Skip to Content

This cache has been archived.

Golem team: Tak je opravdu pryč. Všechno jednou končí, tak i tato keš. Věřím, že tato moc hezká HS bude mít brzy novou keš a navíc daleko lepší - místo je volné !!!

More
<

IMC No.4P CZ - HS7 Praha

A cache by Golem team Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 01/22/2008
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


This cache, located near one of the most modern fire stations in Prague (HS7), can be searched and found like any other traditional cache, but …

… it can be the starting point for an international cooperation as well: 

This cache is just one cache of a set of 24 caches named "IMC No. 4 …" (IMC = International Multi-Cache) dedicated to the theme Fire, one of the four basic elements of Earth. These caches are hidden in 12 countries around the world.

In each country there is a "primary cache" like this one and a "secondary cache" that can only be found with "hints" distributed to all primary caches. 

The hints for the secondary caches are printed on "lists of hints" that are inside the primary caches. As the primary caches are scattered all over the world it will either require a lot of travelling or - and that is the intention of the IMC No. 4 - international cooperation: 

If you want to find the secondary cache as well, you should contact finders of other primary IMC No. 4 caches and exchange the hints. 

And please don't be a poor sport! 
Never publish these hints anywhere! Not in a log report or on any web side. The hints shall only be exchanged / traded between geocachers that found the primary caches and want to search the secondary caches. 

The IMC No. 4 team wish you good luck!

Table with links to all 24 IMC Nr. 4 caches

A ted jeste jednou cesky:

Toto je primární keš mezinárodního projektu IMC, který je venován ohni. V keši naleznete hinty, které vám umožní najít sekundární keše této série. Seznam primárních a sekundárních keší naleznete na odkazu v anglické cásti.

A nyní nekolik informací o místu umístení keše: Hasicský záchranný sbor hlavního mesta Prahy má k dispozici 11 hasicských stanic.


Jednou z nejmodernejších pražských hasicských stanic je HS7 na Smíchove, u které se nachází tato keš..


Na stanici slouží celkem 11 vozu. , dále je zde stanovište Mestská policie a záchranné služby, která má k dispozici dva sanitní vozy. Tato stanice je predurcena na technické zásahy. Na stanici slouží dve družstva: Dennis cas27, Iveco cas16. Na stanici je dále k dispozici tato technika: Iveco az30, Scania az46, T815 cas32, Volskwagen Transporter, speciální technika: Tatra av30, T815 4x4 ta, která má náciní na težké vyproštování, což jsou velké nužky, zvedací vaky a také napríklad cerpadlo na pohonné hmoty.Iveco Turbodaily, které vozí nafukovácí matraci pro skokany z domu atd. Jako poslední speciální vozidlo je nakladac Bobcat, který se vozí na vleku za Tatrou 4x4.


Additional Hints (No hints available.) 

Find...

1,773 Logged Visits

Found it 1,720     Didn't find it 7     Write note 32     Archive 1     Temporarily Disable Listing 2     Enable Listing 2     Publish Listing 1     Needs Maintenance 4     Owner Maintenance 4     

View Logbook | View the Image Gallery of 66 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.