Skip to Content

This cache is temporarily unavailable.

stanleypaulGC: Kes je ve spatnem stavu, abych nikomu nezpusoboval esteticke i hygienicke trauma tak kes disabluji a pokusim se siruaci vyresit. Bohuzel nemam moc casto cestu okolo, ale snad se brzy zadaří. Omlouvám se všem.

More
<

Strom

A cache by stanleypaulGC Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/10/2008
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Nez se zactete do listingu z roku 2008 kratka revize nize uvedenych informaci. Strom, o kterem je rec a ke kteremu se trochu přiblizite uz neni bezejmeny. Jedna se o pamatny strom topol bily "Linda", strom, ktery byl v r.2013 vyhlasen pamatnym stromem (jubilejni 200. pamatny strom v Praze!). Tento jedinec, i kdyz neni nejvyssi svou vyskou je v Ceske republice se svym obvodem kmene 668cm nejvetsi. Jeho korunu srazil asi pred 10ti lety blesk pri velke bource, coz sice zastavilo jeho rust do vysky, ale pomohlo mu ve zmlazovani a v mohutneni kmene, proto je dnes tim nejsirsim v Ceske republice. Podle poslednich informaci byl drive v mistech nedaleko stromu lom na kamen (nejspis piskovec) a kdyz pred asi 100lety byl tento lom zrusen, tak lide na jeho pamatku vysadili tento topol. Jeste jedna poznamka. Ohrada, ktera je nyni okolo stromu neslouzi k zablokovani přistupu ke stromu. Ke stromu muzete pokud neni blato nebo vysoka uroda obili klidne jit. Ohrada pouze brani traktorum orat a orbou rozrusovat koreny tohoto topolu. Topol má koreny pomerne melce pod povrchem a orba a poskozovani korenu strom oslabuje. A nyni uz zpet k puvodnímu listingu teto keše....


Na úvodních souradnicích kes nehledejte, najdete tam pouze mohutný STROM!!! Prominte mi tu troufalost pripravit Vám opet jednu z kesí na mé oblíbené téma a to jsou stromy. Po "Miranových dubech", "Forever together" je tu dalsí kes do této nepravidelne se rozrustající serie o techto velikánech.

strom

"...A on tam stál
a koukal do polí
byl jak král
sám v celém okolí
korunu mel
korunu mel
i kdyz né ze zlata
a jeho pokladem byla tráva strapatá..."

Úryvek z písnicky jako by sedel na veliký osamelý strom (podle mého odhadu je to Topol Bílý), který uz radu let potkávám prakticky denne.

"Strom"
Strom

Není památný. Není významný, není ani známý, ale je velký a pro mne tak trochu docela dulezitý. At vyrazím z domova kamkoli, do práce, na výlet nebo jen tak na vycházku, vzdy je tam. ON mne vzdycky vidí. Stojí si tam v polích, obcas na mne zamává svými letitými polámanými vetvemi a v duchu se nase myslenky spojí. On mi vzdy nezistne dodá energii a já mu zase jako staré vrbe sverím své stesky. Nevadí mu nadávání na pocasí, politiku a politiky, na séfy ani na cokoliv jiného. Presto mne (a jiste i Vás) vzdy v tichosti a rád vyslechne. Neveríte? Prijdte se presvedcit sami. Mám ten strom moc rád a vzdy kdyz jedu okolo, vzdy se aspon na okamzik mé oci jeho smerem zadívají. Vidím jeho nepravidelnou, vetrem i ohnem pozkozenou korunu, Vidím jeho jako chapadla se natahující vetve. Chcete-li, muzete ho videt taky.

Stromy vidíme ruzne, ale vzdy jen tak, jak je chceme videt. Koukejte tedy radeji na svet pozitivne. Strom, ke kterému Vás chci privést je tak trochu svým vzhledem strasidelný sám o sobe, at si pak nenadeláte strachy do gatí....

Ale jak to bude s tou kesí, ptáte se jiste nedockave. Inu to máte tak. Snad jsem vás uz presvedcil, ze strom, to je takové zrdcadlo nasí duse, které se poctive otácí podle nasí nálady a vrací nám to, co chceme nebo potrebujeme zrovna videt a slyset. Chceme-li být smutní, stromy vidíme smutne, jsme-li veselí, stromy s námi naoko jásají. Své o tom ví jiste i hrdina knihy, z které vám tady opísu pár odstavcu. Mezi obema úryvky (oba jsou z jedné knihy) je nekolik stránek, na nichz mladý kníze, prozije nekolik zázitku, které jeho puvodne pesimistické myslenky na zivot obrátí v myslenky optimistické. A ze v tom sehrál i jistou svou roli i dub, o kterém jsou tyto úryvky, to je jasné.

Úryvek 1 (mladý kníze Andrej jede zachmurený a s cernými myslenkami na zivot lesem a spatrí strom)"... Stál na kraji cesty. Byl patrne desetkrát starsí nez brízy, které tvorili les, desetkrát silnejsí a dvakrát tak vysoký jako kazdá z nich. Byl to ohromný dub, jehoz kmen by stezí objali dva lidé, s dávno zurázenými vetvickami a s odrenou kurou, pokrytou starými zacelenými jizvami. Se svýma ohromnýma, nemotorným, nesoumerne roztazenýma rukama a s krivými prsty stál mezi usmívajícími se brízami jako starý, zlostný a nenávistnými mrzák. On jediný se nechtel poddat kouzlu jara a nechtel videt ani jaro, ani slunce.
"Jaro, láska a stestí!" jako by ríkal ten dub. "Jak to, ze se vám nezprotiví ten stále týz, hloupý a nesmyslný klam. Vsechno je to stále stejné a vsechno je klam! Není ani jara, ani slunce ani stestí. Podívejte se támhle - dusí se tam utlacené mrtvé smrcky, vecne stejné, a konecne i já jsem tu roztáhl své zmrzacené, orvané prsty, které vyrostly, odkud se jim zachtelo - za zad, z boku; a jak vyrostly, tak tu stojím a neverím vasim nadejím a klamum."
Dokud jeli lesem, ohlédl se kníze Andrej za tím dubem nekolikrát, jako by od neho neco ocekával. I pod ním rostly kvety a tráva, ale dub stál mezi nimi stále stejne zamracený a nehybný - sverepý mrzák. "

Úryvek 2 (O pár dnu pozdeji a o pár stránek v knize dále po citovém vzplanutí ke slecne Natase jede kníze tím stejným lesem okolo stejného dubu...)


.... "Ano, tady v tomto lese byl ten dub, s nímz jsem si tak rozumel," vzpomnel si kníze Andrej. "Ale kde je?" myslil si, dívaje se na levou stranu cesty, a aniz to tusil, kochal se pohledem práve na tento dub, který hledal, ale nepoznával ho. Starý strom, vsecek promenený, rozlozil se jako stan do stavnaté temné zelene a blazene se chvel v paprscích vecerního slunce. Ani zkrivené prsty, ani jizvy, ani starou neduveru a bolest - nic nebylo videt. Drsnou staletou kurou prorazily bez vetvicek mladé stavnaté listy a nechtelo se ani verit, ze se zrodil tento starec. "Ale vzdyt je to ten dub," uvedomil si kníze Andrej a z niceho nic ho ovládl bezdecný jarý pocit radosti, jako by se probudil k novému zivotu. V jediné chvíli se mu vybavily okamziky jeho zivota. "

A ted uz konecne k té kesi.


Vasím úkolem je zjistit, ze které knihy jsem oba úryvky opsal. Napovím Vám, ze se jedná o dílo známého spisovatele.
Pro nalezení kese potrebujete zjistit autora knihy, jeho príjmení má A písmen.
Dále potrebujete znát název této knihy, který se skládá z B slov (pocítejte jen slova která mají VÍCE nez jen jedno písmenko).
První slovo názvu knihy má C písmen.
Poslední slovo názvu knihy má D písmen.

Kes naleznete na souradnicích:

N50°08.(A-B-C)(C+D)(D)
E014°34.(D)(A-B+D)(C-B-D)


Click to verify coordinates


Podmínka uznání logu. Kdyz uz mluvíme o stromech, i podmínka bude také se stromy spojená. K logu prilozte nejaký jiný, hezký úryvek, básen, písnový text nebo jeho úryvek, proste neco, co je o stromu nebo o stromech. Muzete vlozit své fantazie, své zázitky i neco jen nekde opsat, stací i pár rádku. Hlavne neco zajímavého. Neco, co si já i ostatní rádi precteme.

Nebudu se zlobit, kdyz prilozíte k logu nejakou zajímavou fotku tohoto stromu na úvodních souradnicích, treba vznikne hezký album fotek v ruzných rocních dobách. Fotka není podmínkou uznání logu, ale výse uvedený text o stromech ano. Dekuji.

Jak na kes?


Nejlépe pesky, pozor na mudly, na místo s kesí je zdaleka videt!!! Schránka kese je ukryta ve výši vasich ocí. je tvorena pikslou od kafe. Pri vyzvedávání pozor na víko, na míste uvidíte, at nemusíte za plot. Za plot prosím nelezte i kdyz by Vás tam GPS chtela vodit. Kes zámerne není umístená prímo u výse uvedeného stromu, jednak by to bylo moc jednoduché, druhak si tam obcas chodí hrát deti a hrozila by ztráta kese a pak je to uprostred pole, a tudíz by tam musela vzniknout geodálnice skrz zemedelskou úrodu. Kdo chce, klidne muze ke stromu zajít, ale kes je proste trochu bokem. Pristup ke kesi je bezproblémový, ale prímo ke kesi se dostanete pouze pesky, zejména po desti bude prístup asi hodne bahnitý, tak na to pozor, nejlépe kdyz pujdete podél plotu biokoridoru od východu. Bicykl doporucuji nebrat nebo nechat nekde zamaskovaný u silnice. Jinak jde samozrejme o bezproblémovou popracovní kes i kdyz trochu dál z centra, v dobe mokra doporucuji prezutí, budete asi mokrí od trávy a trochu od bláta, hodí se repelent proti klístatum a komárum a treba i dlouhé kalhoty pro courání travou. Kes je dostupná 24h/7dní.

GOOD LUCK!!
Kes je zarazena do serie "Významné stromy"


Additional Hints (Decrypt)

h cybgh aruyrqrw an mrzv.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

926 Logged Visits

Found it 887     Didn't find it 3     Write note 21     Temporarily Disable Listing 3     Enable Listing 2     Publish Listing 1     Needs Maintenance 4     Owner Maintenance 4     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 167 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.