Skip to Content

This cache is temporarily unavailable.

marssiBee: Podle logů krabicka jen tak tak drží. Dnes tam zajedu a zkontroluji. Brzy ji opět pustím :) díky všem za info a za trpělivost :)

More
<

Most U Jana / Bridge U Jana

Hidden : 01/22/2007
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Cache je venována historii a soucasnosti mostu U Jána (též známého jako Pražský) v Plzni. Most prošel v nedávné dobe zásadní rekonstrukcí. Prubeh rekonstrukce sledoval na vlastní oci nejeden plzenan, pro ty ostatní prináším alespon její popis.


Ocelovy most na historicke pohlednici
Ocelovy most U Jana, praotec dnesniho mostu


Historie mostu U Jána:
Potreba spojit mostem oba plzenské brehy reky Radbuzy sahá daleko do minulosti.
První kamenný most byl postaven roku 1520. V kronice se o tom uvádí, že "most kamenný se svým klenutím za Pražskou brannou skrze Ondreje, mistra zednického, toho roku vystaven".
V roce 1889 byl nahrazen mostem ocelovým. Konstrukci mostu dodala Ceskomoravská továrna. Od roku 1913 již není jediným mostem pres Radbuzu, pribyl mu bratrícek Most císare a krále Františka Josefa I. na dnešní Americké tríde. V roce 1914 nahradila starou konstrukci nová, vyrobená v plzenské Škodovce. Povrch vozovky byl vydlážden drevenými špalíky a krome osobní dopravy pres most jezdily i tramvaje.
Most však nestacil stále hustejší doprave a tak byl roku 1942 nahrazen mostem železobetonovým. Ten vydržel na tomto míste pres 60 let. V poslední dobe se však zacal jeho stav horšit. V roce 1993 byla provedena cástecná oprava. Poslední hrebícek do rakve mu zasadila povoden v roce 2002. Pri ní muselo být dokonce odrezáno ocelové zábradlí aby se o nej nezachytávali plovoucí predmety a ty jej nestrhli.
Pri povodních nejvíce utrpelo stredové mostní pole vcetne popraskání betonu, jenž na nekterých místech dokonce odpadl.
Proto byly v kvetnu 2003 provedeny zkušební vrty které meli odhalit skutecný stav mostu. Bohužel se potvrdil špatný stav mostu a tak bylo rozhodnuto o jeho stržení a stavbe mostu nového. Ten v soucasnosti již spojuje oba brehy reky a od konce roku 2006 se po nem prohání nejen tramvaje ale i auta a chodci.

Rekonstrukce prozatím posledního mostu:
Rekonstrukce mostu probíhala za plného provozu, po celou její dobu sloužil most chodcum a tramvajím. Bylo tak možné sledovat celou rekonstrukci na vlastní oci, den po dni.
Aby to bylo možné, byl most opravován po polovinách. Stavba zacala v léte roku 2005. Tramvajová trat byla preložena na jednokolejnou trat postavenou na horní polovinu mostu (po proudy reky výše) a puvodní koleje vytrhány a pak pomocí težké techniky doslova rozkousána železobetonová konstrukce dolní poloviny mostu (níže po proudu reky). Z mostu zbylo pouze torzo stredového pilíre.
Zacátkem ríjna pak probíhalo zpevnování puvodních pilíru i okraju mostu. Koncem ríjna se zacalo se stavbou podperné konstrukce a samotného bednení budoucího mostu. Od poloviny listopadu se ve dreveném bednení objevují drátové výztuže a s vlastním betonováním se zacíná v nedeli 20.11.2005. Paradoxne v den s nejhorším pocasím za poslední dny, kdy ráno i sneží. Beton byl prubežne cerpán pomocí pumpy z míchacích vozu do pripraveného bednení.
Po Novém roce zacali stavbari s rozebíráním druhé poloviny mostu u Jána. Bagry s hydraulickými nužkami celkem rychle rozstríhali železobetonovou desku mostu. Chodci již mohou chodit po nové polovine mostu, trat pro tramvaje vede po okraji nového mostu. Zbytky starého mostu mizí behem týdne.
Stejne jako u první poloviny je postaveno bednení a do nej nalit beton. Behem druhé poloviny cervna a celý cervenec probíhalo dokoncování povrchu povodní poloviny mostu, chodníku i napojení druhé koleje. Dvoukolejne se pres most U Jána jezdí od 7.8.2006.
V nedeli 20.8.2006 probehla zatežkávací zkouška mostu. Na moste probíhala merení bez a se zatežkáním osmi naložených nákladních vozu Tatra. Zatežkávací zkoušky tak udelaly tecku za rekonstrukcí mostu U Jána.
Za zmínku urcite stojí i atypické zábradlí, které lze v prípade velké vody v prímých úsecích sklopit. Aby most esteticky zapadal do architektonického celku okolí navazuje zábradlí na jeden z motivu použitých na nábrežních zdech.

Most v technických datech:
Délka premostení: 50,7 m (mereno v ose komunikace)
Délka mostu 58,2 m
Rozpetí polí: 15,0 m + 22,0 m + 15,0 m
Šírka mostu: 23,6 m
Plocha nosné konstrukce: 1235,1 m2
Objednavatel: Plzen statutární mesto zastoupené Útvarem investic mesta Plzne
Generální projektant: Pontex
Zhotovitel stavby: SMP CZ
Doba výstavby: 6/2005–8/2006

A na záver pár zajímavostí:
V Pražské ulici doslo k vykolejeni tramvajove soupravy pri jízde pres povrchovou výhybku "Californien", respektive pri sjíždení z ní. Druhý podvozek vozu vykolejil a jel mimo koleje po asfaltu ješte asi 50 metru.

Z konce druhé svetové války existovaly neoverené údaje, že pri odsunu a odzbrojování nemecké armády bylo velké množství ostré munice, min a dalšího nebezpecného strelného materiálu zlikvidováno vhozením do reky. O možné munici v koryte Radbuzy prímo pod mostem, byl v rámci stavby jako první krok proveden pyrotechnický pruzkum. Podobné prohledání dna specialisty v okolí premostení však nakonec toto nebezpecí vyloucil.

Vrásky na cele zpusobila i reka Radbuza, která po dobu rekonstrukce nekolikrát díky malým povodním opustila koryto a nekolikrát zvýšila prutok. Naštestí se neopakovala situace ze srpna 2002 a ješte nedostavený most prežil.


Cache je umístena na pomerne frekventovaném míste, hledejte ocima ne rukama a pri manipulaci s ní dejte pozor at ji navždy nepohltí besnící vody reky Radbuzy. Keš je uchycena silným magnetem ze spodní strany zábradlí v míste, kde zábradlí koncí. Obcas tu bydlí pavouci tak se nelekejte.

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.