Skip to Content

<

Dávná skautská

A cache by Stonozka Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 10/13/2007
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Dávná skautská

Dávná skautská

V roce 2007 má skauting 100.narozeniny. A tak se zkusíme ohlédnout do skautské historie. Nebude to sto, ale deset let zpátky. V místech, kam te zavede tato mystérka, možná pouze lehce mysterická multicache, se venovali cinnosti podobné naší skauti z Bystrce. Ten rok hráli celorocní hru venovanou E.T.Setonovi, velkému príteli a znalci prírody. A pritom pod hlavickou Zelená Zeme zakládali tajné schránky, které pak mohli ostatní objevovat treba na nedelních rodinných vycházkách do prírody. V jejich oddílovém casopise Šplouch jsem jednu takovou pro vás našla. Tehdy to byla doba hluboce predgepeesková, kdy musel stacit slovní popis a nácrtky, a tak se netešte na žádné souradnice. Radeji se podívejte, jak vypadá šest základních uzlu a morseovka, protože to byly dovednosti se kterými skauti pocítali ... A tady máte popis, tak jak ho zapsal a vyzkoušel redaktor jejich casopisu:

U privinuté vetve

Jdeme po ceste nahoru od panelu. Jakmile se nám otevre pohled do údolí a na prehradu, odbocíme doprava. Jdeme se stráne dolu, všude kolem je plán s množstvím prekážek. (Dáváme pozor, abychom nezašlápli nekterý z malých stromku, kterými je strán osázena.) Cást stráne vyústuje do kanonu. Po levé strane vidíme velký dub. Mírne odbocíme doprava. Všude kolem je porád pustá plán. Po case dojdeme k plotu. Dále jdeme podél plotu po pešince. Ta nás zavede do lesa. Po pravé strane je údolí. Po chvíli odbocíme doleva. O kousek dál je husták. U vetšího stromu jsme zanechali schránku. Strom je pravdepodobne dub nebo buk.

Tolik jejich popis. Strom je habr, který poznáte podle podivne privinuté vetve, viz obrázek(pri posledni kontrole visel pahyl uz jen na vlasku).

Toto místo je Stage 1. Pri hledání je treba vzít v úvahu zmeny, které se tu udály za deset let. Trochu napovím z toho, co jsem vypátrala. Zacneš na zadaných souradnicích. To je to misto "na panelech". Pohled na prehradu se mezi stromy otvírá díky težbe dreva nyní zrejme o neco dríve. Duležitý jen ten (nepríliš snadno schudný) kanon. Po nejakém dubu jsou tam již jen zbytky. Stací ale odbocit v míste, kde vpravo (pri sestupu kanonem) stojí štíhlé úzké a vysoké bukové písmeno Y. Je to chvíli pred tím, než stezku tarasí (a snad chvíli ješte bude) spadlý buk. (dle kontroly z 26.9.2013 stezku uz netarasi ten kmen, ale polovina toho stihleho Y, ktere se nam mezitim rozstiplo) V té chvíli se vystoupá vpravo nahoru na jakousi oválnou plošinu porostlou vzrostlými listnatými stromy. Hledaný strom je v levém dolním rohu této mírne se svažující plošiny. Z privinulé vetve zbyl pouze pahýl velikosti lokte asi metr nad zemí ukazující smerem po svahu dolu (uz tam neni, nicmene i ostatni vetve tohoto habru budi jakysi neurcity dojem mozneho privinovani). Skrýš je 7 kroku od tohoto stromu. Za snizene viditelnosti hrozi bezprostredni nebezpeci byt zamenen za srnu. Najdeš zde slovo, které ti pomuže dostat se ke Stage 2.

Je docela možné, že se ti Stage 1 bez souradnic nepodarí najít. Pro ten prípad ti podají pomocnou ruku zakladatelé skautingu, jimž jsou venovány 2 Helpstage. Na obou místech najdeš slovo, které ti po rozluštení pomuže.

Helpstage 1 - Baden-Powell

N 49° 13.762'
E 016° 29.955'

Za okamžik vzniku skautingu se pokládá rok 1907, kdy Sir Robert Baden-Powell, britský generál proslavený úspešnou obranou jihoafrického Mafekingu, podnikl s asi 20 chlapci první pokusný skautský tábor na ostrove Brownsea. Úspech tábora jej podnítil k pokracování v projektu: behem jara 1908 dokoncil a vydal rukopis knihy Scouting for Boys.

Jedním ze základních pilíru skautského hnutí je družinový systém, spocívající v organizaci cinnosti oddílu po malých (približne 6-8clenných) skupinách - družinách vedených jedním z chlapcu nebo devcat - rádcem, které si samy organizují vlastní cinnost, pricemž vudce oddílu urcuje pouze rámcový program a jeho konkrétní realizaci prenechává rádci. Družinový systém má mnoho výhod: organizace do malých skupin vedených nejschopnejším clenem odpovídá prirozenosti chlapcu a devcat, prenesení zodpovednosti na rádce a družinu k zodpovednosti vychovává a zároven uvolnuje vudci ruce pro koncepcní práci s oddílem, nízký pocet clenu družiny umožnuje silný pocit sounáležitosti jejích clenu a soucasne je dostatecný pro její všestrannost.

Tato cache Te privede na místo, kde nekolik skautských družin pri etapové hre Zlatý trojúhelník cvicilo svou soudržnost. Každý clen družiny se pripravoval na urcité poslání v ocekávaném podniku s neznámým dobrodruhem. Jedním takovým posláním byl pošták, který chodil vybírat a plnit tajemnou schránku v dutém kmeni. Pred více než deseti lety byl mnohem zachovalejší a jeho nitro se dalo výborne maskovat kusem zetlelého kmene.

Toto místo je zajímavé také tím, že zde mají svou vícepatrovou "multicache" jezevci. Našlapuj proto opatrne, abys ti neuvízla noha v necí predsíni, prípadne abys nevyrušil spící obyvatele, kterí jsou plaší a pracují pouze o nocních smenách.

Nemusíš nikde dolovat v zemi, heslo, které hledáš, uvidíš, když se rozhlédneš vukol.

L = pocet samohlásek nalezeného slova

V roce 1931 BP na setkání roveru pronesl myšlenky, které jsou kupodivu stále dost aktuální: „Oprete se o Boha ve svém konání, aby se ti co jej hledají mohli oprít o vás. Moderní výchova, ackoliv stále zlepšuje své metody, je ve svých pokusech vytváret charakter hendikepovaná stále rostoucími stádovými instinkty lidí smestnaných do mestského života, vedených klamavou inzercí, nepravými recníky, lehce prístupnou rozkoší, neskutecnými filmy atd. Tomuto všemu musí být celeno vyvíjením nejlepších kvalit mužnosti a odpovednosti za sebe sama. Ruku v ruce s tímto rozvojem osobního charakteru musí být v myslích a cinech dobrého obcana vždy prítomno odhodlání prospet verejnosti. Služba verejnosti vyžaduje vlastenectví presahující hranice vlastní zeme. K tomuto výchovnému úkolu, nezapomente na to roveri, si vezmete jako pomocníka skautskou výchovu a výcvik…“

Helpstage 2 - Seton

N 49° 13.972'
E 016° 29.158'

I když s dalším vývojem skautského hnutí se pojí spíše jméno generála Baden-Powella, nelze nevzpomenout vlivu E. T. Setona, jehož ukazovácek nové hnutí jasne nasmeroval do prírody.

Když tak jednoho dne Yan tiše sedel, vymrskl se z vody jelec a chytil mouchu. Témer okamžite se lednácek, který se tudy hnal, zastavil ve vzduchu a vznášel se nad vodou, pak se vrhl dolu, opet vzlétl s rybkou v zobáku a odletel na vetev, aby tam pohltil svou korist, ale jakmile tam dospel, v mžiku se vyrítil z hustého stromu jestráb, uchvátil obema nohama lednácka do drápu a snášel se s ním ke brehu - ve chvilce by ho byl zabil, ale z díry ve brehu vyrazil dlouhý hnedý živocich a vrhl se na zápasící dvojici, aby v okamžiku zmenil situaci. Všichni tri zápasníci se rozprchli, jestráb doleva, lednácek doprava, jelec žblunkl zpet do rybníka a na brehu zustal mink s plným cenichem pería velmi hloupým výrazem.

E.T.Seton: Dva divoši

Autor techto rádku strávil v prírode mnoho casu, i když ani pro neho nebylo lehké najít divocinu na okraji civilizace. Tato keš te zavede do míst, která jsou sice kousek od velkomesta, ale presto zde najdeš tu svou divocinu, budeš-li chtít. Myslím, že i Cernému Vlkovi by se tu líbilo.

I = pocet souhlásek nalezeného slova
J = pocet samohlásek nalezeného slova


Stage 1 má souradnice:
N 49° 13.xy2, kde x = I + L, y = I - J
E 016° 29.wz5, kde w = 2 * I - L, z = L

Stage 2

se nachází na souradnicích

N 49° 12756 + R
E 016° 28763 + R

kde R je soucet císelných hodnot písmen, která tvorí nalezené slovo a které se používají jako rímské císlice (je jich sudý pocet). Na Stage 2 najdeš pomucku, která ti pomuže získat císlice A,B,C,D,E,F pro finalku.

Finalka je na souradnicích

N 49° 1ABC6
E 016° 2DEF7

Jestli jsi pocítal dobre, stojíš na prahu jednoho velmi krásného místa - prírodní rezervace Jelení žlíbek. Je to jeden z mála zachovalých lesních porostu prirozených dubových bucin a bukových doubrav v okolí Brna.

Trade:
Keš slouží k výmene uzlovacek.
Legendy

 
 
 
 
 
 
 

Additional Hints (Decrypt)

cnevmrx / ihxby ar an mrzv / cbq fgevfxbh / gbemb / i qhgrz xzrav

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

220 Logged Visits

Found it 179     Didn't find it 15     Write note 14     Temporarily Disable Listing 2     Enable Listing 2     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     Owner Maintenance 6     

View Logbook | View the Image Gallery of 21 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.