Skip to Content

<

Atomove hodiny - Atomic clock

A cache by Asek / adopted by EKLfamily Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 2/1/2007
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Logická cache na severu Prahy. - The logical cache at the north of Prague.

Na úvodních souradnicích žádnou cache samozrejmé nenajdete. Zato tam ale objevíte budovu Ústavu fotoniky a elektroniky Akademie ved Ceské republiky (ÚFE AV CR) . Ústav byl založen v roce 1954 pod názvem Ústav teoretické radiotechniky (ÚTR). Hned v dalším roce byl prejmenován na Ústav radiotechniky a elektroniky (ÚRE). Tento název vydržel opravdu dlouho, soucasné jméno ÚFE nese ústav teprve od ledna 2007.
Jednou z hlavních oblastí, na kterou se výzkum soustredil, bylo merení velmi vysokých kmitoctu a velmi krátkých casu. Pod pojmem velmi krátký cas se pokuste predstavit si 10 ^-15 sec. S tím souvisí pro nás laiky asi nejvetší zajímavost tohoto ústavu - atomové hodiny, které jsou umísteny pod budovou, asi 14 m pod úrovní terénu. Pracují na principu rezonancního kmitoctu cesia a dlouhá léta byly (a vlastne ješte jsou) etalonem presného casu pro celou republiku. Odtud pocházelo onech známých pet pípnutí na konci každé hodiny v rozhlase. Nástupem GPS o tuto výsadu sice prišly, ale jsou stále udržovány v chodu.
Pokud vás zajímá více podrobností, navštivte:
stránky ÚFE
Vše o casu - také popis cinnosti atomových hodin
O atomových hodináchKe zjištení souradnic cache musíte vyrešit následující úkol týkající se logických hradel - základního stavebního kamene veškeré digitální elektroniky.

SCHÉMA


TABULKA / TABLE

Pokud víte o co jde, nezdržujte se dalším ctením a luštete. Pokud se na schéma a tabulku díváte vydešene nebo si jen nemužete vzpomenout, co ty znacky znamenají, ctete dál. Vysvetlení funkce logických obvodu bude znacne zjednodušené a zidealizované, takže starí praktici i teoretici me mohou mnohé vytknout, ale princip cinnosti je správný a o ten nám jde.

Toto je logický obvod, tzv. hradlo. Vlevo jsou dva vstupy a vpravo jeden výstup. Na každý vstup mužeme privést napetí (stav 1) nebo ho nechat bez napetí (stav 0). V závislosti na kombinaci stavu vstupu a na typu hradla se na výstupu bud objeví napetí (stav 1) nebo neobjeví napetí (stav 0).

Na našem schématu se vyskytují ctyri základní typy hradel:


AND (angl. a) Privedeme-li na oba vstupy napetí (1), na výstupu se také objeví napetí (1). Je-li jeden nebo oba vstupy bez napetí (0), ani na výstupu napetí není (0). NAND (negované a) Toto hradlo pracuje stejne jako AND, ale na výstupu se objeví opacný stav než u AND. Takže je-li na obou vstupech napetí (1), na výstupu napetí není (0). Ve všech ostatních prípadech na výstupu napetí je (1).
OR (nebo) Privedeme-li na jeden libovolný vstup napetí (1) (nebo na oba), na výstupu bude napetí (1). Jedine když není napetí (0) ani na jednom vstupu, není ani na výstupu (0). NOR (negované nebo) se chová opet stejne, ale na výstupu je opacný stav než u OR. Takže je-li na kterémkoli vstupu (nebo na obou) napetí (1), na výstupu není napetí (0). Jsou-li oba vstupy bez napetí (0), na výstupu napetí je (1).

Posledním použitým obvodem je prevodník kódu BCD na sedmisegmentový zobrazovac. Zní to ucene, ale je to jednoduché. Výstupy našich hradel vedou na vstupy prevodníku. Jsou to vstupy A, B, C, D. Podle kombinace napetí na techto vstupech (tzv. BCD kód) prevodník rozsvecí na zobrazovaci príslušnou císlici. Každý ze vstupu má jinou "váhu". Zjednodušene lze ríci, že:
napetí (stav 1) na vstupu A zobrazí císlici 1
napetí (stav 1) na vstupu B zobrazí císlici 2
napetí (stav 1) na vstupu C zobrazí císlici 4
napetí (stav 1) na vstupu D zobrazí císlici 8
Pokud je napetí (1) na více vstupech soucasne, "váhy" se scítají, napr. napetí (1) bude na vstupech A, B a C - zobrazí se císlice 7. Jsou-li všechny vstupy bez napetí (stav 0), zobrazí se císlice 0.

V tabulce pro „výpocet“ souradnic je 7 sloupcu pro císlice severní šírky a 7 sloupcu pro císlice východní délky. "Privedte napetí" (0 nebo 1) na vstupy 1 až 12 podle prvního sloupce tabulky a tím se vám "zobrazí" první císlice souradnic. Et cetera et cetera... Každému je jasné, jaká císla budou na míste stupnu, je to taková kontrola, že luštíte správne. Pokud si chcete výsledek overit ješte než vyrazíte do terénu, mužete tak ucinit prostrednictvím následujícího odkazu:Cache je uložena asi 800 m od ÚFE na míste, které sice není nicím zajímavé, ale je tam klid na odlovení a zalogování a za dobrého pocasí i pekný výhled. Obtížnost 3 jsem dal s ohledem na vyluštení souradnic (pro nekoho 1, pro jiného 5 :-) ), obtížnost nalezení vlastní cache je 1,5. Schránka je velikosti small (13x10x6cm).

Preji príjemnou zábavu.


[EN] Short English version:
There is no cache on the coordinates, but you can find the building of The Institute of Photonics and Electronics (IPE) there. The IPE engage in the measurement of very short times and very high freqencies. The biggest IPE's interest may be the atomic clock. It is situated about 14 m under the ground. This clock is the national real time etalon for the Czech Republik. For more informations in English you can visit: Official pages of The IPE

How you get the coordinates of the cache:
You must solve the schema (above) with logical gates. The explanation "how it works" in English isn't in my posibilities :-). You can find it in the Net.
Put the inputs (vstupy) from the first column in the table to the schema and the display "will show" you the first number of the coordinates, etc.
The cache is situated about 800 m from the IPE.

Good luck!


13.9.2010 – cache adopted by EKLfamily
16.9.2010 – cache opet aktivována beze zmen v zadání i umístení
19.4.2017 – změna Evince na GeoCheck

free counters
Flag counter added as of 5th October 2010.

Additional Hints (Decrypt)

mncnqar h orgbah
ba gur jrfg arne pbapergr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

1,448 Logged Visits

Found it 1,353     Didn't find it 6     Write note 60     Temporarily Disable Listing 3     Enable Listing 3     Publish Listing 1     Needs Maintenance 2     Owner Maintenance 20     

View Logbook | View the Image Gallery of 38 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.