Skip to Content

<

Prameny #3: Stolovy / Springs #3: Tunnel

A cache by DeathOfRats Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 03/28/2008
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Dobrý den, pozdravil malý princ.
Dobrý den, rekl obchodník.
Byl to obchodník s patentními pilulkami utešující žízen. Když clovek polkne jednu týdne, nemusí už pít.
Proc to prodáváš? zeptal se malý princ.
Je to velká úspora casu, odpovedel obchodník. Znalci to vypocítali. Ušetrí se padesát tri minuty za týden.
A co se udelá s temito padesáti tremi minutami?
Co kdo chce ...
Kdybych já mel padesát tri minuty nazbyt, rekl si malý princ, šel bych docela pomaloucku ke studánce...[CZ]Tretí cache ze série Prameny vás zavede na Panský vrch jihozápadne od Mariánských Lázní. Z logbooku získáte císlo D pro bonusovou cache.
Keš je také soucásí série K pramenum.

Dne 14. 3. 2009 probehlo premístení keše a zmena z tradicní na multi-cache. Je to zmena dost zásadní, takže pokud si trasu projdete, mužete logovat ješte jednou ;o)

Štolový pramen, vyverající na brehu stejnojmenného potoka, není momentálne v moc dobrém stavu, mustek u pramene je ponicený a voda z rozvodneného potoka casto tece do pramene.
Místo samotné ale urcite stojí za návštevu – z louky nad pramenem a hlavne od Panského vrchu je velmi pekný výhled do okolí a nedaleko odsud se nachází drmoulský židovský hrbitov, na kterém naše krátká procházka zacne.

Židovský hrbitov a drmoulská židovská obec
Silná židovská menšina byla pro obec Drmoul zvláštností. Osudy Židu v této obci i v kraji byly pohnuté - plánská hrabenka hledala cestu jak se zbavit zdejší staré židovské obce. Lstí vylákala v roce 1683 Židy z Plané za mesto a nato vyhlásila prísný zákaz jejich vstupu do Plané na vecné casy. Nakonec nalezli plánští Židé útocište v Chodové Plané a v Drmoulu, kde rozšírili místní židovské menšiny. Zdejší páni Haimhausenové byli snášenlivejší, ale i vypocítaví. Dovolili Židum stavbu nové synagogy (1901-1903), ale nebylo to zadarmo. Židé za synagogu, ale i za své domy a další "požitky" platili nemalé peníze. Do drmoulské židovské obce, která mela i vlastní školu, patrilo šestnáct obcí mezi Chodovou Planou a Kynžvartem.
V ríjnu 1938 drmoulští Židé kvapne opouštejí své domovy, majíce ješte v živé pameti Lessingovu vraždu v Mariánských Lázních (r. 1933). Své domovy opustili navždy po Krištálové noci 10. 11. 1938, kdy byla místní synagoga vypálena místními fanatiky a pokáceny pomníky na židovském hrbitove na Panském vrchu. Tím se uzavírá staletá neklidná historie židovské menšiny obce v Drmoulu. Po válce se nevrátil ani jediný.
Jako vetšina vesnických židovských hrbitovu byl i ten drmoulský založen ve znacné vzdálenosti od nejbližšího sídla. Presná doba vzniku pohrebište není známá, ale hrbitov je zakreslen již na mape chodoplánského panství z roku 1676 a nejstarší dochované náhrobky pocházejí z konce 17. a pocátku 18. století. Na hrbitov byli zesnulí z okolních vesnic pohrbíváni naposled v první polovine 20. století. Puvodne byl hrbitov od okolí oddelen obvodovou zdí, která je vyobrazena i na mape z roku 1676. Na fotografiích z pocátku 20. století je ješte patrná novejší obvodová drevená ohrada, která na snímcích z roku 1947 již chybí a hrbitov volne prechází do zalesnené krajiny. Podle dobových záznamu bylo v roce 1947 na hrbitove 23 rad po 30 náhrobcích (celkem 690 náhrobku), výhradne typu stély. Historicky cenné jsou predevším starší náhrobky barokního a klasicistního typu, které jsou zdobené ornamenty.
K obnove poniceného židovského hrbitova došlo po roce 1989.


Tak a ted jak na keš
Nejdrív se podíváme na ten hrbitov - N 49° 56.472 E 012° 38.577

Zastavte se u informacní tabule. Je na ní v textu nekolik obrázku. Který z nich tam není?
Lev (A = 4)
Ruce (A = 5)
Chléb (A = 6)
Hmoždír (A = 7)
Holubice se snítkou v zobáku (A = 8)

Na informacní tabuli se doctete, že v roce 1655 bylo mezi obyvateli obce Drmoul B Židu.

Obcházejte hrbitov zleva - náhrobek v levém horním rohu hrbitova (ten oprený zezadu o kámen) je:
Zaoblený(C = 1)
Složený ze dvou zaoblených desek(C = 2)
Do špicky(C = 3)
Jiný, nahore složiteji zdobený(C = 4)

Pekne po kolecku se vratte dopredu, kde se nachází nejnovejší hroby, konkrétne k pravé strane. Indicii DE získáte, pokud zjistíte, kolika let se dožila Berta Steiner. (Pozn.: Predpokládejme, že v roce, ve kterém zemrela už oslavila své narozeniny.) Nebojte, nemusíte se kvuli tomu ucit hebrejské písmo, na náhrobku je to napsáno i latinkou. Úctyhodný vek, že?

Ted se pujdeme podívat na ten pramen. U nej najdete i keš, a to na souradnicích
N 49°56.A(B-5)(B/C) E 012°38.(D-2)CE

Budete muset překonat lávku, která je obnovená, ovšem za ní může být v někdy trochu mokro, v létě pak navíc i bujný porost - kráčejte tedy obezřetně a nehleďte pouze na GPS.

Kes je kulata plastova nadoba o objemu 550 ml. Protože jsme byli na židovském hrbitove, kam se místo kvetin nosí kamínky, je keš tematicky zamerena na výmenu kamenu. Prosím, mente pouze zajimave kameny (barvou, tvarem, jakkoli vyzdobené, upravené jako prívešek apod.), ne kusy šterku, které najdete na ceste. Take si uvedomte, ze obycejny kaminek dovezeny zdaleka pro vas sice muze mit velkou hodnotu, ale pro pristiho nalezce bude pouze obycejnym kaminkem. Pokud chcete zachovat jeho duchovni hodnotu, vlozte ho do sacku s popiskem, kdy a odkud pricestoval.
Diky.

Puvodní obsah keše:

[EN]Third cache from the Spring series is situated close to a Štolový spring (Tunnel spring in English??) and to a Jewish cemetery. In the logbook, get the letter D for the bonus cache.

It is a ‚stone cache‘, please trade nice stones only (no ugly rough ones, please).
Be careful, the soil is very wet around the brook these days, and the bridge is damaged (but you can get over).

Additional Hints (Decrypt)

[CZ]xzral cbebfgyr zrpurz, xnzra
[EN]gerrf pbirerq jvgu zbff, n fgbar

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.