Skip to Content

<

Budacina

A cache by mitak Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 2/20/2007
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


[ENGLISH]


In Chriby – in Kudlovice valley you can visit one of czech natural monuments – sandstone rocks and cave Budacina. This geological location is formed by 4 bigger rocks eroded from its softer surrounding in the period of pleistocene. On the southwestern edge of this rock formation is the biggest rock (about 12 meters high). Small fissure pseudo-karst cave was created during natural erosion in this rock. According to myth this cave was inhabited by bandits in 16th century.

Ragstones with the size of granules over 2 mm in diameter merge into small-drained polymictic agglomerates. These agglomerates of flint, felspar or chert are up to 5 cm large in diameter. Felspar boulders change their structure to soft mass because of erosion and kaolinization. This mass pulverize easily and it makes many holes on rocks.

To log this earthcache find, you must fulfill the following requirements:
1. In your log entry, upload a picture of yourself and your GPSr in the cave (don’t be afraid, it’s completely safe even for children).
2. In your log entry, upload a picture of yourself and your GPSr in front of the brass tablet of Antonin Rozsypal (close to the cave).
3. Try to approximately measure the cave and send this length to my email with the comparison with any real-karst cave in nearest karst - the Moravian Karst.

Please note that the logs which will not comply with the above mentioned requirements will be deleted.

[CESKY]


V Chribech – v Kudlovické doline se nalézá jedna z našich prírodních památek, pískovcové skály a jekyne Budacina. Tuto geologickou lokalitu tvorí skupina 4 vetších skal vyerodovaných ze svého o neco mekcího okolí patrne hlavne v období pleistocénu. Na jihozápadním okraji této skalní skupiny je umísten nejvetší skalní útvar mající maximální výšku asi 12 m. Prirozeným vetráním se v této skále vyvinula malá puklinová pseudokrasová jeskynka, která podle povestí sloužila v 16.století jako útocište loupežníku.

Hrubozrnné pískovce s velikostí zrn pres 2 mm v prumeru precházejí místy plynule do drobnozrnných polymiktních slepencu. V nekterých lavicích jsou tyto slepence až strednezrnné s velikostí valounu do 5 cm v prumeru. Slepencové valouny jsou opet nejcasteji z kremene, živce nebo rohovce. Živcové valouny se pri vetrání zkaolinizováním premenují v mekkou hmotu, která se potom snadno ze skalního povrchu vydroluje a tím po sobe nekdejší valouny zanechávají cetné menší nebo vetší dulky.

Pro zalogování této earthcache musíte splnit následující podmínky:
1. Vyfotit se s vaší GPSkou v jeskyni (nemusíte se bát, je to naprosto bezpecné i pro deti, v zime to samozrejme trochu klouže) a fotku priložit k logu.
2. Vyfotit se s vaší GPSkou pred pametní bronzovou deskou k uctení památky Antonína Rozsypala (v tesné blízkosti jeskyne) a fotku priložit k logu.
3. Približne zmerit délku jeskynky, poslat mi ji mailem a pro porovnání uvést i délku jakékoliv z jeskyn v nejbližším skutecném krasu – v Moravském Krasu.

Logy, ktere nesplni výše uvedené podmínky, budou podle pravidel smazány.

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

468 Logged Visits

Found it 457     Didn't find it 3     Write note 7     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 929 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.