geocache under the streets of Prague, a geocaching Event Cache that takes adventures down a river and a love story about two geocachers who’s wedding made the news! The first video about the fever to be the First to Find is scheduled for release on September 22nd.

Czech Republic

Geocaching.com is also releasing German and English language geocaching videos. A new video Geocaching.com Presents is released nearly every two weeks.

Searching for a geocache below Prague

Geocaching.com uvádí cestu do České republiky a průzkum živé a rostoucí komunity místních geokačerů. Podívejte se na tyto ukázky z pěti dobrodružných video záznamů o geokešingu v češtině, které budou zveřejněny během příštích měsíců. Každé video předvede jiný aspekt geokešingu v České republice. Uvidíte lov kešky v pražském podzemí, geokešingový event, při kterém se milovníci dobrodružství plaví po řece a zamilovaný příběh dvou geokačerů, jejichž svatba  byla překvapením! Uvedení prvního videa o horečce být prvním nálezcem se plánuje na 22. září.

 

Geocaching.com také uvádí geokešingová videa v němčině a angličitině. Nové video Geocaching.com uvádí se vydává skoro každé dva týdny.

 • Pingback: Geocaching in the Czech Republic Trailer – Geokladno()

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=100002313160159 Ondřej Opicakuz Turek

  YEAH! Czech GC is pretty cool! I love caches under the street!!!!

 • Gadabt

  How about dubbing this short vid so we know what they are saying?

 • http://www.facebook.com/jan.bouma Jan Zagorka Bouma

  No, konečně se o nás taky mluví…:D

 • Saman

  I am the guy at the boat 😀 nice short preview, can´t wait for the other movies :)

 • KayTee

  And I’m the woman at the boat :-) We’re geostars now with Saman 😀 Thanks for the vid :-)

 • http://www.rose-voyance.com Tarot divinatoir

  Congratulations for the content of your blog, which incidentally is
  very interesting to
  read, go on, bravo.

 • Pingback: Geocaching mit chillix » Geocaching in Tschechien – Neue Videoserie()