Skip to Content

This cache has been archived.

wendabr: Nedá se nic delat, prostor v bezprostrední blízkosti keše je od kaceru hodne znicen. Takže archivujeme a založíme podobnou, nikoli už tradicionálku, blízko ní, ale na lepším míste.

More
<

Kouzelne Medlanky

A cache by wendabr Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 03/16/2008
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Mame radi kraj, kde bydlime...


Medlánky jsou historická obec a také mestská cást o rozloze 352 hektaru, rozkládající se na severu statutárního mesta Brna v tesném sousedství s Královým Polem a Reckovicemi. Dnešní Medlánky prešly k deminutivu (zdrobnelému názvu) až sekundárne, nejstarší doklad k r. 1237 zminuje majetky z Medlan a svedcí o puvodní podobe názvu obce jako Medlany.

Moravské vesnice byly zakládány v nekolika kolonizacních etapách tzv. lokátory, povolanými vrchností ci majiteli zeme. O presných mírách délkových ci casových si v tehdejší dobe mužeme nechat jen zdát, casto i roky byly odhadovány a narízení o dusledném vedení obecních knih prišlo až o nekolik století pozdeji. Jen málo obcí tak zná presnejší termín svého založení, zbylé vesnice a mesta dokládají svá stárí první archívní listinou, která se jich (v jakémkoli smyslu) dotýká. Správné je tak nemluvit o stárí obce, ale o první písemné zmínce o ní. Zatím nedokážeme presneji urcit období, ve kterém byla obec založena. Na území Moravy je ostatne velmi málo mest a vesnic, která mohou dokázat svuj pocátek podle urcité zakládací listiny. Písemné odkazy na Medlánky v archiváliích je ale nutno prebírat opatrne, nebot na území Moravy se nachází další obce se shodným názvem a je duležité rozlišit, o kterou z nich v každém konkrétním písemném dokumentu šlo. Nejcastejší zámeny jmen v historických listinách budou mít ”na svedomí” zrejme tri obce - Medlov na okrese Kromeríž a Olomouc a hlavne Medlov poblíže Židlochovic. Další Medlov s pomerne známou historií se nachází SZ od Nového Mesta na Morave, poblíž velkého Medlovského rybníka.

Listina krále Václav (1237)

Území podél Medláneckého potoka je soustavne osídlené približne již od doby bronzové (okolo roku 2000 pred naším letopoctem), první dochované písemné zmínky o obci pochází z roku 1237. V prubehu veku obec menila majitele, postupne zde vyrostl panský dvur, barokní zámek, vzniknul a zaniknul pivovar a v roce 1919 byla pripojena k Brnu. Protože se Medlánky až do roku 1918 témer nerozrustaly, zustalo puvodní centrum obce, tvorené krátkou a strme stoupající ulicí Kytnerovou, pomerne dobre zachované až do dnešní doby. Dokladem toho jsou nejen již zmínené objekty zámku a bývalého panského dvora ale i hranolovitá zvonicka.

Stará vojenská mapa Medlánek

obr. 2 - Stará mapa Medlánek, vytvorená na vojenském základe

Když prijedete do Brna a budete mít chvíli casu nazbyt, zajdete se proto podívat do jedné z nejmenších mestských cástí, Medlánek. Dostanete se tak do okrajové cásti mesta, která i pres to, že zde sídlí tramvajová i autobusová vozovna dopravního podniku a cást technologického parku, není dosud zamorená hypermarkety a prumyslovými zónami, ale „pouze“ opakovanou prístavbou rozrustajícího se satelitního mestecka. V tomto prostoru bylo pred zahájením výstavby pole a zároven oblíbené místo pro zimní behy na lyžích, kde se dalo jezdit i za šera. Vesnice zde pres zemedelskou krajinu a zahrádkárské kolonie prechází do zalesneného okolí Baby a dosud zde zustalo zachováno množství cenných prírodních lokalit.

Pocátkem 21. století vyrostlo na bývalých polích mezi Medlánkami a Reckovicemi nekolik velkých bytových domu, nazývaných v ruzných etapách ruzne. Nejstarší, nejblíže reckovickým kasárnám jsou Duhová pole, které poznáte podle všelijakých barevných fasád. Po nich byly dostaveny nejdríve domy, patrící pod Kouzelné Medlánky I, pozdeji i Kouzelné Medlánky II až IV. Výstavba bytového souboru Nové Medlánky byla zahájena 31.1.2005 na tzv. "zelené louce" na území mestské cásti Brno-Medlánky a to na jižním svahu pod Duhovými Poli v Reckovicích pod ulicí Duhovou s výhledem na volnou okolní krajinu. Bytový soubor se skládá z bloku A až F.

Satelitní mestecko

obr. 3 - Satelitní mestecko mezi Medlánkami a Reckovicemi
(v popredí Kouzelné Medlánky, v pozadí Duhová pole, za nimi bývalá reckovická kasárna)

Tato cache je umístena poblíž jednoho z vyhlídkových míst, odkud je práve na tuto novou medláneckou zástavbu dobre videt. (V logu se mužete vyjádrit k problematice satelitních mestecek).

Pokud nás chcete navštívit, doporucuji též nekolik dalších skrýší v našem katastru nebo jeho blízkosti:

GC17N53 SOS vesnicka

GCQ6GB Medlanecke kopce

GC14HV1 BMC16 – Medlanky

GCY75W (letiste) Medlanky

GCZAZC Kakuro cache

Blízký vrchol menšícho medláneckého kopce tvorí ochranou zónu chránené krajiny, kvuli které byla dokonce odklonena i turistická cesta okolo kopce. Vlastní cache je zduvodu ochrany uložena mimo chránený vrchol a nachází se prímo u cesty. Smerem k vrcholu není treba chodit, proto tam mimo cestu NEVSTUPUJTE!!!.Ochrana je zavedena kvuli rostlinám, zvlášte pro jarní období).

Nová poznámka pro ty, co se nechtejí prodírat trním... Prectete si, prosím, log TEDDYSe ze 17.3. a pokud máte jen Garmina, vezte, že na MAPY.CZ ta cesta je a prímo se tam dá dostat od waypointu parkovište, pres druhý waypoint s pekným výhledem...

Additional Hints (Decrypt)

Zá xbyrz fror oearaí n xbhxá an firg m iýšxl, pueáaraá šícxbiýz xrerz...

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

565 Logged Visits

Found it 538     Didn't find it 10     Write note 14     Archive 1     Temporarily Disable Listing 1     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 26 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.