
1. Odfotografuj sa s pizzou
/ Make your foto with pizza.
2. Nájdi cache
/ Find the cache.
3. Zaloguj svoju návštevu spolu so získanou fotografiou na www.geocaching.com
/ Log your visit with foto at www.geocaching.com
Aká je história pizze?
Možno by sme sa mohli niekde docítat historku ako napríklad: Bol raz jeden Luigi Campagnieri a tomu sa raz v roku 1786 zadarilo v núdzi vziat posledné cesto, posypat ho syrom zmiešaným s roztlacenými rajcinami a aby to nebolo bez chuti, skúsil pridat trocha bazalky. A cuduj sa svete, zachutilo to jeho rodine i susedom. A tak sa rozšírila pizza po Taliansku a neskôr po celom svete. Ale budme realisti: ako pri väcšine podobných vynálezov, i pizzu „objavilo“ mnoho ludí v rôznych podobách na rozlicných koncoch sveta.
Prvý dokumentovaný výskyt pojmu pizza sa datuje okolo roku 1000 a to v dialekte z okolia talianskeho Neapolu. Znamená približne tlacit, tahat - vztahujúc sa na pohyby rúk pri vhadzovaní pizze do pece a jej vyberanie.
Pizza sa považuje za pôvodný pokrm rolníkov z oblasti Campagna pri Neapole. Avšak dôkazy pecenia ploských tenkých bochníkov kysnutého cesta na horúcom kameni pochádzajú ešte z cias Etruskov, obývajúcich okrem iného i taliansku oblast. (Myslím, že u nás sú tiež nejaké posúchovité zaciatky pecenia slovenskej verzie pizze - bálešu…). Na takúto placku cesta sa zvykli položit rôzne oblohy z dostupných potravín a nazývali to focaccia. O pár storocí neskôr (toto taliani neradi pocujú!) sa iniciatívy pri vynachádzaní pizze chopili gréci a skúsili položit potraviny nie už na upecené cesto, ako to robievali etruskovia, ale na cerstvo vytahanú placku a zapiekli to spolu. Napokon Rimania pri imperialisticko-dobyvatelských aktivitách v Európe sa na svojom tažení v Grécku obslúžili zabehnutou technológiou a zacali vhadzovat prvé prototypy pizze do pecí v celom Taliansku. Dokonca Cato, žijúci v rokoch 234-149 pred Kr., opisuje grécku špecialitu - co je typ prvej pizze: tenké kruhové cesto s olivovým olejom, medom, korením, pecené na kameni. Takto sa v rôznych podobách experimentovalo s pizzou (a jej rôznymi názvami) až do obdobia velkého prevratu v jej príprave: do roku 1520, kedy boli do Talianska privezené prvé rajciny z Južnej Ameriky. Prevrat v technológii pizze bol pozvolný, kedže európania považovali južnú Ameriku a všetko z nej v prvých rokoch za jedovaté. Avšak vdaka patrí odvážlivcom, ktorí sa nebáli experimentovat s rajcinami. Chudoba v okolí Neapolu v tom case tiež napomohla, pretože cesto s lacnými rajcinami (ktorým sa zacalo v Taliansku dobre darit) bolo jednoduché, cenovo prístupné a navyše chutné pre pospolitý lud. Jedlo sa rýchlo rozšírilo, ale na prvú pizzériu si muselo ludstvo pockat až do roku 1820, kedy v Neapoli a nazývala sa „Marotte“. Prvé dodávky pizze robil Raffaele Esposito v roku 1889 z reštaurácie Pizzeria Pietro il Pizzaiolo v Neapole a to pre krála Umberta I a jeho manželku královnú Margheritu, ktorí nou boli nadšení. Esposito piekol tri druhy pizze, a to v národných farbách talianska: rajciny, mozarella a bazalka. (Ci to bolo naozaj kvôli chuti alebo kvôli patriotistickej královnej Margharite, nevedno, ale svoj názov Margherita si zachovala podnes a je na svete najobjednávanejšou pizzou vôbec.)
O další rozvoj pizze sa postarali talianski imigranti v Amerike, kam si svoju technológiu priniesli so sebou. Pizzu Margherita piekli s mozarellou a oreganom. Postupom casu ju zacali pripravovat nie v peci ale na panvici a jej forma sa prispôsobila do roku 1945 americkému fast food štýlu. Prvá oficiálna americká pizza mala názov Chicago-Style a pochádza z roku 1943.
V roku 1948 sa zacalo predávat prvé predpripravené pizza cesto. V 50-tych až 60-tych rokoch sa v Amerike stala pizza štandardným fast food jedlom popri hot-dogu a a jablkovom koláci.
V roku 1957 priniesli bratia Celentanovci na trh prvú zmrazenú pizzu a tým napomohli masívnemu taženiu mrazených polotovarov v obchodoch. Rozšíril sa i jej sortiment a v tom istom roku sa vykonal prvý spotrebitelský test rôznych druhov pizze.