Skip to Content

This cache has been archived.

DarkLord Reviewer: Archivace listingu keše

DarkLord Reviewer

More
<

Hrbitovni kostel Panny Marie

A cache by michajlpetrof Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/12/2008
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


HRBITOVNÍ KOSTEL PANNY MARIE

Tato drajfka je soucástí poucného putování po kostelech a kaplickách v sérii „Svatostánky Vyškova“, proto si nezapomente porídit vaši fotografii v blízkosti kostela pro odloveni bonusové cache.Tento prekrásný kostel v blízkosti centra Vyškova má za sebou hodne bohatou historii plnou težkých zkoušek, mnohokrát byl vypálen, opravován i úplne zboren. Naštestí všechny trpké údely preckal a muže nám tak dovolit obdivovat jeho rozmanitou architekturu a poskytnout zajímavé a poucné okénko do naší historie.

Historie kostela je spjatá s poddanstvím mesta Vyškova olomouckému biskupství. Výstavba kostela spolu s kapucínským konventem byla hrazena z prostredku kardinála Františka Ditrichštejna a trvala od r. 1617 do r. 1624. V dobe okupace Švédy byl kostel pravdepodobne znacne poškozen.

V první polovine 18. století zacaly být budovy konventu pocitovány jako stísnené, nákladem biskupa Wolfganga Scharttenbacha se prikrocilo k jejich dukladné prestavbe, ci spíše novostavbe. Behem josefínských reforem byl ale klášter kapucínu r. 1787 zrušen. Konventní budovy se nadále využívaly jako sklad soli, z klášterního kostela se stal kostel verejný. R. 1789 byl v bývalé klášterní zahrade zrízen nový mestský hrbitov, dále rozšírený v r. 1857 o plochu bývalých konventních budov, které byly tehdy zboreny.

U hlavního oltáre se nacházela dvojitá orator, na kruchte byly varhany. Veškeré heraldické znaky jsou patrny na vstupním portále, kde je umísten jak znak kardinála Ditrichštejna (vpravo), tak znak biskupa Scharttenbacha (vlevo). Nad erby v profilovaném rámu byl proveden freskový obraz sveta. Nad tímto obrazem je kruhové okno.

Kostel predstavuje typickou kapucínskou architekturu korigovanou prísnými rádovými predpisy. Její pusobivost nespocívá v dynamickém tvaru ani v bohatosti dekoru, nýbrž v jednoduchosti linií a sevrenosti proporcí.

Pocátkem tohoto století byla zahájena generální oprava objektu, který od r. 2005 slouží kulturním úcelum. Dnešní podoba objektu vcetne úpravy hlavního prucelí odpovídá v podstatných rysech baroknímu stavu po prestavbe ve 20.letech 18.století.

Cerpáno z vyškovského „PRUVODCE PO PAMÁTKÁCH“


Pri vyzvedávání i ukládání schránky dbejte velice zvýšené opatrnosti, v okolí se to mudlama jen hemží!!!


HLAVNE PROSÍM VÁS VRATTE SCHRÁNKU PRESNE TAM ODKUD STE JI VYZVEDLI!!! DÍKY...


Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.