Skip to Content

<

Spionem v Josefove 2 - východ

A cache by Roman_Jaromer Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 7/15/2007
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

[CZ] Stante se na chvíli špionem v pevnosti Josefov!

[EN] Become spy in fortress Josefov


Doporucené parkovište pro sérii Špionem v Josefove: N50 20.249 E15 55.494. Pozor, toto parkovište se nachází u vstupu do podzemních chodeb v Josefove, od tohoto samotného pokladu je necelý kilometr daleko. Tento poklad se dá lovit pri pohodlné procházce po tzv. promenáde – cesticka kolem Josefova. Cíl je zhruba v polovine, takže se budete muset trochu vrátit, ale snad mi to nebudete mít moc za zlé.

POZOR! 8.2.2011 provedena zmena umístení a výpoctu!!!

Pred vlastním lovením pokladu doporucuji si precíst alespon trochu popis Josefova, který je uveden u bonusového pokladu série Špionem v Josefove – viz. níže. Dozvíte se alespon pár informací o Josefovu.

A ted k samotnému pokladu:

Jak asi každý ví, Josefov je pevnost. A ríkalo se o ní, že je to dokonce nedobytná pevnost... A pokud chcete takovou pevnost dobít, musíte zjistit informace o pevnosti. Ty ovšem byli prísne tajné...

V Josefove koluje povest, že tesar Ignác Pábil stihl kopii plánu nekde ukrýt a plánek úkrytu rozdelil na ctyri díly, které zakopal do mrtvých schránek. A aby nezapomnel, kam je zakopal, poznamenal si jejich umístení tajnou šifrou. A protože jako jeden ze stavitelu znal pevnost velice dobre, napsal si i pomucku, pomocí které mužete najít i vy tyto plány.

Tento poklad je soucástí série Špionem v Josefove. Soucástmi této série jsou tyto poklady:
Špionem v Josefove 1 – Korunní hradby GC13TD1
Špionem v Josefove 2 – Východ GC13TDJ
Špionem v Josefove 3 – Západ GC13TDK
Špionem v Josefove 4 – Mesto GC13TDP
Špionem v Josefove 5 – Bonus GC13TDQ

Nezapomente si vyzvednout cást mapky, kterou budete potrebovat k bonusovému pokladu Špionem v Josefove 5.

Skrýš pokladu je zhruba v jedné tretine cesty od zacátku. Proto doporucuji vyrazit na sbírání indícií spíše od konce

A ted jak zjistíte, kde je druhá mrtvá schránka s cástí mapy? Tohle zbylo po Ignáci Pábelovi:

N 50° 20.X E 015° 56.Y =
X = (H – E / D) / 10 – C – F – J
Y = G * K – A + B + D + E + F + I + J + L

1) N50 20.458 E15 55.707 A = (Pocet erbu na rohovém dome)
Nacházíte se na míste, kde kdysi býval Retranchement XIX. a padací mosty vedoucí k Jaromerské bráne. Domy, které tu vidíte byly postaveny až po zrušení pevnosti, stejne jako stromy na celé promenáde, které tu za doby pevnosti nerostly, byly zasazeny až po zrušení pevnosti.

2) N50 20.493 E15 55.695 B = (Pocet oken kaplicky)
Kaple sv. Jilji je je jediné místo v Jaromeri – Josefove, kde se konají pravoslavné bohoslužby.

3) N50 20.496 E15 55.772 C = (Pocet obrubní okolo záhonu s pomníckem)
Nacházíte se pred bastionem c. III. Historicky zde nic zajímavého není, jen upravené posezení s výhledem na Korunní hradby a reku Metuji.

4) N50 20.523 E15 56.090 D = (Pocet delostreleckých strílen na jih od vás)
Nacházíte se na míste s výhledem do hlavního príkopu. Naproti vám je špicka bastionu c. IV. Strílny, které vidíte na jih od vás, se nacházejí v Predbastionu c. V. V príkopu vlevo od strílen je videt cást Ravelinu c. XIII. Príkop samozrejme puvodne nebyl vyasfaltovaný a na míste, kde stojíte, byla také zed se streleckou galerií, která však byla z vetší cásti rozebrána po zrušení pevnosti na jednotlivé cihly. A to i prestože jsou tyto cihly vetší, než normální cihly.

5) N50 20.483 E15 56.259 E = (Pocet fotografií na ceduli Naucné stezky) = 8
Nacházíte se na špicce pred Ravelinem c. XIII. Najdete zde ceduli o prírode na severních svazích Josefova. Když byste prišli do Josefova v dobe, kdy byl pevností, patrne byste to tu nepoznali. Krom samotné pevnosti totiž bylo vše v okolí bez veškerých stromu. Z pevnosti muselo být daleko videt, takže žádné stromy v okolí vubec nebyli. Dnes to však je naštestí jiné, takže vetšina Josefova je obehnána „Promenádou“ se spoustou stromu a luk. Pod vámi se nachází bývalé vojenské cvicište. Josefov ve své minulosti hostil nekolik armád. Pocínaje tou rakousko-uherskou, tak za okupace nemeckou, ci pozdeji sovetskou.

Na ceduli NS spocítejte pocet fotografií v rámecku (nepocítáme podkladní fotografii s textem)


Cedule NS je prozatímne zrušená po festivalu Brutal Assult, použijte proto uvedené císlo

6) N50 20.377 E15 56.256 F = (Pocet rad pískovcových bloku na špicce zdi)
Pocet rad pískovcových bloku na špicce zdi, mám na mysli všechny rady bloku, vcetne bloku na horní hrane zdi. Jejich pocet je delitelný peti. Pomocí cesty se mužete dostat až do príkopu, ale indície by mela být zjistitelná i z místa kraje promenády nad príkopem. Pro kontrolu, císlo je sudé a delitelné (BxJ)

Špicka zdi, kterou máte pred sebou, je soucástí Predbastionu c. V. Jedná se o hradební prvek, který byl pred bastionem a mel rozširovat obranu ze stran, kde nebyla pevnost chránena prirozenými prekážkami (napr. rekou na severní strane pevnosti).

7) N50 20.247 E15 56.297 G = (Pocet písmen na bílo-cerném nápise na plote na východ od vás)
Nacházíte se na špicce Ravelinu c. XIV. Pri další ceste si mužete prohlédnout po vaší pravici tento objekt. Cedule samotná pripomíná, že ješte dnes najdete v Josefove malou vojenskou posádku, která zde má své sklady. Ovšem z techto míst jsou také nádherné výhledy na východ. V dáli mužete videt napríklad stolovou horu Bor (v Polsku Bledne Skaly), na JVV pak Orlické hory.

8) N50 20.228 E15 56.143 H = (Císlo vojenského zarízení)
K této indícii se nejlépe dostanete kolem indície c. 9.

Nacházíte se v hradebním príkopu pred Predbastionem c. IV. Pred sebou máte strelnici a krom ní hlavne vlevo vrata vedoucí k Ravelinu c. XIV. Vrele doporucuji návštevu tohoto objektu. Jedná se totiž o klasický fortifikacní objekt bastionového systému a hlavne jedná se o objekt, kde najdete jakési soukromé muzeum. Spravuje ho skupina dobrovolníku, kterí již na oprave Ravelinu c. XIV. odvedly již mnoho tisíc hodin práce a jiste vás rádi provedou. Takže se nebojte vrat s nápisem zákaz vstupu, který tu zbyl od dob, kdy tu sídlili vojáci.

9) N50 20.183 E15 56.000 I = (Císlo zniceného Ravelinu pod dnešním stadionem)
J = (Pocet delostreleckých strílen)
Nacházíte se na míste, kde se kdysi nacházel okraj Ravelinu, na jehož císlo se ptám. Zjistíte ho lehce na cedulce popisující Josefov. Vede odsud také cesta k Ravelinu c. XIV. A pokud se otocíte smerem k Josefovu, uvidíte i na pravé strane silnice klasickou delostreleckou strílnu, která se nachází v Predbastionu c. VI. Strílen tu puvodne bylo více, ale jak vidíte, po zrušení pevnosti byla cást pevnostních objektu prestavena na domy. Strílny uvidíte lépe, když ujdete pár kroku smerem k mestu.

10) N50 20.192 E15 55.870 K = (Pocet všech delostreleckých strílen)
Nacházíte se na kraji Predbastionu c. VII. - objekt v kterém je cást strílen dále od hradeb. Druhá cást strílen, které tu vidíte, se nachází v Bastionu c. XI., který je soucástí již samotného mesta. Bastion byl peti-úhelníkový útvar, který byl umísten v rozích hlavní pevnosti. Ostatní objekty – Predbastiony, Raveliny a Retranchementy byly od samotné pevnosti oddeleny príkopy. Sectete pocet strílen v Predbastionu a v Bastionu, které jsou videt z tohoto místa a dostanete císlo K. Pozor, jedna strílna je trochu schovaná za stromem!

11) N50 20.136 E15 55.723 L = (Pocet sloupu verejného osvetlení, viditelného z tohoto místa)
Nacházíte se pred Ravelinem c. XVI. Opet zde mužete videt následky vojenského pusobení na mesto. K tomuto místa mám osobní vzpomínky, kdy jsme tady behávali vždy „rozcvicku“ pri hodinách telesné výchovy na základní škole – dolu do príkopu, nahoru a druhou cestou zase zpet...

A jak to bylo ve skutecnosti? Samozrejme o mrtvých schránkách ani o schovaných plánech jsem si vše vymyslel. Ovšem Ignác Pábil skutecne existoval a byl odsouzen za prechovávání plánu pevnosti. To i další informace o Josefove a pár fotek o Josefove se dozvíte na stránce bonusového pokladu Špionem v Josefove 5 – Bonus (GC13TDQ) http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?guid=c679e9aa-d313-40d3-ac96-5e5424c36ca4Ohodnotte mou kešku: / classify my cache:

Additional Hints (Decrypt)

[CZ] Cngl bqfuben (cbmbe,i yégr wfbh arxgreé fcngar ivqrg). Cebfvz, uynfgr, mqn wr i xrfv zrar arm 5 zncrx x obahfbir xrfv.
[EN] Svsgu sebz gur gbc

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

458 Logged Visits

Found it 410     Didn't find it 3     Write note 13     Temporarily Disable Listing 5     Enable Listing 5     Publish Listing 1     Needs Maintenance 6     Owner Maintenance 14     Update Coordinates 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 36 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.