Skip to Content

This cache has been archived.

Rico Reviewer: Archivace listingu keše pro nezájem ownera.


Rico Reviewer - Comunity Volunteer Reviewer
Česká republika: Hlavní město Praha a Středočeský kraj

More
<

Vila bratri Capku / Capek brothers' villa

A cache by McQwak Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 02/15/2007
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


[CZ]
Život bratrí Capku je na nekolika místech propojen s Vinohrady - v letech 1921 - 1923 byl Karel Capek dramaturgem a kmenovým autorem Mestského divadla na Královských Vinohradech, v roce 1925 se nastehoval do vily, kterou si nechali spolecne s bratrem postavit v ulici Ve Stromkách (dríve Úzká), bydlel zde až do své smrti. Ve vinohradském divadle se také seznámil se svou pozdejší ženou, hereckou Olgou Scheinpflugovou, která mimochodem také bydlela na Vinohradech (ul. Budecská 42).
 
Ulice Bratrí Capku zacíná nenápadne ve Šrobárove ulici na Vinohradech. Jmenuje se tak až od roku 1947, puvodne se jmenovala Úzká. Za vinohradským pivovarem se už rozkládalo pražské predmestí. Bratri Capkové sem prišli v roce 1925. Nejdríve v Praze bydleli v Rícní ulici cp. 532/11, spolecný dvojdum vznikl až po smrti jejich maminky. Vedou k nemu krásne zaoblené kocicí hlavy, možná pamatují kroky T. G. M., Eduarda Basse, Karla Polácka, Vladislava Vancury, Fráni Šrámka, Ferdinanda Peroutky, Františka Langra a dalších pátecníku pricházejících sem na pravidelné schuzky... Na zahrádce bratri souperili, cí bude krásnejší - doporucuju nakouknout aspon pres plot. Až do své smrti v roce 1985 o ni pecoval zahradník Václav Motl, kterého Capek duverne oslovoval Motlíku. Karel s ovdovelým tatínkem obýval pravou cást, jak napovídá zachovalá tabulka "dr. Karel Capek". Josef se ženou a dcerou Alenkou levou, ve štíte mel ateliér. Dum postavil v letech 1928-29 architekt Ladislav Machon, na námestícku pusobí civilne, v podkroví míval hostinské pokoje. Nebyl levný, bratri Capkové úver spláceli do konce života a zbytek "zdedili" s domem i jejich príbuzní... Oba domy (ulice Bratrí Capku 28 a 30) jsou rešeny jednotne, v hlavním prucelí architektonicky nerozlišovány. Stavba stojí ve vilové kolonii spolku žurnalistu. Kolonie vystavena dle návrhu architekta Pražáka, Moravce a Machonee v letech 1923 - 1929.
Po Capkových je také pojmenovaná planetka objevená 22.8.1969 s oznacením "1931 Capek".
 
Josef Capek (23. brezna 1887 - duben 1945 v koncentracním tábore Bergen-Belsen) byl ceský malír, spisovatel, fotograf, grafik a knižní ilustrátor. Byl spoluzakladatel Skupiny výtvarných umelcu, poté clen Spolku výtvarných umelcu Mánes, s kterou se rozešel aby pak pusobil ve skupine Tvrdošijných. Jako jevištní výtvarník spolupracoval s Národním divadlem v Praze, Státním divadlem v Brne a s Mestským divadlem na Vinohradech. Zacínal jako redaktor Národních listu, pozdeji (1921-1939) byl redaktorem a výtvarným kritikem v Lidových novinách. Mimo to pusobil jako redaktor v nekolika casopisech zabývajících se výtvarným umením Umelecký mesícník, Volné smery. Pusobil i jako karikaturista. Za protifašistickou cinnost byl v zárí 1939 zatcen a do roku 1945 veznen v nacistických koncentracních táborech. Tam také zemrel. Josefovi díla mužete alespon virtuálne shlédnout zde.
 
Karel Capek se narodil 9. ledna 1890 v Malých Svatonovicích u Trutnova jako mladší bratr malíre Josefa, spolu s nímž také vytvorili nekterá díla. Napsal mj. knihy Továrna na absolutno, Krakatit, Povídky z jedné a druhé kapsy, Válka s mloky, byl autorem dramat Loupežník, R.U.R., Ze života hmyzu, Vec Makropulos a dalších. Známá je i jeho tvorba pro deti - knihy jako Mel jsem psa a kocku, Dášenka cili život štenete nebo Jak se co delá. Byl redaktorem Národních listu a poté Lidových novin. Zemrel 25. prosince 1938 na zánet plic.
 
Posudte sami, jak nadcasové Capkovy texty byly:
Ach ten leden, únor,
prežalostné casy,
neb musíme všíchni
psát svou berní fasi *)
 
Musíš hloubat, co je
príjem, duchod, obrat,
nebot nechceš erár
ani o grej obrat.
 
Dá to fušku, i když
moc co priznat není:
málo k živobytí
je dost ke zdanení,
 
a byt jsi nic nemel
jak to polní kvítí,
musíš to nic zapsat
do rubrik desíti.
 
(Rozhlásek 8.2.1936)
*) "berní fase" = priznání príjmu ke zdanení, danové priznání
   
Cache
Keš je plastová krabicka o objemu 0,45 litru, menší veci na výmenu se do ní vejdou. Prosím o peclivé zamaskování.
Pri lovu dávejte prosím pozor na okolní vily. Jedná se o klidnou ulicku, kde nenadálý pohyb neznámých kaceru asi vzbudí rozruch. Doporucuji logovat mimo námestícko. I s celovkou budte opatrní, at nebudíte pozornost.

[EN]
Karel Capek (January 9, 1890 - December 25, 1938) was one of the most influential Czech writers of the 20th century. He introduced and made popular the frequently used international word robot, which first appeared in his play R.U.R. (Rossum's Universal Robots) in 1921. Karel named his brother Josef Capek as the true inventor of the word robot.

Karel's brother Josef Capek (1887 - 1945), Czech artist. Gained highest esteem as a painter, but was also noted a writer and poet. Josef's art is shown here.

Cache
Cache is a small plastic container. Please be careful when seeking for it because of all the neighbours nearby...

Additional Hints (Decrypt)

[CZ:]i cybgr cbq wruyvpanglz xrerz, xgreý wr irqyr tneážr
[ENG:]va srapr haqre pbavsrebhf ohfu

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.