Skip to Content

This cache has been archived.

TrainTour Reviewer: Dalsi vic jak mesic uplynul, zadna reakce ze strany autora -> archivovano.

TrainTour, reviewer pro CZ, SK a okoli

More
<

Masarykovo namesti

A cache by Kryspin Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 05/19/2007
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


*** Masarykovo námestí / Masaryk square ***
[ENGLISH] description is being worked on[CZECH]
Zvu Vás k odlovu první hradecké cistokrevné mestské traditional cache a k návšteve hezkého námestí se zajímavou historií.

Masarykovo námestí tvorí srdce takzvaného "Nového mesta hradeckého", které vzniklo revolucním zpusobem na pocátku 20. století. Zatímco Staré mesto už stovky let stálo na ostrohu mezi Labem a Orlicí, zde se stavelo doslova na zelené louce. A stavelo se dobre.

Velmi strucná historie výstavby Hradce Králové

Ve stredoveku býval Hradec Králové malým, ale bohatým mestem na kopci - dnešní Staré mesto s katedrálou. Mel statut královského venného mesta.
Za Rakouska se Hradec Králové stal významným vojenským pevnostním mestem.
Po prohre Rakouska v Prusko-Rakouských válkách a po zmene vojenských doktrín a strategií se Hradec na prelomu 19. a 20. století radikálné mení. Pod vedením "velké trojky" Ulrich-Gocár-Kotera (dlouholetý starosta a dva architekti a urbanisté) Hradec Králové rychle rozkvétá z vojenské pevnosti ve výstavní mesto, kde se dobre žije. Po zbourání hradeb se Hradec prekotne rozrustá za jejich hranice - nejvelkolepejším projektem bylo práve Nové mesto hradecké.

Nové mesto hradecké

Ješte zhruba pred 100 lety tu byl jen malý predsunutý val hradeckého opevnení a pak už jen louky, kde zemedelci v léte kopili seno. Za rekou se tycily mestské hradby, ale zde se stavet nesmelo, aby se v prípadné zástavbe nemohli skrývat potenciální útocníci.
Pak dali Pospíšil a Ulrich hradby zborit a zde zacali stavet mesto.
Byl vytvoren urbanistický projekt, rozvrženy funkcní zóny a vytyceny ulice a námestí.
Pozemky v rezidentálních zónách byly rozprodány soukromníkum a zisk byl investován do staveb a sítí verejných. Vzniklo nábrežní korzo, tri hlavní námestí, komercní zóna, školský okrsek, vodní elektrárna a další zajímavé stavby.
Celý proces byl na svou dobu revolucní - vetšina mest tehdy nebyla nijak detailneji urbanisticky plánována.
(Více viz priložené fotografie.)

Masarykovo námestí:

Hezké a upravené námestí. Peší zóna.
Z puvodního jména Masarykovo postupne vystrídalo jména "Leninovo", "VRSR" a "Míru", aby se po pádu socialismu znovu vrátilo k osvedcenému Masarykovi a znovu bylo po letech korunováno jeho sochou.
To, komu námestí vzdává hold, je zde zvláštním zpusobem vyjádreno i architektonicky.
Dum stojící Masarykovi za zády (dnes Poštovní sporitelna) je postaven tak, že jeho pudorys tvorí jedno velké "M".
Dobre si také prohlédnete linii horního okraje jeho štítových zdí: pripomíná vám nejaké písmeno???

V roce 2002 bylo námestí obohaceno novou (a velice kontroverzní) kašnou. (Vetšina místních se s ní stále ješte nesmírila :-)

Pravidelne se zde konají vojenské prísahy.

Okolí:

Pražský most

Loc: 50°12'35.76"N, 15°49'41.22"E - v místech bývalého starého mostu a Pražské brány postavil arch. Kotera hezký most se spoustou secesních detailu a ctyrmi typickými kruhovými "budkami" - kiosky - kolem nej (1911-12) .

"Školský okrsek"

Loc: 50°12'30.39"N, 15°49'30.96"E - centrum vzdelávání od základní školy pres gymnázium po univerzitu. "Studijní campus" na klidném nábreží.

Námestí Svobody, Elišcino nábreží, Tylovo nábreží

Loc: 50°12'34.94"N, 15°49'38.1"E - dnes je zde mj. galerie moderních pískovcových soch a skulptur pod širým nebem. Sochy se pravidelne obmenují. Možnost OBCERSTVENÍ.

Ulrichovo námestí

Loc: 50°12'38.08"N, 15°49'17.65"E - toto mel být nejvelkolepejší prostor a srdce nového mesta. Velkoryse navržený se dvema majestátnými budovami proti sobe po delších stranách námestí a se ctyrmi "vežemi" symbolicky strážícími vjezdy do namesti
(tj. obytné domy, které jsou v místech vstupu hlavní trídy o dve patra vyšší, než ostatní budovy).
Za zmínku také stojí pekná, nove vybudovaná fontána.
Atmosfére námestí dnes bohužel hodne škodí doprava po rušné Gocárove tríde, která ho protíná.

Batkovo námestí

Loc: 50°12'47.26"N, 15°49'21.36"E - vyústení pešší zóny a zakoncení linie obchodu vedoucí pres Masarykovo námestí až od Pražského mostu. Možnost OBCERSTVENÍ.


Cache:

* Jedná se o microcache krabicku - cernou krabicku od filmu
* Uvnitr je logbook a tužka
* Dá se najít na jedno hmátnutí - nemusí se nikam šplhat
* Tri hvezdicky obtížnosti má za mudloprovoz. Je zde v podstate porád plno; nikdy tu nebudete sami (možná tak ve tri v noci?). Odlov i návrat cache budete muset zvládnout za provozu.
*** Tvarte se nenápadne! *** :-)
Uvidíme, zda cache vydrží.

Doprava:

nejlépe pešky, na kole nebo MHD. Auto je dost težké v okolí zaparkovat - všude bývá plno. Zkuste treba nekde tady Loc: 50°12'48.15"N, 15°49'27"E nebo tady Loc: 50°12'31.99"N, 15°49'36.03"E.Nápad založit nejakou ciste mestskou cache jsem dostal asi pred dvema mesíci pri návšteve Bruselu, kde jsem zjistil, že i cache tohoto typu mohou být hodne zajímavé. Tato tradicní cache je urcena hlavne pro projíždející návštevníky, kterí Hradec Králové neznají. Pro žádného hradecáka urcite nebude toto námestí novým objevem, ale doufám, že i oni si jí "ze sportu" odloví. Zatímco hradecké Staré mesto je GeoCachersky "pokryto" docela dobre, Nové mesto je zatím (neprávem) docela opomíjeno. Moc rád bych tady jednou udelal nejakou kvalitní vlastivednou procházkovou Multi-cache - tato ctvrt je urbanisticky fascinující. Nejprve ale musím vše porádne nastudovat :-)

Additional Hints (Decrypt)

arwyrcr fr ilmirqnin cev mninmbinav gxnavprx; zntargvdhr; ernyyl ybj

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.