Tato mysterka vas zavede do male obce pobliz Prahy, do Karlika. Prohlednete si mistni kostel a vychutnate si i hezky pohled z vysky na okoli.
Cache je od uvodnich souradnic vzdalena nekolik set metru.
Navstivit muzete i blizky Karlicky poklad (GCZN0W), cache Na krasne strani (GCWPN2) nebo Menhir Morinka (GCQPC3).
Edit: 1.6.2015
Vzhledem k tomu, ze vandalove znicili informacni tabuli na vychozich souradnicich, z niz se urcovaly indicie A a B, upravujeme od 1.6.2015 listing. (Císelná hodnota indicií A a B zustává stejná, mení se jen zpusob jejich získání.)
Hrbitov se na noc zamyká, pocítejte s tim, prosim.
Edit 25.9.2009
Na stage 2 probíhají terénní práce a potrebné dvojciferné císlo zde nyní nelze zjistit. Do doby dokoncení úprav pocítejte prosím s F = 62.
Na uvod trocha historie a zakladnich udaju:
Kostel a hrbitov v Karliku
Kostel sv. Martina a sv. Prokopa
Prvnim krestanskym kostelem v Karliku byla romanska rotunda sv. Martina zalozena v dobe Premysla Otakara I, pravdepodobne koncem 12. stoleti. Nektere prameny uvadeji rok 1180, ale neni to dolozeno, stejne jako zpravy, ze kaple zde existovala u Dobrichova hradu jiz ve stoleti XI.

|
V roce 1767 dochazi k podstatnemu rozsireni karlickeho kostela v baroknim stylu. Byl rozsiren o vez souvisejici s rotundou a spolutvorici chramovou lod. Okna mel copovita, vez nizkou, cibulovitou, pokrytou prejzy. Na kazatelnu se vystupovalo ze sakristie po cihlovych schudcich.
Ani to vsak brzy mnozstvi lidu v Dobrichovicich a Karliku nestacilo a tak si velmistr radu Krizovniku Antonin Jakub Suchanek vymohl povoleni na dalsi rozsireni. Nove pristavena lod byla barokni, s tremi ozdobnymi okny. Kostel dostal nove varhany, novy oltar, ornaty i pradlo. Oltar namaloval prazsky malir Vojtech Kandler. |
Dalsi vetsi opravy karlickeho kostela byly provadeny v letech 1807 – 1810. Oltar byl premalovan prazskym malirem Schlachterem, ktery vymaloval i strop na nemz zobrazil nebeskou hudbu.

Roku 1834 byl kostel znovu zevne i vnitrne opraven a roku 1889 od zakladu prestaven. Chramova lod byla prebudovana, misto cibulovite veze postavena stihla, jehlancovita a znovu byl dukladne opraven vnitrek. Vitezny oblouk byl o metr zvysen. Podle pametni knihy farare Frantiska Stolovskeho byl nyni kostel o dva metry vyssi.

Nynejsi oltar dodal P.Busek ze Sichrova. Oltarni obraz je dilem ak. malire Hermana a predstavuje sv. Martina. Na viteznem oblouku jsou sv. Ludmila, sv. Prokop, sv. Vaclav a sv. Anezka Ceska. Kazatelna je ve slohu pseudoromanskem a na ni obrazy sv. evangelistu. Plany na prestavbu navrhl ing. Krch a stavbu provedl stav. Kundl z Prahy. Kostel byl pak v r. 1889 slavnostne vysvecen kanovnikem Mickou z Vysehradu. Na kuru zpivali clenove sboru Narodniho divadla a na varhany hral prof. Klicka.
Dalsi opravy cekaly kostel v r. 1926. Tehdy dal velmistr Krizovniku kostel zevne i vnitrne opravit, spravit i poskozenou zed hrbitovni a v r. 1927 byl kostel opatren novymi hromosvody.
Hrbitov v Karliku
Jiz v dobe bronzove bylo zde pohrebiste a popelnicove pole. Od 12. stoleti kolem rotundy sv.Martina pak hrbitov krestansky. Ten byl ve tricetilete valce Svedy nekolikrat zpustosen a zustala jen poborena hrbitovni zed. Po skonceni valky byl hrbitov postupne obnovovan a upravovan.

Nejstarší zachované hroby jsou vetšinou u jižní zdi staré cásti hrbitova. Asi uprostred uvedené zdi je náhrobní deska ze sliveneckého mramoru na pamet zemrelého správce Augustina Svobody z križovnického velkostatku v Dobrichovicích z roku 1792. Z pomnicku je zachovan jeden poskozeny. Je tesan z kamene. Asi 70 – 80 cm vysoky komoly hranol s napisem "Anno 1759 – Dne 22 SEP – TEMBR USNUL – W PANU FRANTISSEK STRASSIRIBKA V STARI 77 LET".
V roce 1934 byl hrbitov kompletne opraven a rozsiren o novou cast. V soucasne dobe slouzi hrbitov poslednimu odpocinku obyvatel Karlika a okolich obci - Dobrichovic, Letu a Vonoklas. Kapacita hrbitova uz opet nestaci a je pripravovano jeho dalsi rozsireni o urnovy haj a rozptylovou loucku.
|
Zdroj: www.obeckarlik.cz |
Na uvodnich souradnicich cache nehledejte, zadna tu neni!
Prijedete-li autem, muzete zde zaparkovat, zjistit potrebne indicie A, B a C a dal pak pokracovat pesky.
GPSku schovejte do kapsy, pro nejblizsi chvile ji nebudete potrebovat. (Na hrbitove se chovejte, prosim, tise a nenapadne, hrbitov je funkcni a hojne navstevovany mistnimi obyvateli.)
Potrebujete ziskat 4 indicie (A, B a C na miste, D si pripravte uz doma z listingu)
- Pristupte ke kostelu. Vlevo na zdi vedle vstupnich dveri do kostela je mala tabulka s ceskym znakem a dvema slovy. Vas bude zajimat prvni pismeno prvniho slova. Poradi tohoto pismene v abecede (anglicke, bez hacku a carek a bez CH) je indicie A.
A = ...
- Nad vstupem do kostela uvidite pod sebou dve hvezdy. Zjistete pocet cipu spodni hvezdy (indicie B).
B = ...
- Vpravo od vstupnich dveri do kostela najdete pamatnicek obetem svetove valky. Spocitejte pocet fotografii v ovalnem ramecku na pamatnicku obetem svetove valky 1914-1918 (u zdi kostela primo proti hlavnimu vchodu na hrbitov).
C = ...
- Náhrobní desku Augustina Svobody najdete uprostred:
a) severní zdi hrbitova D=11
b) jižní zdi hrbitova D=13
c) východní zdi hrbitova D=15
d) západní zdi hrbitova D=17
D = ...
(Pomuze vam listing.)
Kontrola: Nejste-li si jisti spravnosti nalezenych indicii, muzete provest kontrolu pomoci ciferace.
Ciferace z cisel (A, B, C, D) je 9.
Vylusteni nasledujici sifry vas dovede na stage 1. (Pro nasobeni je pouzit znak *, jinak se nejedna o nasobeni, ale o skladani cisel za sebe.)
Stage 1:
Tady najdete malou bilou pravdepodobne plechovou tabulku s plasticky vyvedenym cislem. Cislo oznacme E.
E = ...
Vylusteni sifry vas dovede na stage 2.
Stage 2:
Na tomto miste se dozvite, kde vlastne jste a kde budete hledat poklad. Pomuze vam k tomu dvojciferne cislo, ktere jiste neuniklo vasemu bystremu oku (a dívejte se pozorne!).
F = 62
Nyni seradte indicie A az F podle velikosti od nejmensiho cisla po nejvetsi a oznacte je jako T, U, V, X, Y, Z (T je nejmensi, Z nejvetsi).
Kontrola: Ciferace z cisel (T, U, V, X, Y, Z) je 6.
Sifra vam prozradi vypocet finalnich souradnic cache a poradi, kudy k ni.
Final:
Cache je ukryta na pohodlne pristupnem miste, neni treba podnikat zadne nebezpecne kousky.
Prejeme trpelivost pri lusteni (v pripade nouze se muzou hodit nuzky) a uspesny lov!
V logu a na fotkach neprozradte, prosim, zpusob ulozeni cache!
Upozorneni:
Tuto cache neni vhodne hledat v noci, pri snehu a naledi. Teren muze byt kluzky a hrozi nebezpeci padu! Dejte, prosim, pozor take na sve skotacive deti!
|
The cache is not hidden at listed coordinates.
You need to find 4 indicias:
- On the wall left to the entrance door there is a small plaque with the Czech emblem and two words. The alphabet order of first letter of the first word is A
A = ...
- Above the entrance to the church you will see two stars. How many points does the bottom star have?
B = ...
- Figure out the number of photos on the war memorial to victims of WWI. Number of photos is C.
C = ...
- The tombstone of Augustin Svoboda is in the middle of
a) northern wall of this cemetery D=11
b) southern wall of this cemetery D=13
c) eastern wall of this cemetery D=15
d) westernwall of this cemetery D=17
D = ...
Verification: If you're not sure with the accuracy of indicias, you can check it. Crossfoot of A,B,C,D is 9.
Resolving this cipher will take you to stage 1.
Stage 1:
You'll find a small white iron-plate tablet with a number - E.
E = ...
Resolving this cipher will take you to stage 2.
Stage 2:
You'll find out here where you actually are and where you have to find the final cache. You'll find F consisting of two digits there.
F = 62
Now sort A-F according to the size and substitute for T,U,V,X,Y,Z. T is the smallest and Z the biggest one.
Verification: Crossfoot of T-Z is 6.
The cipher will reveal you the calculation of the final cache and say how to get there.
Final:
Cache is hidden at the easy accessible place. There's no need climbing.
We wish you a patience at solving and successful searching.
Warning:
It is not recommended to seek this cache at night or with snow or icy ground. Terrain can be slippery and there's danger of falling. Beware of your children!
Poslední kontrola kešky: 7.9.2019, 15.3.2016, 11.10.2015, 4.11.2010, 27.12.2009, 8.11.2009, 25.8.2009
Poslední editace listingu: 4.1.2016, 1.6.2015, 1.8.2011, 3.4.2011, 25.8.2009