Skip to Content

This cache has been archived.

MilanoXTeam: .

More
<

Pevnost Olomouc - Fortova pevnost c.11, Slavonin

A cache by MilanoXTeam Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 05/07/2007
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Od pocátku 11. století tvorila Olomouc hned po Praze druhé nejduležitejší stredisko ceského státu a tato skutecnost se projevila nejen tím, že se stala centrem moravské církevní provincie, ale soucasne také významným opevneným sídlem.
Behem tricetileté války byla presunuta funkce moravské metropole na Brno ale na druhé strane byla zvýraznena funkce Olomouce jako pevnosti. Tato skutecnost si vyžádala zásadní prestavbu zchátralého mestského opevnení, takže se Olomouc stala v 18 století jednou z nejdokonalejších pevností na území habsbuské monarchie.
V polovine 19. století bylo bastionové opevnení mestského jádra doplneno vencem predsunutých tvrzí - fortu, címž se podstatne zvetšil akcní rádius olomoucké posádky.
Po ukoncení pevnostní funkce Olomouce koncem 19. století byla velká cást opevnení zborena, ale nekteré významné body jsou k spatrení dodnes. Postupne Vám chceme predstavit nekteré z nich...

Fortová pevnost c. 11, Slavonín
tzv. Kyselovská pevnustka na Zlatém vrchu, rozhraní katastru Slavonína a Nemilan.
Permanentní fort z let 1850-1854 je vybudován na pudorysu petiúhelníku. Typologicky jde o shodný objekt s forty v Krelove, Nové Ulici a Neredíne. Vlastní stavba kasárenského objektu je na pulkruhovém pudorysu se stredním dvorem a vybíhajícím krídlem ve tvaru podkovy rovnež se stredním dvorkem. Stavba je z cihel zdiva barokního formátu. Nároží, dverní a okenní otvory jsou rámovány kamenným ostením. Vjezdová brána do dvora a vlastní prístup do objektu jsou provedeny v kameni. Centrální dvoupodlažní stavba má plochou strechu. Ohradní zed smerovaná k mestu je opatrena strílnami. Zachován hlavní val s príkopovými kaponiérami a príkopem, na vnejší strane príkopu strelecké kontragalerie.

Zájemci mohou opet hledat i nemeckou pozorovatelnu z 2.sv.války. (vlevo od vchodu nad tretí chatkou) a dve opevnení pro protitankové zbrane.(ta jsou ale nekde uprostred zahrádek a majitel je podle zdroje na internetu nevrlý...
Vzhledem k tomu, že povnustka je obležena zahrádkári jak za švédu, tak budte prosím opatrní a maskujte logování nejakou zajímavou cinností, napr svacinou ci kocháním se
Autem se dá dojet až k bráne pevnustky, pak jsou na obe strany zákazy vjezdu. Asi je lepší neprovokovat a kousek se projít pešky. Podle jednoho zdroje na internetu se lze se zamestnanci firmy, která pevnustku používá domluvit na prohlídce, podle nezarucené informace je prý vhodné jako vstupné použít neco tekutého (bez záruky).

P.S. A pokud snad náhodou ješte nemáte odlovenu "GCRQM5 - Stepan 05", tak honem hrrr na ni!!

POZOR v keši není tužka!!!!

Fortový venec - mapa
Pudorysy fortu

Zachované forty (s keší):
II,IV,XI,XIII,XV,XVII,XX,Radikov,Tabulový vrch

Zachované forty (bez keše):
XXII - Zarostlý a obehnaný nepruhledným plotem, armáda ho opustila. (49°37'9.99"N,17°15'1.32"E)
Šibenicní vrch - V areálu VOP, prohlédnout se dá, pokud se simuluje návšteva nekteré firmy sídlící v tomto areálu. (49°35'54.75"N,17°13'59.96"E)

Zbytky:
V,Va,VII,VIII,XVIII

Nezbylo ani zblo, nebo nebyly postaveny:
I,III,IIIa,VI,IX,X,XIX,Fest Kopecek (I,III,IV), Fest Baba (XIV,XII),Fest Chlum

Více informací o pevnostech najdete zde...

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

1,031 Logged Visits

Found it 987     Didn't find it 10     Write note 16     Archive 1     Temporarily Disable Listing 4     Enable Listing 3     Publish Listing 1     Needs Maintenance 2     Owner Maintenance 7     

View Logbook | View the Image Gallery of 51 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.