Skip to Content

This cache has been archived.

Tobias Reviewer: Archivace lisingu keše.

[b]Tobias Reviewer, Reviewer pro ČR - především kraje Moravskoslezský a Olomoucký[/b]

More
<

Gekoni cache / Gekkos' cache

A cache by jizersky_drak Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/04/2007
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Na souradnicích v záhlaví cache nehledejte – není tam. Je tam budova pražské ZOO skrývající ve svých útrobách mimo jiné terária s ruznými ješterkami. Cache je uložena nedaleko (do 1km) odtud mimo areál ZOO – na míste bezplatne 24/7 prístupném. // Do not search for the cache on the coordinates above – it is not there. There is a Prague ZOO's building containing terraria with various lizards, among others. Cache is hidden not far (up to 1km) from here outside the ZOO area – on a place freely 24/7 accessible. English text see below.

*** CZ ***

S ex-prítelkyní jsme silne zatíženi na gekony a ješterky vubec a nekolik si jich doma vydržujeme, jak lze ostatne poznat z mých logu na cachích ci trackables na domácí mazlícky zamerených (GCRG5K, GCN44W, TB183V4). Když jsem nedávno tuto naši “dravou zver” krmil, napadlo me, že bych na její téma taky mohl jednu cache založit. Možná si reknete “ach jo, zas chtel nekdo mermomocí založit cache, nemel ale kde a proc, tak do listingu naflákal nejaké úkoly a strcil ji na místo, kde zrovna v okolí 200m žádná není...”, možná se naopak nadchnete nad krásou techhle zvírátek která vám chci predstavit. No, uvidíme, archivovat se dá vždycky ;-)

Neco o gekonech

Systematika: trída reptilia (plazi), rád squamata (šupinatí), podrád sauria (ješteri), nadceled gekkota (gekoni), celed gekkonidae (gekonovití). Mezi ještery, kam radíme pres 3300 druhu plazu, jsou gekoni s témer tisícovkou druhu druhou nejpocetnejší skupinou.
Biologie: Délka tela v soucasnosti žijících druhu se pohybuje od cca. 3cm v prípade druhu Sphaerodactylus do približne 0,5m, jichž muže dorust v zajetí casto chovaný Gekon obrovský, ale i nekteré další druhy. V prípade vyhynulého novozélandského Hoplodactylus delcourti jsou dokumentovány nálezy jedincu až 62cm dlouhých. Tato císla jsou platná pro jedince s puvodním ocasem – ten je stejne jako u ceských ješterek odlomitelný a u drtivé vetšiny druhu schopný regenerace, avšak regenerát zpravidla dorustá kratší, pak je i celková velikost zvírete ponekud menší.
Telo je obvykle ploché až válcovité, proste "klasicky ješterkoidní". Pokrývá ho kuže tvorená šupinami, jejichž velikost se druh od druhu liší. Má schopnost regenerace, zvírata ji cas od casu podobne jako hadi svlékají, narozdíl od nich však spíše po cárech a ihned ji obvykle požírají. Kuže ve forme pruhledné blány prekrývá i oko, ocní vícka s výjimkou nekolika málo druhu chybí, gekoni tak oci nemohou zavrít. Ocní zrítelnice je u nocních druhu zpravidla svislá, u denních kulatá. Jazyk je masitý a pritom prekvapive dlouhý - zvírátka ho používají i k cištení ocí, není výjimkou videt gekona olizujícího se "takrka za ušima". Na prstech jsou ostré drápky a u vetšiny druhu i gekoní specialita: prísavné lamely pokryté mikroskopickými chloupky, díky nimž jsou zvírata schopna bez obtíží šplhat i po kolmém skle ci jiném hladkém povrchu. Je to zpusobené extrémní jemností chloupku zpusobující vznik atomární vazby mezi chloupkem a podkladem. Stupen vývoje lamel je napríc druhy dosti rozdílný, stejne jako mohutnost a síla drápu. Nekteré druhy mají dobre vyvinuté prísavné lamely pokrývající široké silné prsty a na nich jen drobné drápky, jiné naopak mají lamely vyvinuté špatne a jejich koncetinám dominují dlouhé silné drápy.
Zbarvení závisí na biotopu, kde konkrétní druh žije a zda je aktivní ve dne, nebo v noci. Denní druhy žiijící v lese ci kroví bývají zelené, pouštní žluté až hnedé, druhy s nocní aktivitou obvykle v odstínech tmave hnedé až cerné. U rady druhu existuje více barevných variant, pro vetšinu z nich je navíc typická fyziologická barvomena - schopnost kuže ztmavnou ci zesvetlet v závislosti na barve okolí nebo nálade zvírete.
Rozmnožují se vajícky, vápenitými ci kožovitými, které samice zahrabávají do substrátu, lepí do šterbin ve skalách ci na stromech ci volne pokládají do paždí listu. Nekolik druhu je živorodých. Pohlaví není obvykle barevne ci velikostne výrazne rozlišené, u nekterých druhu je jeho rozeznání u nedospelých jedincu oríšek i pro odborníka.
Základ potravy všech druhu gekonu je živocišný, tvorený nejruznejším hmyzem, vetší druhy loví i malé obratlovce. Zejména pralesní druhy si jídelnícek zpestrují i rostlinnou potravou, zejména kvetními nektary ci pylem.

Rozšírení: gekoni jsou druhem velmi úspešným, který v prubehu let dokázal osídlit snad všechny oblasti, kde mu to plazí studenokrevnost umožnila. Obývají tropické a subtropické oblasti všech kontinentu s výjimkou Antarktidy, která takové oblasti nemá :-) Velmi rozmanité jsou jak jednotlivé biotopy v nichž ruzné poddruhy žijí - od poušte pres kroviny po deštný prales, tak nadmorské výšky jejich výskytu, od hladiny more až po cca. 4000m.n.m. Do Ceské republiky rozšírení žádného poddruhu nezasahuje, nejblíže žijí ve Stredomorí a na Balkáne. Nelze nicméne ríci, že by zdejší klima nebyl žádný gekon schopen prežít, nebot na Novém Zélandu s podnebím podobným našemu je nalézl lze. Avšak pro jejich extrémní vzácnost se zde o jejich celorocní venkovní chov nikdo nepokouší.
Chov: ac to tak na první pohled nevypadá - pod terarijním chovem plazu si asi vetšina lidí prestaví hroznýše, želvy ci leguány - jsou gekoni tvory v zajetí velmi casto chovanými. Jsou dostupní, zajímaví a radu druhu bez obtíží zvládne i terarista - zacátecník. Neplatí to samozrejme bez výjimky, existují i druhy obtížne chovatelné i pro odborníka. Na nejakého toho gekona narazíte témer v každém obchode zabývajícím se teraristikou. Velmi rozmanití pritom nejsou jen gekoni obecne, ale i ti dostupní. Pokud budete trochu pátrat, navštívíte teraristickou inzerci ci burzu, snadno seženete druhy velké i malé, denní i nocní, pouštní i pralesní, pestre zbarvené i dokonale nenápadné. Pro jejich velikost a prostorovou nenárocnost se snadno vejdou i do malého panelákového bytu - doporucná velikost terária se pohybuje od cca. 40x30x30cm pro párek jedincu menšího druhu po 80x50x80cm pro párek gekonu obrovských. Obvykle se chovají v párech nebo samec a nekolik samic, to však není vždy bez problému - samice nekterých druhu se navzájem chovají silne hierarchicky, problém však muže nastat i u druhu, kde toto bežným jevem není, avšak nová samice je umístena do terária k jiné, která tam již je zabydlena. S tím mám osobní zkušenost - mel jsem pospolu v jednom teráriu dve samice, které byly dané dohromady mladé a soucasne do neznámého prostredí. Byly to skvelé kamarádky. Avšak poté, co jedna uhynula a já porídil novou, ta starší ji už do svého teritoria neprijala. Samcu se obecne nedoporucuje držet více pohromade - jsou silne teritoriální a vzájemne agresivní.
Zarízení terária záleží na požadavcích konkrétního druhu, vždy však bude obsahovat vhodný substrát, vetve na šplhání, dostatek skrýší, misku s cerstvou vodou ci její jiný vhodný zdroj (nekterí autori uvádejí, že jejich jedinci se z misky nikdy pít nenaucili, že vždy pouze olizovali kapicky vody po rosení terária) a primerený zdroj tepla - obvykle postací správne nainstalovaná žárovka - konecne se nekde uplatní její obrovská nehozpodárnost v podobe tepelných ztrát :-)
Mnoho lidí patrne od chovu gekonu snadno odradí nutnost krmit živou potravou, což jsou obvykle cvrcci, kterí se bez problému dají sehnat v teraristických obchodech. Muže jít i o jiný hmyz, i vlastnorucne nalovený (nasmýkaný) nebo vypestovaný, ale základem vždy nejaké ty lezoucí breberky budou. Nadruhou stranu zdraví dospelí jedinci narozdíl od detí, psu apod. denne nevyžadují krmení a péci vubec - krmení postací 1 až 2krát týdne, což znamená, že když jim zajistíte dostatek vody, tepla, svetla a vlhkosti (zejména pro pralesní druhy), mužete bez obav o své sverence na týden odjet na dovolenou.
Tip pro potenciální chovatele: terárium ani zvírata nekupujte v obchode. Mívají na nich obrovské marže. Zatímco v obchode by vás holé terárium a párek oblíbených felzum stálo jiste pres 5000Kc, koupí terária prímo od výrobce a zvírat na burze ci pres inzerát až polovinu ušetríte. Pri zarizování terária taky není potreba vykoupit obchod - spoustu funkcních a ve finále velmi estetických prvku lze získat prakticky zadarmo: kameny na vyhrívání ci stavbu príbytku (ideální je bridlice) nasbíráte v lomu, jako domecek použijete kokosovou skorápku, na zadní stene zejména v pouštním teráriu hezky vypadá a zvíratum vyhovuje plát korku. Nezapomente, že vetšina gekonu umí lézt i po kolmém skle a není tak potreba premýšlet o tom, kam se ješte dostanou a kam už ne - nepotrebují žebríky jako krecci, naopak, je vždy potreba myslet na to, aby ani u stropu nemelo terárium otvor, kterým by se prípadne byli schopni protáhnout. V obchodech nicméne porídíte spoustu ruzných vychytávek, které uciní vaše zvírátka spokojenejšími (napr. speciální terarijní žárovky s vhodnejším svetelným spektrem - opravdu, naši mazlíci vždy velmi rychle poznají, jestli mají obycejnou žárovku nebo tu ružovou) a péci o ne pohodlnejší (napr. automatické mlhovace).
Pokud jste se docetli až sem a rozhodli se, že si nejakého gekonka musíte porídit a potrebujete radu, neváhejte me kontaktovat :-)

Jak najít cache

Tato mystery je zamerena na poznání krásy a rozmanitosti gekonu, a to bude podstatnou cástí výpoctu souradnic skrýše. Na konci listingu naleznete odkazy na obrázky 10 ruzných druhu gekonu. Obrázky jsou ocíslované 0 až 9 a pro usnadnení identifikace je k nim pripojena informace o tom, jak je vyobrazený druh dlouhý (týká se dospelého jedince vcetne ocasu). První cástí úkolu je urcit název každého vyobrazeného druhu a císlo príslušného obrázku dosadit za písmena A až J u pocátecních písmen latinského názvu druhu v tabulce níže. Pouze pocátecní písmena jsou uvedena proto, aby nestacilo daný druh vygooglit, ale abyste skutecne museli projít nejakou gekoní galerii, a najít v ní zvírátko, které se tomu odtud nápadne podobá. Krome barvy a celkového tvaru tela doporucuji dbát zejména i na tvar ocasu a prstu na nohou, prípadne i na prostredí, v nemž je foceno. Snažil jsem se vybírat druhy, které jsou dostatecne specifické a navzájem odlišné a pritom v chovech rozšírené, takže by nemel být problém je v chovatelských galeriích najít a identifikovat. Maximálne snad mužete narazit na jiný druh téhož rodu (jiné druhé jméno) než je uveden v tabulce. Vždy se jedná o latinská jména, nebot ceské pojmenování má jen nekolik málo druhu, to je navíc casto nejednoznacné a obvykle tvaru gekon >nejaký<, naopak presná latinská terminologie rozlišuje spoustu ruzných rodu (prvních jmen). V prípade jedné dvojice, kde by preci jen mohlo v tabulce dojít k zámene (shodné první písmeno ruzných rodových názvu), je uvedeno i písmeno druhé. Druhá dvojice se stejným prvním písmenem má shodné celé první jméno.
Druhou cástí úkolu je k takto identifikovaným druhum zjistit oblast jejich prirozeného výskytu, a podle pripojené tabulky priradit její císlo za písmena K až U (O je projistotu vynecháno). Pozor, skutecný region výskytu se nemusí presne shodovat s nekterým z tech v tabulce uvedených - napr. pro druh žijící pouze na Mauriciu je 7 platnou odpovedí. Nekteré oblasti (císla) mohou být prirazeny více druhum a naopak nekteré nemusí být prirazeny vubec.

druh: c.fotky: domovina:   možnosti domoviny: císlo
C*** P*** A K   Jižní Amerika 0
E*** M*** B L   Strední Amerika, jih USA, Velké a Malé Antily 1
G*** G*** C M   Stredomorské oblasti Evropy, Severní Afrika, Kanárské ostrovy 2
G*** V*** D N   Východní Balkán, Severní Turecko, Krym 3
Na*** E*** E P   Afghánistán, Pákistán, Severní Indie 4
Ne*** L*** F Q   Východní Indie, Bangladéš, poloostrov Zadní Indie, Malajsie, Indonésie, Nová Guinea 5
P*** M*** G R   kontinentální Afrika (jižní polovina) 6
R*** C*** H S   Madagaskar, Komory, Seychely, Mauricius, Reunion 7
T*** D*** I T   Austrálie 8
U*** H*** J U   Nový Zéland, Nová Kaledonie 9

Cache je na
N 50°0(A*L - E*U).(J*S - D*P - 1)(H*R - D*M)(G*T/2 - I*K)'
E 14°2(F*R - B*Q).(F*U - A*N)(C*L - I*Q)(G*S - J*P)'
(každá závorka = jedna císlice, ty se mezi sebou nenásobí, jen skládají za sebe)

Príklad (nepravdivý): P*** M*** znamená Ptychozoon Monarchus, který je na obrázku "gekon1" a žije v Austrálii. Pak je G = 1 a R = 8

Pokud byste pri rešení narazili na zjevnou nejednoznacnost nebo si byli jisti rešením a pritom nemohli cache najít nebo vám GPS ukazovala na nesmyslné místo (do reky, do ZOO, do zahrady...), neváhejte me kontaktovat, nechci vás nachytat a mít co nejmín "found it" logu...

Poznámka k terénu: na kole ci s kocárkem se bez problému dostanete na pár metru od skrýše. Ne však prímo k ní - na poslední metry se terén o pul až jednu hvezdicku zvedá. Nejde však o žádné lezení po skále, brodení bažinou ci plavání pres reku. Odlov v bílé košili a polobotkách asi jen za sucha, s velkou opatrností a na vlastní riziko.
Dejte prosím pozor pri vyzvedávání a ukládání cache, místo je nekdy pomerne frekventované. Doporucuji odlov v noci, jednak je to bezpecné a druhak místo muže mít zajímavou atmosféru (nezkoušel jsem)

Cache je TEMATICKÁ!!! Mente prosím pouze veci které mají co do cinení s JEŠTERKAMI!!! (TB, GC, CWG povoleny)
Pokud chováte nejakou ješterku nebo jiného plaze, uploadujte ke svému logu prosím jeho fotku.

Použité zdroje: obrázky sesbírány na internetu a z vlastních zdroju, teorie cerpána predevším z knihy Lubomír Klátil: Obrazový atlas gekonu

Click to verify coordinates

*** EN ***

Both me and my ex-girlfrend are very keen on gekkos. Some time ago, when I was feeding our "ravenous pets", I came upon an idea to place a cache about them to show you their beauty. So here it is.

Few words about gekkos

Systematics: class reptilia (reptiles), order squamata (scaled reptiles), suborder lacertilia (lizards), family gekkonidae. Among suborder of lizards, containing over 3300 species of reptiles, gekkos are with their nearly thousand species the second biggest group.
Biology: Length of recent species varies from approx. 3cm to 0,5m in case of adult individual with original tail. When a gekko feels itself in danger, it is able to drop the tail to get a possibility to run away. The tail then regenerates, but it has no more bones in it and is a bit shorter.
Body is generally flat or cylindrical, just a "classic lizardeous". It is covered by scales, whose size differs across species. Except of few exceptions, gekkos have no eye lids so they cannot close eyes. Eye pupil is vertical in case of night species, round in case of day ones. Tongue is thick and surprisingly large - gekkos use it to clean their eyes. On fingers, there are sharp claws and in case of most species a gekkos' speciality: lamellas covered by lots of microscopical hairs, thanks to them they are easily able to climb on vertical glass or other flat surfaces. Degree of these lamellas' evolution varies much across species, as well as robustness and strength of claws. Some species have well evolved suction lamellas covering thick fingers with tiny claws, whereas others' lamellas are evolved less and long, strong claws dominate their fingers.
Colour of skin depends on the biotop, where concerned species lives and if it has day or night activity. Mostly it is green, gray or brown. Most species are able to change shade of their colour, according to surrounding environment or one's mood.
They reproduce by eggs, which females bury in ground, stick in slots in rocks or trees or just lie on hidden places. Several species are viviparous.
Basis of their food is a variety of insects for all species of gekkos. Large individuals may hunt also small vertebrates. Mainly tropical species like also vegetable food, first of all blossom nectar or pollen.
Area of distribution: gekkos are very succesfull species, they settled tropic and subtropic parts of all continents, except of Antarctica, which does not have such :-) They settled a large variety of biotops - from desert over bush to rain forest - as well as altitudes - from sea level up to 4000m. They do not live in Czech republic, in Europe you can find them in Mediterranean and on Balcan. One cannot nevertheless say that there is no gekko which could succesfully live in mid-european clima - some species live on New Zaeland where the weather is similar. But they are so rare, that noone tries to keep them outside in Mid Europe for whole the year.
Breeding: gekkos are rather frequentant in home teraria - many subspecies are easy to get and easy to look after. Of course, that is not the case of all subspecies, some of them are very hard to keep also for experienced specialists. Thanks to their size and unpretiniousness for living space, you could find a place for a gekkos' terarium even in a small city flat. Their requirements for size of terarium vary from approx. 40x30x30cm in case of a couple of small subspecies to 80x50x80cm in case of couple of Tokay gekkos. In shops or teraristics' meetings you can choose among gekkos with both day or night activity, large or small, from desert or rain forest, bright coloured or absolutely inconspicuous. The best is to keep them in couples - males are mostly territorial and agressive, in case of females it much depends on species, single animal's temper or even circumstances in which she met the other one.
Well, many people who want to keep some such amazing animal imediatelly change their mind once they find, that these lizards must be fed with living insects. Often this means crickets, which are to get in teraristic shops. On the other hand, gekkos do not need daily feeding or overal care like dogs or kids, healthy adult animals can easily stay over a week without being given food so if you supply them with fresh water and correct warmth and humidity, you can go away for holiday for a week without fear about their health.
If you were interested in breeding gekkos, you can contact me, but do not want me to say you where to buy a cheap terarium in Englad ;-)

How to find the cache

This mystery's body is to show you the beauty and variety of gekkos and that will be a significant part of getting the cache. At the end of listing you can find pictures of 10 different species of gekkos. Pictures are numbered 0 to 9 and to make your quest easier there is an information about length of that species (concerning an adult individual including original tail). First part of the quest is to find the name of each depicted species and the number of relevant picture substitute for letters A to J next to first letters of the latin name of the species in table below. There are only first letters to prevent you from just googling species' full names and to force you to find some gekkos' gallery and in it an animal which is strikingly similar to the one depicted. I recommend you to watch also for shape of tail and fingers except of colour and general shape of body. If it is photographed in terarium, check also its character (desert, forest, ...). I tried to select species, which are rather specific and mutually different and frequentant in home teraria, so you should not have a problem to find them in breeders' galleries and identify them. In all cases you are asked for latin name, which is all-world valid and accurate. In case of one couple, where the two species yet could be confused because of the same first name's first letter, I rather added also a second letter. The other couple with the same first letter of first name has whole the first name the same.
The second part of your quest is to find for each identified species area of its natural distribution and using table below substitute that area's number for letters K to U (O is omitted). Caution, a true area of distribution does not have to exactly match any of listed possibilities - e.g. for a species living only on Mauritius, 7 is still a valid answer. Some areas (numbers) may be substituted for more letters and on the other hand some of them can remain unused.

species: nr.of photo: origin:   possibilities of origin: number
C*** P*** A K   South America 0
E*** M*** B L   Mesoamerica, South USA, Big and Small Antiles 1
G*** G*** C M   Mediterranean Europe, North Africa, Canary Islands 2
G*** V*** D N   Eastern Balcan, North Turkey, Crimea 3
Na*** E*** E P   Afghanistan, Pakistan, North India 4
Ne*** L*** F Q   East India, Bangladesh, Indo-China, Malajsia, Indonesie, New Guinea 5
P*** M*** G R   continental Africa (southern half) 6
R*** C*** H S   Madagascar, Comoro islands, Seychelles, Mauritius, Reunion 7
T*** D*** I T   Australia 8
U*** H*** J U   New Zaeland, New Caledonia 9

Cache is on
N 50°0(A*L - E*U).(J*S - D*P - 1)(H*R - D*M)(G*T/2 - I*K)'
E 14°2(F*R - B*Q).(F*U - A*N)(C*L - I*Q)(G*S - J*P)'
(Each bracket = one cipher, they do not multiply together, just stay one next to another)

Example (not true): P*** M*** means Ptychozoon Monarchus, which is on picture "gekon1" and lives in Australia. Then G = 1 and R = 8

If you come upon an obvious ambiguity while solving or you will be sure about your result but you were not able to find the cache or your GPS would point at an absurd place (to river, to ZOO, to one's garden...), do not fear to contact me, I do not want to confuse you and have as few "found it" logs as possible...

Remark for terrain: by bike or with baby-coach you can easily come at a distance of several metres from cache. But not directly to it - in last several metres terrain rating is an half to one star higher. But that does not mean any rock climbing, swamp wading or swimming.
Please watch for muggles when uncovering and hiding the cache, its place is sometimes rather frequentant.

Cache is THEMATIC!!! Please trade only items which have what to do with LIZARDS!!! (TB, GC, sigitems allowed)
If you keep some lizard or other reptile, please upload its photo to your log.

Sources: pictures collected from internet and my own sources, theory drawn mainly from book Lubomír Klátil: Obrazový atlas gekonu (Picture atlas of gekkos)

Click to verify coordinates

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.