Skip to Content

This cache has been archived.

Lo36: Keš končí. Byla odnesena z terénu. Díky všem za návštěvu.

More
<

Betonove toulani/Concrete walk

A cache by Lo36 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 02/24/2008
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Touto multikeší bych Vás rád zavedl do kraje, který mám velmi rád a ve kterém se nacházejí nemí svedci nevyhlášené pohranicní války z roku 1938. Jedná se o pevnustky vz. 36, které byly s nejvetší pravdepodobností staveny podle avanpostu na Alpské Maginotove linii. Výstavba objektu byla zahájena v na zacátku roku 1936 a skoncila s koncem roku, kdy byly nahrazeny dokonalejším typem lehkých objektu vz.37.

Pro velkou rozsáhlost byla výstavba delena na jednotlivé úseky, které zadávala jednotlivá Zemská vojenská velitelství (ZVV Praha pro úseky v Cechách a ZVV Brno pro úseky na Morave) civilním státne spolehlivým firmám. Ve starém Meste pod Landštejnem se jednalo o úsek IV.a Jindrichuv Hradec – východ, ve kterém bylo celkem 21 objektu dostala zadána stavební firma J. Filsak z Jindrichova Hradce. Na kvalitu provedených prací v tomto úseku dohlížel vojenský stavební dozor pod vedením škpt. pech. J.Šustra z pešího pluku 29 z Jindrichova Hradce. V daném úseku se nacházejí pevnustky typu A, B, C a E. Všechny pevnustky byly jednoduché, rídce armované železobetonové objekty s jednou až tremi strílnami a osádkou 2 až 6 mužu.

Vybavení pevnustek bylo velmi jednoduché. Každá strílna byla uzavrena dvojicí 2 cm pancérových desek s pozorovacím pruzorem posuvných do stran v kolejnickách, nebo jednou pancérovou deskou posuvnou nahoru (na Jindrichohradecku se toto rešení nevyskytuje). Zvencí byla strílna uzavrena drevenou deskou uchycenou ke dvema armaturám vycnívajícím z boku strílen. Pod každou strílnou byl umísten strelecký stolek na kterém byly umístena zbran. S jinou lafetací se v techto objektech nepocítalo. Ve strope objektu se nacházel ctvercový otvor pro periskop, který se mohl nacházet bud ve stredu objektu, nebo u pravé nebo levé steny objektu. Steny objektu byly obloženy drevem namoreným fermežovým náterem, které melo tri funkce. Za prvé jako ztracené bednení, za druhé jako ochrana proti odletujícím odštepkum betonu pri prípadném zásahu objektu, a za tretí jako tepelná izolace objektu. V podlaze objektu byla vybetonovaná ctvercová jímka (nekteré prameny udávají že se jedná o úložný prostor.), která se podle situace nacházela bud vlevo nebo vpravo (strany se urcují podle pohledu celem k nepríteli).

Vstup do objektu uzavíraly pancérová dvírka posuvná bocne v kolejnickách, nebo otocná v pantech. Na Jindrichohradecku byla použita zásadne posuvná bocne v kolejnickách.


TTD OBJEKTU:

Typ A je dvoustrílnová pevnustka o vnejších rozmerech 4,40 m x 2,50 m. Tlouštka celní steny 50 cm, tlouštka týlové steny 20 cm, tlouštka bocních sten 40 cm a tlouštka stropu 40 cm. Tento typ pevnustky se v trase multicache nevyskytuje a je možné ji jej prohlédnout na souradnicích N 49° 02,191´ E15° 09,680´.

 

Typ B je dvoustrílnová pevnustka a od typu A se liší jen tlouštkou sten. Tlouštka celní steny 60 cm, tlouštka týlové steny 30 cm, tlouštka bocních sten 50 cm a tlouštka stropu 50 cm. Což se projevuje na vnejších rozmerech (4,60 m x 2,70 m).

 

Typ C je trístrílnová pevnustka rozmerove je nejvetší z šestatricítek o vnejších rozmerech (6,10 m x 2,70 m). Tlouštka celní steny 60 cm, tlouštka týlové steny 30 cm, tlouštka bocních sten 50 cm a tlouštka stropu 55 cm.

 

Posledním typem pevnustky vz. 36 v tomto úseku je typ E. Jedná se o jednostrílnovou pevnustku s vnejšími rozmery 4,40 m x 2,50 m. Tlouštka celní steny 50 cm, tlouštka týlové steny 25 cm, tlouštka bocních sten 25 cm a tlouštka stropu 35 cm. Écko je unikátní v tom, že byly vybetonovány pouze 2 kusy tohoto typu. Jeden práve zde (ZVV Praha) a druhý na Morave (ZVV Brno). Oba dva se od sebe znacne odlišují.

 

OSUDY ŠESTATRICÍTEK

V dobe Mnichovské krize nebyly pevnustky v trase multicache obsazovány pravidelným vojskem, ale družstvy SOS (Stráž obrany státu). SOS byl zvláštní bezpecnostní sbor založený na základe vládního narízení c. 270/1936 Sb. ze dne 23. ríjna 1936 o stráži obrany státu a sestával se z príslušníku financní stráže, cetnictva, státní policie a vojenských posil. Po okupaci v breznu 1939, pripadl úsek IV.a do oblasti sudet a proto nebyly zdejší pevnustky likvidovány odstrelem.

 Po válce se zdálo, že dny šestatricítek jsou secteny. Prišel však prelom 50. a 60. let a Komunistictí generálové prišli v rámci studené s nápadem reaktivovat nekteré cásti predválecného lehkého opevnení. Reaktivace spocívala ve vybudování protiatomových ochran vchodu. A to tak, že se odstranila predválecná terénní úprava pred vchodem, místo ní se postavily betonové rámy, pridala se šachta s protitlakovými dvermi a celek se obsypal lomovým kamenem. Pusobí to ovšem ponekud podivne když si uvedomíte, že vzadu jsou tlakové dvere a ve predu pouze 2 cm pancérový plech. Nicméne tato úprava mela odolat dle tehdejších generálu tlakové vlne atomové bomby. Do roku 2000 kdy bylo naší generalitou úplne rezignováno na statickou obranu v pevnostech, Se na šestatricítkách provádela už jenom údržba v podobe bílení betonových sten.

 

A nyní již k vlastní Cache:

tu naleznete na souradnicích

N49° 00.ABC´
E15° DE.FGH´

 

STAGE 1

První stage se nachází na souradnicích N49° 00.567´ E15° 14.693´. Ke zjištení indicíí budete muset vlézt do šachty. Pri slézání do šachty budte velice opatrní, obtížnost 4 zde není pro legraci. Za mokra ci snehu bych obtížnost zvýšil až na 5. Takže budte opatrní.

A nyní k indiciím:

Nachází li se zde objekt B, je A = 7

Nachází li se zde objekt C, je A = 8

Nachází li se zde objekt E, je A = 9

 

Spocti pocet prefabrikátu mezi dvermi a puvodní stenou objektu (prefabrikát s dvermi nepocítej).

Je-li pocet prefabrikátu 19, je B = 1 

Je-li pocet prefabrikátu 20, je B = 2

Je-li pocet prefabrikátu 21, je B = 3

 

Ve strelecké místnosti zjisti, kde se nachází jímka (úložný prostor)

Nachází-li se vpravo, je C = 9

Nachází-li se vlevo je, C = 8

STAGE 2

Nyní se presunte na stage 2 na souradnicích N49 00.(A-1)(B*A-5)(C-2*B) E15 (A+4*B).(C-1)(C-B-A)B, kde zjistíte zbývající indicie.

!!!UPOZORNENÍ: JEDNOTLIVÉ ZÁVORKY MEZI SEBOU NENÁSOBTE !!

Nachází li se zde objekt B, je F = 6

Nachází li se zde objekt C, je F = 7

Nachází li se zde objekt E, je F = 8

Má-li se objekt nad vchodem konzolu (stríšku), je G = C-2

Nemá-li se objekt nad vchodem konzolu (stríšku), je G = C+2

Má-li objekt otvor pro periskop vlevo od osy objektu, je H = 1
Má-li objekt otvor pro periskop vpravo od osy objektu, je H = 2
Má-li objekt otvor pro periskop v ose objektu, je H = 3

 

D = A-2*H

E = A-B

 

Kontrola: Ciferace souctu A+B+C+D+E+F+G+H = 5

Additional Hints (Decrypt)

ckbkqkikrkykxklkzkxknkzkrkakrkz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

155 Logged Visits

Found it 134     Didn't find it 1     Write note 8     Archive 1     Temporarily Disable Listing 5     Enable Listing 5     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 20 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.