Skip to Content

<

Cinovec

A cache by jozefzcz Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/14/2008
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


An old mine remembered

CINOVEC / ZINNWALD


A continuous mountain massif of the "Krušné hory" (Ore Mountains) is located on the border of the Czech Republic and Germany. The mountain range on the northwestern border of the country is approximately 81 miles (130 km) long. The volcanic activity that accompanied the Ore Mountains creation in the Paleozoic Era manifested itself by a vast presence of mineral resources and healing springs, which had become the base for balneotherapy treatment centers.Occurrences of tin and tungsten mineralization have been explored and exploited at the Czech and German parts of the Krušné hory/Erzgebirge Mts. for several centuries. The deposits are hosted in apical parts of strongly evolved Variscan Li-F granites, which represent final fractionation products of the magmatism belonging to the so-called Younger Intrusive Complex (YIC). To the renowned localities of this type belong Cínovec/Zinnwald, Altenberg. At the end of the 20th century became greisen stocks Cínovec, the best-opened mines in the country. The long vertical profiles and large data set collected in course of the exploration works offer a rare opportunity to study geological setting of greisen bodies and their relation to strongly fractionated Li-F granites. This paper focuses mainly, but not exclusively, on the petrographic and geochemical development of the rocks with depth, as well as the relative role of igneous processes vs. metasomatism in the genesis of the Li-F granites and the related mineralization.


You are standing on the site of the former underground mine "Cínovec 2." There was one 360m deep hoisting shaft with one winding machine in the mine. The shaft was equipped with two double-deck cages. A preparatory and explorative mine working was undertaken in mine C ínovec 2 as well as in the mine Cínovec 2. Mining here ceased due to a lack of commercial interest on 21st November 1990, when the last loaded trolley arrived at the pithead.The deposit, where tin and tungsten rich ore seams had been mined for several centuries was reutilized from 1945 until 1979, when the iron seam became exhausted. After the discovery of a deposit at Cínovec South, a new tin and tungsten rich ore mining development was established. Preparatory working of the deposit for mining began and the significance given to the geological research was rewarded by the economically viable quantities of iron ore discovered.

Questions about the mine Cínovec 1:

1. What was originally mined here?
2. In what century did the mine working start?
3. What was the altitude of Basic Cínovec?
4. What is found in the place of the former mine?


Email your answers to josef.zdich@seznam.cz (the topic - Earth) Remember to add a photo of the place (see spoiler)
Hornická vzpomínka

CINOVEC / ZINNWALD


Rozsáhlý horský masiv "Krusne hory" (Ore Mountains) se nachází na sevrní hranici Ceské republiky a Nemecka. Horské pásmo na severozápadním okraji zeme je približne 81 míle (130 km) dlouhé. Sopecná cinnost zde doprovázela vznik Krušných hor vytvorené v prvohorní epoše predstavující obrovskou prítomnost nerostných bohatství a lécivých pramenu, které se staly základem pro balneoterapii v lázenství.


Výskyty cínu a mineralizace wolframu byly prozkoumavané a využívané v ceských a nemeckých cástech Krusných hor po nekolik století. Žíly techto rud se vyskytují v apikálních vrcholových cástech silne vyvinutých Variscan Li - F žul, které predstavují finální rozdelení na cásti produktu magmatu patrící tzv . Younger Intrusive Complexu (YIC). Podstatná a duležitá místa tohoto výskytu patrí Cinovec/Zinnwald a Altenberg. Na konci 19. století se zapocalo s težbou na dole Cinovec, hlubinou težbou. Výskyt podélný rezu rudné žíly a obsáhlé práce na vrtných pruzkumech nabízejí vzácnou príležitost ke studiu geologického rozložení rudných žil a jejich vztah k mocnosti delení na Li - F žuly. Tento výzkum se zaostroval hlavne, ale ne výlucne, na petrografický a geochemický vývoji rud s hloubkou urcenou pro težbu, stejne jako rolí procesu utvárející metasomatóza v genezi Li - F žul a související mineralizace. Následne melo být zapocato s težbou speciálními metodami zkoumanými na dole Alternberg, kde se zapocalo s težbou v oblasti Pinka.


Stojíte na míste bývalé hlubinné šachty Cínovec 2. Šachta mela jednu težní jámu, hlubokou 360m, s jedním težním strojem. Jáma byla vybavena dvema dvouposchodovýmu klecemi . V šachte byly provádeny pruzkumné a prípravné práce pro težbu Stejne jako šachta Cínovec1 ,byla i tato uzavrena pro nezájem o težbu . 21.listopadu 1990 vyfáral poslední vyrubaný vozík.Rudná žíla bohatá na cín a rudy wolframu byly na Cínovci težené pro nekolik století v období 1945 až 1979, kdy se rudná žíla vycerpala. Po objevu rudy v oblasti Cinovec jih, vznikla nová cínová težište a bohaté na rudy wolframu. Byl ustanoven vývoj nových težebních prací. Zacaly zde prípravné práce vzniku dolu pro težbu a byl uskutecnen geologický výzkum. Bylo zjištené velké a ekonomicky výrazné množství železné rudy.

Otázky se týkají šachty Cínovec 1.
1.Co se zde puvodne težilo?
2.Od kterého století zde probíhala težba.
3.Jaká je nadmorská výška Zadního Cínovce.?
4.Nezapomente po odsouhlasení správných odpovedí pridat do logu foto z tohoto místa-N 50°43.385,E13°46.492(viz.spoiler)

Odpovedi posílejte na email: josef.zdich@seznam.cz s predmetem:EARTH

Additional Hints (Decrypt)

sbgbuvag

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

358 Logged Visits

Found it 354     Write note 3     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 397 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.