Skip to Content

This cache has been archived.

Alex Reviewer: Archivace listingu

More
<

Podorlické lokálky no.3, Opocno - Dobruška

A cache by Qnik Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 05/16/2007
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Podorlické lokálky no.3
Opocno - Dobruška

Serie „Podorlickými lokálkami“ vás zavede do míst Orlických drah, které byly vybudovány pro místní lokální dopravu. Pruvodce by vás mel seznámit s jednotlivými tratemi, historií a také vám dát možnost vychutnat si klidnou a bezstarostnou jízdu „Orchestrionem“ spestrenou pocítáním indícií potrebných k finálce. Nyní už si vyhlédnete pekné místo, usadte se a … mužeme vyrazit.

Podorlické lokálky no.1, Doudleby - Rokytnice
Podorlické lokálky no.2, Castolovice - Solnice
Podorlické lokálky no.3, Opocno - Dobruška
Podorlické lokálky Bonus cache, Vize BudoucnostiO poslední podorlické lokálce je informací o poznání méne. Také se není cemu divit samotná dráha merí pouhých 5,5 Km. Což je možná pro nekteré z Vás i lepší, protože se dá bez problému projít pešky. Tak at už pešky, na kole, autem ci (jak je zamýšleno) lokálkou, preji príjemnou cestu.

Než se vydáme, chtel bych vám do tretice povedet pár slov z historie této trate.

Strípky historie Opocno - Dobruška


Nádraží Opocno
    Nejmladší a nejkratší, tak by se dala charakterizovat trat, která uzavrela dobu budování místních drah v oblasti Orlických hor.
    Historie plánu jak navázat prostor mest Opocna a Dobrušky k železnicní síti sahá do poloviny 19. století. Hrabe Colloredo – Mansfeld prišel s návrhem trati ze Smiric pres Ceské Mezirící a Opocno do Dobrušky. Prišel i první projekt samostatné trati Opocno – Dobruška od J.Jahna. Kvuli nezájmu spolecnosti StEG o koncesi další trati ve svém obvodu se však nic nedelo. Do veci se aktivne vložilo mesto Dobruška, zastupované pokrokovým starostou Josefem Archlebem. Rozbehlo se bezpocet jednání ve snaze provést napojení ve smeru na Kvasiny a Solnici, prípadne až do Žamberka ci Doudleb nad Orlicí. Znovu i možnosti projektu trati ze Smiric. Vše zbytecne, mimo jiné i kvuli rivalite a odporu Rychnova nad Knežnou a nezájmu StEG. Archleba nahradil budoucí starosta Jan Burian a konecne 4.2.1899 byl ustanoven mestem železnicní výbor. Nakonec se veškerá snaha upnula na spojení Opocna s Dobruškou.
    Letité snahy vyvrcholily 5.12.1907, kdy ministerstvo železnic vydalo mestu Dobruška koncesi na stavbu. V príznivých terénních podmínkách stavba pod vedením firmy Štepán, Král a Fanta rychle pokracovala, takže již 26. ríjna 1908 mohlo být ohlášeno její dokoncení. Sít drah se tak rozrostla o dalších 5,5 km. Dne 1. listopadu 1908 se tak príjezdem prvního vlaku splnilo nekolik desetiletí snah pokrokových lidí o povznesení a hospodárský rozvoj mesta Dobrušky a okolí. Presto stále neusínala myšlenka na prodloužení trate k Solnici, prípadne Deštnému ci Olešnici. O tom svedcí i budova nádraží v Dobrušce v nadmorské výšce 285,658 m n.m. , postavená dle typizované normy 16/h Generální inspekce státních drah, používaná jinak spíše u nádraží strední velikosti. Rízení provozu prevzala vzápetí zestátnená spolecnost StEG. Zacaly tak všední dny.
    Od roku 1911 zacala i preprava vlakové pošty. Dráha mela skromný vozový park sestávající z jednoho služebního vozu s poštovním oddílem, dvou osobních a šesti nákladních vozu. Dopravu zahájila malá lokomotiva rady 83 - pozdejší rada 200.0 CSD, vzápetí nahrazená výkonnejší radou 97 (310.0 CSD). Rakouské státní dráhy K.k.St.B ve snaze zlevnit provoz zacaly od r. 1910 na trati nasazovat parní motorový vuz 1.002 pozdeji oznacený M124.002. Vuz se velmi osvedcil a lokomotiva tak zajištovala spíše nákladní dopravu.

Tak, pokud jste se už nabažili informacemi o historii této trati tak nastupovat a pocítat;)

1. Stage - výchozí souradnice
    Zde jsme jako obvykle na první stanici této lokálky a vy máte jednoduchý úkol. Spocítejte všechny žluté sloupy, které podpírají strechu na perónu. A jak ríkám, VŠECHNY, ano i ten tesne u zdi.AB

Máte? tak naskocte na vlak a hurá do Dobrušky, nebo snad pujdete pešky?;)

2. Stage - N 50°17.357' E16°9,145'
    No a jsme skoro u cíle. Zde máte úpne stejný úkol jako na predchozím bode, jen upozornuji, že sloupy jsou drevené. C

Souradnice finální cache
N 50°17,(C)((A*C)-B)(C)
E 16°09,(C-A)((A*C)+C)((A*C)+A)

Opet bych Vás všechny ješte poprosit..pokud potkáte pri cestování jakoukoli mašinku, která není ješte vyfocena a vložená do logu, Vašimi predchudci, udelejte tak. Udeláte mi velikou radost.

Prosím pri vybírání a ukládání schránky budte co nejvíce obezretníJízdní rád 06/07

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

279 Logged Visits

Found it 260     Didn't find it 2     Write note 10     Archive 1     Needs Archived 1     Temporarily Disable Listing 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     Owner Maintenance 2     

View Logbook | View the Image Gallery of 33 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.