Skip to Content

<

zst. Plzen - zastavka

A cache by MichalS & Flower Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/25/2007
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

aneb cache plzenske zeleznicni serie... a kulturní památka k tomu!

[CZ] Cache je ukryta nedaleko zeleznicni stanice Plzen - zastavka
[EN] Cache is hidden near railway station Plzen - zastavka


Zeleznicni stanice Plzen - zastavka

Plzen - zastávka

 

Železnicní trat Plzen - Železná Ruda (c. 183)
Výstavba této trate probíhala v 70. letech 19. století. Stavitelem tehdy byla spolecnost Dráhy plzensko-brezenské a dráha mela sloužit pro vývoz uhlí ze severních Cech do Bavorska. Úsek Plzen - Nýrsko byl zprovoznen 20. zárí 1876. Zbývající trat do Železné Rudy pak o rok pozdeji 20. zárí 1877. Ke spojení této trati s Bavorskou východní dráhou došlo 15. listopadu 1877. Stavitelé dráhy museli šumavský masiv prorazit nekolika tunely. Prvním ze trí tunelu trati, dlouhým 165 m, vlak projede pred stanicí Zelená Lhota. Do stanice Špicák vlak vjíždí po projetí nejdelšího tunelu v Ceské republice - 1747 m. Tento tunel, který zacíná za zastávkou Brcálník a vede až na Špicák, byl budován v letech 1874 - 1877 a byl nejvetším v bývalém Rakousku-Uhersku. Za stanicí Železná Ruda - mesto je další tunel o délce 198 m, za nímž vlak vjede do spolecné stanice Železná Ruda - Bayerisch Eisenstein.

Plzen - zastavkaPlzen - zastavka

Zastávka 
Plzen - zastávka dríve "U nemocnice" a "Nemocnice" je druhou zastávkou na jednokolejné trati c. 183 Plzen - Klatovy - Železná Ruda. Dominantou areálu zastávky je výpravní budova,
jejíž architektonický návrh byl ovlivnen kubismem. Dominantní cástí budovy je schodište zakoncené hodinami a hlavní vstup. Interiéry vestibulu s mnoha pozoruhodnými detaily jsou dosud velmi dobre dochovány a stojí za shlédnutí. Po rekonstrukci slouží výpravní budova nejen pro úcely železnice, ale i pro bydlení. V prízemí se nachází vestibul s pokladnami na nejž navazuje prostor cekárny. Je zde i zázemí pro výpravcí a personál zastávky. V patre se pak nachází ctyri bytové jednotky.  Výpravní budova je otevrena v pracovní dny od 6:15 do 11:15 a od 11:45 do 17:15. V sobotu, nedeli a státem uznaných svátcích od 5:20 do 11:15 a od 11:45 do 15:15. Celý areál je pak volne prístupný.  Zastávka má jedno nástupište a pripojuje se zde vlecka z nedalekých mlýnu.

Plzen - zastavkaPlzen - zastavka

Než tu byla zastávka
V míste kde nyní stojí zastávka zastavovaly vlaky i v dobe pred jejím vybudováním. Napríklad v roce 1917 zde mely konecnou zvláštní lazaretní vlaky privážející ranené vojáky z italské fronty do plzenské vojenské nemocnice. Zastávka pak byla vybudována v dobe kdy se na této trati zacala rozvíjet osobní doprava.

 

Kulturní památka
Na základe návrhu Památkového ústavu v Plzni z roku 1994 byl v roce 1995 celý areál železnicní zastávky  prohlášen za kulturní památku.

Plzen - zastavkaPlzen - zastavka

Okolí
Okolí stanice je take zajimave. Pod nádražní budovou se nachází telocvicna MP Plzen a areál zimního stadionu - CEZ ARÉNY. Pokud prejdete koleje po nedalekém prechodu dojdete k budove strední prumyslové školy stavební, areálu mlýnu a budove soudu. Nedaleko se pak nachází Chodské námestí.

V posledních letech se celé okolí této zastávky zmenilo k lepšímu. Blízký prechod pro peší byl nedávno zrekonstruován, plevel u nástupište vystrídal trávník a byly zde umísteny i lavicky, které jsou bohužel již zniceny vandaly. Vlastní výpravní budova prošla také citlivou rekonstrukcí a její interiéry a exteriér pripomínají spíše budovu školy, nežli "vybydlená" nádraží, která nás u menších tratových zastávek neprekvapí. Budeme proto prát této "naší" zastávce, aby se svojí novou fasádou a klasickými interiéry mohla chlubit dlouhá léta a aby se jí ruka vandalu vyhýbala.

Plzen - zastavka


 Cache dostala ocenení PLZENSKÁ TRADITIONAL CACHE MESÍCE - SRPEN 2007

Keš je zarazena do Zlatého fondu ceských keší - LEGENDY

Legendy


Ke keši samotné:
Pri zamerování keše jsme postupovali naším obvyklým zpusobem  (koho to zajímá at navštíví náš profil, kde je podrobne popsán). Schránka je micro. Pro keš platí porád stejné pravidlo o nehrabání a koukání :-). Keš prosím vracejte na její puvodní místo a dobre jí dotlacte smerem vzhuru. Každému ukazuje GPS nulu nekde jinde a co pro nekoho muže být nepresnost + 3 metry to pro dalšího zase -3 od puvodního zamerení a když se to pak secte tak muže dosahovat odchylka pomerne velkých hodnot. Keš byla zamerena na dvou ruzných GPS a souradnice jejího umístení by mely vyhovovat v toleranci každé GPS. Proto jí prosím vracejte na její puvodní místo a né tam kam vám GPS ukáže nulu. Dekuji moc. Pri jeho skládání postupujte prosím opatrne at se po pár odlovech neznicí. Chovejte se nenápadne. Misto je hodne navstevovano mudly a bylo by skoda, kdyby cache nekdo znicil. Dekujeme.
Pri hledani cache neni treba vstupovat do blizkosti kolejiste a vystavovat se tim nebezpeci. 

V keši není tužka
----

Please,  search for cache very discreetly because place is often frequented by geomuggles.
Thanks.  At search for cache, keep out into closeness to railway. That is not need.


no trade


no stickers

Neodnasejte veci z teto cache.
Nevkladejte veci do teto cache.
Logbook je maly, nepouzivejte prosim
zadna velka razitka nebo samolepky.

Logo série

Podle WWW pocítadla jste

pocitadlo kešer, který si prohlížel tento listing

Additional Hints (Decrypt)

i ubeav (bprybir) pnfgv cybgh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.