Skip to Content

This cache has been archived.

Roza91: Po nehodě cestou do Prahy nejsem schopen zatím dorazit a dát novou micro kešku. Omlouvám se všem - příští rok dorazím a vše napravím. Roza91

No, delší dobu už přes půl roku :) keška je na novém místě. Jenže po několika manévrech jsem nevěděl, že keška v archivu nelze odarchivovat? Blbost, kdo tyto pravidla psal? Toto byla moje první keška, kterou jsem adoptoval a při delším hledání, kam uschovat kešku poblíž kostela dalo zabrat, protože kam jdete je keška :)

Velice mě to mrzí, že původní majitel co mi ji dal adoptovat jen vzpomíná a možná běduje, proč to dal mě.

Chtěl bych ještě jednou tímto logem poprosit Rewiera, aby keš pustil do oběhu a já slibuji, že jsem se poučil a archivovat adoptované keše už nesmím.

Ten kdo si to přečte snad pochopí, že je to naše záliba se o něco starat a provozovat. Jiní se o to nestarají a pořád jsou v oběhu nebo jsou v žalostném stavu.

Každý z vás může Rewierovi napsat a budu rád. Děkuji Martin Róža91

More
<

Kostel sv. Cyrila a Metodeje

Hidden : 03/13/2008
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Lehce nelezitelná, ale težce vyzvedávatelná a ukládatelná. Strezi ji minové pole a spousty procházejících nebo zevlujících mudlu.

Kostel sv. Cyrila a Metodeje

        vou rozsáhlostí náleží mezi nejprednejší církevní stavby v Cechách. Je to mohutná trojlodní novorománská bazilika, stavená z tesaného kamene, podle vzoru starých románských kostelu. Pro ruzné ozdoby v prucelí, na apsidách, vežích a sloupech je užito vzoru ze zachovalých ceských a moravských románských chrámu.

        Prucelí trojlodního objektu zdobí tri portály, v jejichž tympanonech jsou reliéfy od V. Levého. Vrata jsou vyplnena reliéfy ze života ceských patronu dle návrhu J. Mánesa a modelu L. Šimka a K. Dvoráka z roku 1860. Nad portály je arkádový vlys se sochami Krista a ceských patronu od C. Vosmíka z roku 1913. Nástropní malby byly provedeny v letech 1867 až 1873 J. Trenkwaldem a G. Vacem.  Bratri J. a K. Jobstové vytvorili postavy na klenbe a ornamentální výzdobu v roce 1886, a také postavy ceských patronu mezi okny. Krestní kaple a hlavní oltár chrámu je dílem B. Wachsmanna. Obraz Krest Páne vytvoril v roce 1903 F. Urban. Rezbárské práce, kazatelna a zpovednice jsou dílem V. Žabky, plastiky Krista a Madony na hlavním oltári vytvoril v roce 1916 J. Klíma. Malírská a plastická výzdoba chrámu pokracovala  až  druhého  desetiletí 20. století. Kostel  je vysoký  27,5 metru,  široký 35 metru   a  výška  obou  jeho  veží  ciní 75 metru.

        Plány zhotovil profesor stavitelství ve Vídni architekt Karl Rösner (1804 – 1869), avšak mnohé podrobnosti v nich zmenil pražský architekt Vojtech Ignác Ullmann (1822 – 1897),  pod jehož vedením stavbu provádeli stavitel Jan Belský a kamenický mistr Karel Svoboda. Samotná stavba chrámu probíhala v letech 1854 – 1863.

        V roce 1849, kdy pocet zdejších obyvatel cinil již 12 000, nemel Karlín svoji duchovní správu. Do roku 1851 spadal pod olšanskou farnost. Karlínští stále toužili po vlastním, dustojném chrámu. O to, že se ho v nejbližších letech dockali, se nejvíce zasloužila Jednota katolická v Praze, zvlášte potom hrabe Otakar Cernín a tehdejší svatovítský kanovník Jan Valerián Jirsík. Po sehnání penez, zakoupila karlínská obec v cene  25 000  zlatých  stavenište  a  okolní  pozemky,  které  byly  9. brezna 1854 (tehdejší den sv. Cyrila a Metodeje) arcibiskupem Bedrichem ze Schwarzenberku vysveceny.
Za devet let byl chrám dostaven a 18. ríjna 1863, pri príležitosti millénia príchodu slovanských verozvestu na Moravu, za úcasti verících z Prahy i venkova slavnostne vysvecen.

Kostel je významným dokladem raného historismu v  ceské  architekture,  spojující  ve své  výzdobe  nekolik generací predních výtvarných umelcu.

Kostel v roce 1868

 

CHARAKTER CACHE

Jednoducha tradicionálka. Nic speciálního k odlovu nepotrebujete, možná jen trošku toho geocuchu :o) a vlastní propisku.
DEJTE VELKÝ POZOR NA MUDLY a psí suvenyry!!!
Místo je oblíbeným cílem pejskaru, mládeže (v okolí je nekolik škol a dum detí) a v neposlední rade také neprizpusobivých obcanu. Na nedalekých lavickách casto sedávají a vyhlízejí cachery.


VYZVEDNETE, ALE LOGUJTE NA JINÉM MÍSTE NEŽ U CACHE! KEŠKU MASKUJTE A VRACEJTE RYCHLE, OPATRNE A NA STEJNÉ MÍSTO!!!

_________________________________________________________________________________________________________________________________

Text cerpán:

http://www.praha8.cz/(kvxu0n45qtgyjjqkrpnyovme)/zdroj.aspx?typ=2&id=16&sh=223719480

Související odkazy:

http://www.hrady.cz/index.php?OID=2300

http://www.farnost-karlin.cz/

stací zagooglit a vyplivne vám to nepreberné množství odkazu. Je zbytecné je sem všechny kopírovat.

 

15.1.2011 oprava vícka, další prestávka bude 13.11.2011 nová malá krabicka a vnitrnosti Park revitalizován od 05/2015 do 31.10.2015 - slavnostní otevření, předání cache novému správci

Additional Hints (Decrypt)

[CZ] zrge bq iryxéub fgebzh h xberar, orgba
[EN] 1 zrgre sebz ovt gerr, orgba

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

7,273 Logged Visits

Found it 6,993     Didn't find it 57     Write note 106     Archive 1     Temporarily Disable Listing 12     Enable Listing 11     Publish Listing 1     Needs Maintenance 42     Owner Maintenance 43     Update Coordinates 3     Post Reviewer Note 4     

View Logbook | View the Image Gallery of 227 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.