Skip to content

This cache has been archived.

DarkLord Reviewer: Archivace listingu keše

DarkLord Reviewer

More
<

Pískovny Hrádek nad Nisou

A cache by Sokolstvo Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 03/11/2008
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Keš je uložena v dnes již nefunkční pískovně která určitě zaslouží návštěvu a procházku po okolí. Proto poberte děti, maminky, tatínky, sebe a svačinu a jděte na procházku po pískovně a nedaleké obci Václavice.
Nejlepší příjezd a příchod je z hlavní silnice vedoucí z Bílého Kostela na Hrádek nad Nisou.


PÍSKOVNY HRÁDEK NAD NISOU leží asi 20 km od krajského města Liberec nedaleko hraničního přechodu Hrádek nad Nisou a v těsné blízkosti obce Václavice. Dnes už jí protíná nová silnice, která ale z místa keše není vidět a nekazí tak nádherný výhled směr Polsko na kopec Výhledy a větrné elektrárny u obce Albrechtice.

VÁCLAVICE:
První zmínka o obci pochází z roku 1326 a nazývá ji Wezillwalde. Dnes Václavice patří k Hrádku nad Nisou, ale dříve bývaly samostatné. Za pánu jenom zdánlivě, nad vším dozírali úředníci z grabštejnského zámku a lenní pánové. Zástupcem obce u pánu byl rychtář, který rozhodoval drobné spory a pře. Prvním doloženým rychtářem je v 17. století jistý Christoph Worm. Po válce správu obce převzal Místní národní výbor s 24 členy, který sídlil opět ve staré škole, stejně jako kdysi představitelé němečtí. Později byl však v rámci jakési integrace obcí zrušen a nahrazen bezzubým občanským výborem bez větších pravomocí. Kraťoučké vyprávění o obci a její správě zakončím zmínkou o obecní kronice. Ta byla až do konce války vedena řídícím učitelem Motzem, který ji psával, jak se tehdy slušelo a patřilo, pečlivým, vzorným, ale dnes již beznadějně necitelným kurentem. Obecní kronika byla po válce objevena v Pitnerove domě a v sedmdesátých letech předána zdejším učitelem Klímou do libereckého archivu. Ostatní obecní písemnosti, které se po válce nacházely na úřade, byly dány do sběru. Obec tak navždy přišla o část své paměti a jednou jí to bude chybět.

Additional Hints (No hints available.)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.