Skip to Content

<

Po stopách Jana z Janovic

A cache by Dejvi, adopted by Chamberlaine Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/10/2007
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Kratší multi Vás provede po části nově zbudované naučné stezky a dozvíte se něco o historii města Jesenice a o smírčích křížích.

Jesenice leží 20 km západně od Rakovníka, v západním cípu Středočeského kraje.

Jesenicko bylo zřejmě osídleno až v mladší době kamenné v tzv. neolitu, což dokládají nálezy z hliniště Krausovy cihelny v Jesenici, které jsou staré téměř 7000 let. Památky po dalším neolitickém osídlení byly nalezeny 5 km severně od Jesenice na Vlčím vrchu u Chotěšova. Slovanské kmeny začaly s osidlováním Jesenicka až v 8. a 9. století. Z řady slovanských kmenů jsou pro oblast Jesenicka nejvýznamnější Lučané (příchod ze severu) a Češi (příchod proti proudu Rakovnického potoka a Javornice).

Počátek české vnitřní kolonizace Jesenicka spadá do 10. až 13. století, kdy byla pravděpodobně Jesenice založena. Svůj název dostalo město podle jasanového porostu. V čele vsi stáli tenkrát vladykové např. Bořita z Jesenice (vztahuje se k němu nejstarší písemný doklad o existenci Jesenice z roku 1321).

Jesenicí procházely 2 důležité obchodní cesty: Bavorská z Plzně na Žatecko a Chebská z Prahy do Chebu. Díky tomu se zde začal soustřeďovat obchod a řemesla a Jesenice se stala trhovou vsí. Na počátku 14. století byla Jesenice připojena k Petršpurku (dnes Petrohrad), v jehož poddanství byla až do roku 1848. 31. prosince 1409 Jan (Jenec) z Janovic, pán petršpurský, udělil Jesenici dvě významná privilegia sepsaná v latinském a českém opise (městská práva a svobody), čímž Jesenici povýšil na městečko. V Jesenici je po něm pojmenovaná krátká ulice (Jencova) od penzionu Na Cháti k rybníku.

Připojením k Petršpurku vstupuje do hry český šlechtický rod Janovských z Janovic. Nejstarším zástupcem rodu byl Jan z Janovic (1305-1360), který pocházel z Petrovic u Kutné Hory (ale již roku 1290 je na Chotěšově zmiňován Johannes de Janovich). Jeho synové Racek a Něpr drželi hrad Pajrek (německy Bayereck), (zde je před rokem 1250 zmiňován i Jan a později i syn Bohuslav). V 15. století se připomíná Jan z Janovic, který střídavě stál na straně husitů i jejich odpůrců. Bojoval i s Oldřichem z Rožmberka. Janův příbuzny Racek pocházel z větve pojmenované podle nedalekého hradu Rýzmberka (Racek Rýzmberský z Janovic) a válčil s pasovským biskupem i králem Václavem IV., stál na katolické straně, vydal husitského kněze Bavorům, kteří jej umučili, za což ho roku 1420 po bitvě u Vyšehradu husité ubili cepy. Jesenice samotná stála na straně husitů a byla dvakrát vypálena Plzeňskými.

I další zástupce rodu Janovských, Petr z Janovic, pán na Chlumci z počátku podporoval husitské hnutí a patřil k českým šlechticům, kteří zaslali koncilu kostnickému „stížný“ dopis po upálení Mistra Jana Husa. Později se však stal odpůrcem husitského hnutí a uvádí se, že se v bitvě u Lipan jako jeden z prvních vetřel do otevřených vozů táborských.

Jako příslušníci vysoké šlechty zastávali příslušníci rodu Janovských vysoké státní úřady (např. Strnad z Janovic – postupně zemský sudí a nejvyšší purkrabí království českého nebo Dětřich z Janovic – za krále Jiřího z Poděbrad přísedící zemského soudu, ministr královské komory a nejvyšší sudí království českého).

Zřejmě nejvýznamnější osobností rodu byl Jan Jenec z Janovic, který v letech 1470–1503 zastával funkci purkrabího Pražského hradu a patřil mu i hrad Hluboká. V roce 1483 prodává Jan Jenec petrohradské panství, kam patřila dvě poddanská městečka Kryry a Jesenice a patnáct vesnic Burianovi II. Gutštejna.

Rod se postupně rozdělil na několik větví, jedna z nich se odstěhovala do Německa a dále do Francie a zde přijali jméno Besme (Yannowitz de Besme). Jan z Janovic, jindy uváděný jako Karel z Janovic, zakotvil ve Francii, kde sloužil vévodovi Louis de Guise, na jehož popud roku 1572 během Bartolomějské noci smrtelně zranil jeho politického rivala, admirála Colignyho.1. zastávka - start
Na informačním panelu číslo 3 zjistěte počet zastávek naučné stezky A a počet malých fotografií B. Nezapomeňte nakouknout pod mostek na tzv. “Celní kolo” (viz Additional waypoints), ale pozor, novodobá “Bavorská stezka” je dost frekventovaná ...

2. zastávka
Poté se přemístěte na souřadnice N50°05.862 E13°28.156, kde uvidíte další památný strom a na informačním panelu č. 2 si můžete přečíst něco o historii Jesenice a jejího okolí, o záhadném erbu a střílnách v hřbitovní zdi. Vás však bude zejména zajímat obnovený kříž pár metrů od tabule. Rozdíl poslední a první číslice letopočtu je indicie C, součet první a poslední číslice je indicie D.

3. zastávka
Na první zastávce jste se dočetli o smírčích křížích. Pokud se přemístíte na souřadnice N50°05.902 E13°28.367, můžete na vlastní oči spatřit E z nich. O jejich historii se více dozvíte na info panelu číslo 1 (viz Additional waypoints).

Finále
Teď uz máte vše potřebné a stačí zajít pro kešku na souřadnice N50°06.CAE E13°27. ABD.

Od založení keše se okolí bohužel dost změnilo, zmizely výhledy do okolí, jediná schůdná cesta k finále vede po okraji pole ... Není to optimální, pracuju na přemístění na vhodnější místo. Snad ještě letos ...

Additional Hints (Decrypt)

H oevml cbq xnzral

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

316 Logged Visits

Found it 298     Didn't find it 4     Write note 6     Temporarily Disable Listing 2     Enable Listing 2     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     Owner Maintenance 1     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 23 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.