Skip to Content

This cache has been archived.

ondrasek geotym: Keška to byla krásná, stejně jako místo. Určitě přvedla spoustu lidí na zajímavé myšlenky a obohatila o nové informace.

Bohužel v poslední době nestíháme z pracovních důvodů častou údržbu na spoustě našich keší.

Když jsme začínali, nosili jsme s sebou na cizí keše krabičky, logbooky... a doplňovali a pomáhali... To už se ale dnes moc nedělá, spíš se kritizuje a tak, takže jdeme cestou archivace.

Milí kačeři, bylo nám s vámi dobře.

More
<

Loupeznici od Andresa - Thieves from Andres

A cache by ondrasek geotym a Robin Hood Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 03/27/2008
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: large (large)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Na míste souradnic keš není, pouze zde zacnete svoji cestu za loupežnickým pokladem. A naleznete zde duležitou informaci pro nález pokladu, ctete dále.
Ceká vás i s návratem na výchozí souradnice cca 2 km chuze, lze zdolat i na kole po lesnich cestach necestach.


Cesty používané kupci (viz. naše keš Landstrasse GC17769) a šlechtici casto lákaly zlocince nebo i lidi puvodne poctivé, ale beznadejne chudé, aby si nejak pomohli k majetku. Jiste docházelo k loupežným prepadením na mnoha dalších místech, ale nejsou o nich záznamy. Jeden, který se váže k tomuto místu, se našel, a tak vás s nim mužeme seznámit. Treba se pak budete na toto místo dívat trochu jinak. Již jen kvuli exotice tehdejšího jazyka.

Na pocátku 15. století vedla cesta z Krce do Písku podél Blanice v blízkosti samoty „U Andresa“. Ješte dnes se mezi výchozím místem a samotou (viz. WP) najdou její pozustatky. Práve zde došlo roku 1401 k prepadení a oloupení kupcu. Vypovídá o tom „Popravcí kniha rožmberská“ kde je psáno:


„…jistý Motycka ze Sobeslave, jsa mucen a tu obešen pravil jest, že on, Francuz a nekterý písar Petr, recený Hladihlásek ze Záluží, Kašík, strelec Motyckuv a Jan Palcek, pravým úmyslem jeli z Moravy do Cech, aby na silnicích loupili. I jeli ku Písku. Tu mezi Krcí a Pískem potkali se s kupci, vzali tem kupcum 80 hriven grošuv litého stríbra a kopu grošu a 5 zlatých a mnoho pateru akštejnových (jantarových ružencu) a vzali jim 3 kone, 4 samostríly, kupce zajímali a vše ssebou vezli do Moravy. A s temi kupci byli také dva kneží, jednomu vzali kone a druhému knezi 10 grošu a kudlu. Pak Motycka vzal toho stríbra 2 kruhy a jeden kruh stríbra a pul ctvrte hrivne dal dekanovi z Týna nad Vltavou a jeden kruh stríbra prodal v Ústí za šest kop.“

Asi se v loupežníkovi Motyckovi hnulo svedomí. Ale Pána Boha ani šlechtu si nepodplatil. Nakonec byl polapen a po zásluze i se svými kumpány potrestán.


Poutníce, kterýž tudy procházíš, mejž tento fakt na pameti a jednej tak, abys nemusel mít obavy ze spravedlnosti a tvé svedomí zustalo cisté. Zvlášte v dnešní dobe prání zcela na míste...

Nám se dalším zarputilým studováním dobových pramenu, ale predevším peclivým rozborem úlomku nehtu a vláken z odevu zahrnujícím i analýzu DNA na míste samém a v okolí, podarilo lokalizovat místo, kde loupežníci tehdy cekali (trémou a nedockavostí si tam kousali nehty a drbali kolena plátených kalhot) a také, kde ukryli svuj poklad (pri jeho zahrabávání opet další úlomky již okousaných nehtu a zbytky vláken).
Poklad již bohužel na míste nebyl, ale objevili jsme v okolí i obrovskou spoustu knoflíku.

Naše domnenka je, že loupežníci urezávali obetem knoflíky od kalhot a kabátu, tak aby je nemohli pronásledovat a pozdeji udat. No zkuste si bežet za loupežníkem v kalhotách, které padají, v kabáte, který vlaje podél tela. Proste nemožné.


Jako klícová se pro rozluštení místa pokladu jeví postava neznámého Francuze.

Také se nám podarilo zjistit, že kojná Motycky ze Sobeslave byla puvodem Madarka. Motycka se od ní naucil nekolik madarských nadávek a kleteb, ale také kupecký poctu a rozpocitadel.

Písar Petr recený Hladihlásek ze Záluží byl jako každý písar své doby zbehlý v latine. Pocítání rádek a písmenek na stránky zapsaných a obzvlášte grošu utržených patrilo k dobe.

Strelec Kašík prodelal lukostrelecký výcvik ve staré dobré Anglii, v zemi Robina Hooda a Ivanhoa, ale také pint težkého piva, za nejž je treba vysázet na dubový stul presný pocet mincí.

A nakonec Jan Palcek se kdysi plavil coby plavcík na španelské galeone, takže pár základních povelu si osvojil, stejne jako slovní zásobu pro pocítání mužstva, zásob a vypláceného žoldu.


Tolik k hledání pokladu.


Poklad najdete na souradnicích:

NÉGYNUEVE ONETRES ???SEPTCINCO

CEROUNQUATTUOR EGYFOUR ???DEUXKILENC


Chybející dve císla najdete na roztepané stríbrné hrivne v míste prepadení na úvodních souradnicích. Ohnete si pred loupežníky porádne hrbet.

Click to verify coordinatesDO KEŠE DÁVEJTE POUZE KNOFLÍKY, TAKÉ MINCE JAKÉHOKOLIV STÁRÍ, PUVODU A NOMINÁLNÍ HODNOTY. LOUPEŽNÍCI BY JISTE NEPOHRDLI ANI ŠPERKY, MEDAILEMI, VYZNAMENÁNÍMI, HODINKAMI, BIŽUTERIÍ, KLÍCI, ZÁMKY, DRAHOKAMY APOD....

DO POKLADU SPÍŠE DÁVEJTE A MÉNE BERTE. JEN TAK POROSTE DO BÁJNÝCH ROZMERU A JEHO SLÁVA SE BUDE PRAHY A PLZNE DOTÝKAT :-)Takže dobrý lov a odvahu. Zvlášte v noci zde straší duch obešence Motycky, ale nebojte, hranice jeho panství koncí v místech, kde zacíná strašit cert z Landstrasse :-)


www.geojih.cz

Additional Hints (Decrypt)

fxbeb nž úcyar gnz nyr ar úcyar qbpryn, nfv gnx 10 z
fgbarf naq zbff naq ohggbaf, erqjuvgr thneqvna

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.