Skip to Content

This cache has been archived.

FitReviewer: Ahoj,

mrzí ma to, ale nedostali sme od teba žiadnu reakciu. Preto tento listing teraz archivujem, čím sa ostatným kešerom otvára priestor pre založenie novej kešky niekde v okolí a hra tak môže pokračovať.


Ak po tvojej keške zostali v teréne nejaké zvyšky, prosím o ich odstránenie. Súčasťou hry Geocaching je aj zásada "Leave no trace" - nezanechať po sebe žiadne stopy, ktoré by mohli byť vnímané ako negatívny zásah do životného prostredia.


Pokiaľ sa niekedy v budúcnosti rozhodneš svoju kešku opäť oživiť, budeme veľmi radi! Prosím, premysli si, či zvládneš aj jej následnú údržbu a ak áno, založ ju ako novú kešku, s novým listingom. Ak je totiž keška archivovaná reviewerom z dôvodu nedostatočnej údržby, z archívu ju už vyberať nemáme.

V mene všetkých nálezcov tvojej kešky ti ďakujem za zábavu, ktorú nám priniesla.

FitReviewer (Matúš) - Community Volunteer Reviewer for Slovakia
Geocaching.com | Help Center | Guidelines (Pravidlá) | Regional Guidelines
Odpovede na základné otázky (nielen) ohľadom zakladania kešiek nájdeš v mojom profile.


Referenčné odkazy:
Guidelines - Keep cache page active
Help Center - 6.4. Maintenance expectations
Help Center - 7.15. Archive a geocache

More
<

Velka Pec

A cache by JurajH Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 07/23/2007
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Velka Pec

Skalný previs - pseudokrasová forma vrcholu Velkej Pece (438 m n. m.) v neogénnych zlepencoch a pieskovcoch Dobrovodského krasu. Jaskyna vznikla eolickou cinnostou. Predstavuje dôležitú archeologickú a paleontologickú lokalitu s výskytom fosílnych nálezov: jaskynný medved (Ursus spelaeus), hyena (Hyaena spelaea), divý kôn (Equus caballus), mamut (Elephas primigenius), sob (Raugifer taraudus) a iné.

Z hladiska ochrany prírody ide o prírodnú pamiatku - na túto skutocnost upozornuje aj tabulka v blízkosti jaskyne. Aj ked Velká Pec nie je uvedená v Štátnom zozname osobitne chránených castí prírody, každá jaskyna (cloveku prístupný a prírodnými procesmi vytvorený dutý podzemný priestor v zemskej kôre, ktorého dlžka alebo hlbka presahuje 2 m a rozmery povrchového otvoru sú menšie ako jeho dlžka alebo hlbka) je podla zákona o ochrane prírody a krajiny prírodnou pamiatkou.

Skrýša sa nenachádza v jaskyni ale na vrchole Velkej Pece, asi 6m na SV od geodetického bodu (5714-2 ŠTS - medzi bralami na najvyššom mieste kopca) v blízkosti velkej borovice pod kamenom. Fotohint je robený priamo z geodetického bodu. Vrcholom kopca a okolo vchodu do jaskyne (jaskyna sa nachádza pod vrcholom zo severnej strany kopca) prechádza chodník.

Najlepší prístup je nasledovný (polhodinová prechádzka lesom):
- Parkovanie pri rekracnom stredisku Dúbrava (PARK),
- pokracovat lesnou cestou na JV (rekreacné chaty po lavej strane),
- za oplotením odbocit JZ (ODBP),
- pokracovat JZ smerom (neskôr sa cesta stocí na SZ),
- prejst rázcestím (KRIZ),
- pokracovat SZ až na druhú odbocku na vrchol (ODBV2),
- chodníckom na JZ do kopca okolo jaskyne až na vrchol,
- z vrcholu možno pokracovat iným chodníckom dolu znova na prístupovú cestu.

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.