Skip to Content

This cache has been archived.

wympy&spol.: ...s hlavou zaklonenou do nebe zdravím pana Kašpara a posílám za ním i náš Kristiánov...

More
<

Kristiánov

A cache by wympy&spol. Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 11/20/2007
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

[CZ]Keška Vás zavede na okraj Božkova k rece Úslave na trochu zapomenuté místo bývalé osady Buksice, kde stávala stredoveká tvrz a do údolí Kristiánov, kde Johann David Edler von Starck provozoval dul na težbu vitriolové bridlice.
[EN]Cache will take you to forgotten place beyond Bozkov village near Uslava river to the place where Buksice village with medieval fort were in the past and into the Kristianov valley where Johann David Edler von Starck mined vitriol shale.KRISTIÁNOV / CHRISTINENTALKristiánov - jezírko Druhým nejvýznamejším prumyslem na plzenských vesnicích v první polovine 19.století byl hned po hutnictví prumysl chemický. Nejvetší chemická továrna byla v Božkove a jejím majitelem byl Johann David Edler von Starck. V provozu byla od r.1823 a zamestnávala nepretržite 50 delníku. Rocne se tu zpracovalo z 12000 centu sirné rudy 1000 centu surové síry a 4000 centu zelené skalice. Vitriolovou bridlici a pyrit získával J.D Starck ze svých dolu u Tremošné, u Žichlic (viz cache GCQ4AW "Hromnické jezírko"), ale také z malého hlubinného dolu Kristiánov (puvodne pojmenovaného na pocest knežny Kristiny z Fürstenberka Kristinino údolí / Christinental) kousek za Božkovem, kde lze dodnes nalézt pozustatky po této težbe, štoly, haldy, hráze a zelené jezírko. Celé údolí je poddolováno v nekolika patrech. Dul byl založen v r.1830 a v letech 1846-65 patril J.D.Starckovi.
Kristiánov - štolaK minerálnímu závodu, který mel pet budov a dnes slouží jako obytné a hospodárské budovy, se lze dostat ze dvou stran. Pokud se vyjíždí z Božkova do stoupání smerem na Letkov, je treba odbocit pred koncem vsi vpravo a po 300m opet vpravo a polní cesta nás po 300m zavede k puvodní zdené bráne závodu. Druhou možnost predstavuje vyjetí z Božkova na Letkov a odbocení první odbockou vpravo, smerem na Koterov. Tudy lze dojet k rokli Buková z druhé strany. Budovy závodu jsou dnes obydleny, štola je v rokli patrná podle výronu dulních vod a také halda vitriolové bridlice a výpražku po težbe síry je v rokli znatelná.Kristiánov - foto od Surikaty - podzemíPodle jedné z dulních map zde bylo v provozu postupne štol pet. Pro težbu byly prideleny tri dolové míry s názvem Francizci I. až III. Pritom se dobývalo pouze ve dvou, Francizci I. a II. Kdo založil tento podnik se mi nepodarilo zjistit, ale v roce 1846 ho koupila firma Johann David Edler von Starck a vyrábela zde až do roku 1862 síru. Závod disponoval dvema hutemi a mel i dve sirné pece, dve kalibány a dve kalcinacní pece. Z hlediska vycerpání zásob bridlic a pyritu v dolovém poli majetek odprodal panu Václavu Sandtnerovi, který mel podobný závod i v Chrástu. Pro úplnost bych dodal, že ze 100kg kyzu se zde získalo 9kg síry, což predstavovalo slabší prumer.
Johann David Edler von Starck Johann David Edler von Starck (1.5.1770 Kraslice - 10.11.1841 Praha) byl podnikatelem, který se jednoznacne zasloužil o rozvoj bánského, chemického, textilního, sklárského a kameninového prumyslu na území Plzenska a Sokolovska tam, kde se vyskytovalo uhlí a pro výše zmínená odvetví suroviny. K hornictví se dostal pres belení krajek. Pocházel z tkalcovské rodiny. V dobe, kdy zacal obchodovat s krajkami a zjistil, že by šly lépe na odbyt, kdyby byly belejší, rozhodl se získat zkušenosti s výrobou dýmavé kyseliny sírové, zvané oleum, která se k belení a barvení na modro používala. Nechal se proto zamestnat v Plavne do továrny na výrobu olea a již v roce 1792 najal ve Stríbrné u Kraslic starou slévarnu a zrídil v ní první výrobnu olea v Cechách. Postupne zacal ovládat trh s dýmavou kyselinou sírovou, vitriolovým louhem, vitriolovým kamenem, potaší (salajkou), caput mortem a dalšími produkty na bázi síry. Za zmínku stojí, že na zacátku ovládal výrobu plátna na dvou tkalcovských stavech a po deseti letech jich ovládal již 800.Kristiánov - foto od Surikaty - štola Pokud se vydáte na místo ze smeru od Božkova (Waypoint #1) nebo od silnicky spojující Božkov s Koterovem (Waypoint #2), narazíte v míste zv.Buková na údolí a na zbytky dolu, který mu dal jméno. V Kristiánove hledejte také malou stejnojmennou kešku. Když se od ní vydáte po nebo proti proudu malého potucku, máte šanci narazit na nekterou ze štol a dojdete také k zelenému jezírku, z kterého potucek skrz zavalenou štolu o pár metru dál vytéká a pokracuje do údolí. Pokud se vydáte podél potucku od kešky po proudu, dojdete až k jeho ústí do reky ÚslavyTech nekolik málo informací o Kristiánove jsem porídil a reprodukoval s laskavým svolením autora pana Jaroslava Jiskry z jeho knihy "Johann David Edler von Starck a jeho podíl na rozvoji hornictví a prumyslu v západních a severozápadních Cechách koncem 18. a v 19. století", z knihy plzenského archiváre pana Miloslava Belohlávka "Plzenské vesnice v polovine 19. století" a z knihy Zdenka Birnera "Okolí Plzne".


Cache:

Kristiánov - vstupní brána do údolí [CZ] Cache je umístena na soukromém pozemku (když jsem cache zakládal, tak jsem to vubec netušil :) s laskavým svolením majitele celého údolí, pana Václava Kašpara, který má v údolí dum, kde bydlí. Pan Kašpar o naší kešce ví, je to príjemný starší pán se stríbrem ve vlasech a jsme dohodnuti, že dokud se budeme v údolí chovat slušne, tak mu naše návštevy nevadí. Chovejte se zde proto, prosím, jako na návšteve, at nám keška na tomto zajímavém míste dlouho vydrží. Psu se bát nemusíte, jsou zavreni a vrátka hlavní brány závodu jsou odemcena. Mužete vstoupit.

Uzáver kešky je typ "špunt&špunt". První vydloubnete snadno. Druhý se otevírá tahem za kulicku a muže jít trochu ztuha. Když si s sebou ale vezmete pumpicku na malé ventilky, máte vystaráno :-) Tak nezapomente: kulicka nebo pumpicka (nebo pri otevírání trochu povolit ventilek a jde to hladce a po zašpuntování ventilek zase dotáhnout). Uvedte prosím po zalogování kešku zase do puvodního stavu a dobre ji "zašpuntujte" a ukryjte. Díky.

Kristiánov - zával štoly z povrchu [EN] Cache is placed on the private property with "Kristianov valley"- owner Mr.Kaspar's agreement. Please don't disturb there and behave as on a friend visit. Mr.Kaspar knows about our cache and hasn't got problem with our visits. Get into the valley through opened door when will you come from Bozkov village. Don't be scared of dogs. They are closed in the garden. Area is opened.

The cache sealing is well fitted "cork" type openable by pulling the handle ball and it could be difficult to open. Bike tire-pump can be useful and it can help you to open cache easily :-)Restore cache after logging to original condition, close and hide it well, please. Thanx.

LegendyAdditional Hints (Decrypt)

xázra
fgbar

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

428 Logged Visits

Found it 411     Didn't find it 2     Write note 6     Archive 1     Temporarily Disable Listing 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     Owner Maintenance 5     

View Logbook | View the Image Gallery of 62 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.