Skip to Content

This cache has been archived.

Sopdet Reviewer: Bez reakce, jdeme do archivu.

Sopdet

More
<

DRUHA SIFRA MISTRA PATAMATA

A cache by Pat & Mat Team Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/23/2008
Difficulty:
4.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:Tato multimysterka je venována predevším kacerum, kterí absolvovali predchozí verzi, címž nám udelali nesmírnou radost, a ješte vetší tím, že se s námi o své zážitky k jejímu dosažení zevrubne podelili v logu. Dekujeme a doufáme, že jsme vám i tentokráte pripravili príjemné i perné chvilky zároven.

Upozornení:     tato keška je volným pokracováním "ŠIFRY MISTRA PATAMATA". Pokud nebudete nekterým   vecem  v  následujícím  listingu  rozumet,  prectete si prosím nejdríve zadání k minulé verzi. Nejlepší varianta je ovšem vyluštit ji celou, i  když to samozrejme není podmínkou.

 

    Poklad pana "Brány"

Práásk! Obrovská rána v tmavé ulicce mi podlomila nohy. Než jsem se stacil vzpamatovat dopadla další a já na chvíli ztratil vedomí. Jen jsem cítil, jak mi nekdo horecne prohledává kapsy. A je to tady ... musel to být jedine ON! Zrejme už ztratil trpelivost a luštení zašifrovaných úloh bylo viditelne nad jeho síly. O jeho zatemnelé mysli svedcilo i to, že místo aby hledal na nejprirozenejším míste, zacal mi párat podšívku a trhat klopy kabátu. Instinktivne jsem si sáhl na krk, zdali tam ješte je... bohužel jsem tímto pohybem obnažil nekteré perly náhrdelníku, které zasvítily tmou, až se odleskly v jeho zlatých zubech a chamtivých ocích. Snažil jsem se rychle vyvléci, ale cítil jsem, jak spojivo náhrdelníku praská a opouští muj krk. Rychle jsem ješte po nem chnapl, ale v ruce mi zustaly už jenom tri perly. Pak už jen stín mizející na konci ulice mne ujistil, že jeden z klícových náhrdelníku je nenávratne pryc...

Po mém návratu domu Pata usoudila, že by bylo nejlepší se na cas uklidit na druhý konec sveta. Úplne opuštený ostrov v Indickém oceánu byl tou nejlepší destinací pro relax a potápení na korálových reefech tím pravým lékem na zapomnení. Až jednoho dne nás proud zanesl za neprístupná skaliska na konci ostrova a my zjistili, že na ostrove nejsme zdaleka sami. Rozeklané skály ukrývaly nejfantastictejší budovu s komplexem bazénu a skrytých plážicek, jakou jsme kdy v živote videli. Nejpodivnejší bylo, že v celé té nádhere nebylo videt žádný pohyb a jediným obyvatelem byl jakýsi neduživý mužícek ukrytý v nejhlubším stínu , obklopený pouze financnickými novinami. Z našeho nenadálého vynorení mel pramalou radost, nicméne nám pokynul, abychom prisedli. Rozhovor s ním však byl velice prátelský a príjemný a protáhl se témer na celý den. Vyprável jsem mu i celou patálii s náhrdelníky, ale on se jen usmál a mávl rukou. Na zašifrování je prý tech 38 zbylých perel dostatecných a ke všemu se vejdou na šnuru druhého náhrdelníku, který u sebe nosila Pata. Na dukaz behem chvilky prerovnal perly a podal nám je se spikleneckým výrazem. Prý práve použil kód, který je dnes nejrozšírenejší na svete, a jemu osobne prinesl neskutecné bohatství. Proto si muže dovolit  podelit se s námi o svuj poklad - pokud si ho ovšem zasloužíme a jeho šifru k pokladu prolomíme.

Škoda, že si to tímhle vychloubáním pokazil - docela se nám ten prožitý den v jeho prítomnosti líbil. Samozrejme jsme mu neverili ani slovo. S jeho vizáží na tomto zámku delá prinejlepším správce nebo zahradníka. No posudte sami na fotografii. A to legracní anglické jméno - v ceštine znamenalo neco jako Vrány nebo Brány, už si nepamatujeme... Pro nás to byl proste Vilík nebo Vilda.

 

Pokud jste jeho báchorce uverili, pak na vyluštení startovního úkolu  už máte indicií dost...  

  

     Omluvte  oblecení Vildy (ten vpravo) - prý takto relaxuje po dlouhodobém nošení obleku                                        

                                      
 
 
Jakmile zjistíte, jak je daná zpráva zašifrována, urcite budete vedet, kterým smerem císt a kde ji rozdelit. No a pak už bude jen potreba kacerské dovednosti, aby vás zavedla na úvodní stage. Verte, že ale tím vaše trampoty teprve zacnou! K ukrytí pokladu byl použit velký kalibr nejmodernejších ale i historických kryptomechanismu. Však posudte sami!
 
 
 
Stage 1 - ENIGMA
 
 
 Prístroj byste meli najít i bez hintu, ale radeji ho pridáme:
 
 
               
 
Jestliže již máte Enigmu v ruce, jiste pochopíte, který panel máte rozšifrovat, abyste si mohli doplnit následující neznámé. Tím, že  je jeden z panelu témer znicený, se nenechte znervóznit, nebudete jej potrebovat. Je to památka na slavné ukoristení práve tohoto prístroje z  ponorky U571 zásluhou Spojencu, kterí však už nedokázali zabránit jejímu poškození šrapnelem. Nemci se totiž urputne snažili odvrátit, aby se dostala do rukou protivníku funkcní.
Budte proto prosím k ní ohleduplní. Jak vidíte - je to již postarší dáma a nedockavým kacerum a jejich následníkum by nemusela už své tajemství prozradit.
 
                             48  57  JV  Z  V
             14  27  SV  S  SZ
 
 
Pokud jste enigmu pokorili, ješte nebudete mít vyhráno. Abyste z ní umeli vycíst neznámé do rovnice, budete muset pochopit a použít klíc z následujícího hintu:
 
          
Opište si tabulku a nezapomente Enigmu opet rozladit pro luštení dalších kaceru!! No a ted si už pospešte na další stage, kde si budete moci odpocinout.
 
 
 
Stage 2 - Benchpresser
 
 
Vzhledem k názvu byste nemeli mít príliš starostí s nalezením kódovací tabulky a s vyluštením snad také ne, takže mužete doplnit...
 
 
                             48  56  AA  BB  CC
             14  28  AB  AC  BC
 ...a pokracovat na další stage.
 
 
 
 
Stage 3 - Telegraphix
 
 
Názvem je receno dost, co se týce umístení šifry, pri luštení se pak názvem už nenechte rozptylovat.Hint vám snad napoví víc ... nebo také nic.
 
 
Až zjistíte jaké císlo se za hádankou skrývá - doplnte jej do rovnice namísto x, pricemž hodnoty z a sv už znáte ze stage 1 - Enigma.
 
 
 
                             49  01  X   Z    X
             14  28  X   SV  X
 
 
Stage 4 - PatMatik
 
 
Možná nekomu prijde tato úroven pomerne vzdálená od predchozí, ale odsud až do konce budete mít už vše relativne blízko a bez prítomnosti mudlu. Jen vyluštit tuto šifru! Jako první vezmete do ruky "kámen" s nápisem N a pak z dalších logických kamenu se doberete, co prijde namísto tecek:
 
                             49  01  .  .  .
             14  27  .  .  .
 
Pri hledání vlastního úkrytu nemusíte riskovat. Je dostupný tak, abyste jej našli bez ohrožení zdraví ci života. Pro kacery neoplývající trpelivostí muže posloužit tento hint:
 
 
                                       
 
Prosíme udržujte  PatMatik i následný Kryptex v cistote a hlavne suchu a nesnažte se o jejich luštení v dešti.
 
 
Stage 5 - Kryptex
 
Tato keška je tak trochu holdem knihy Šifra mistra Leonarda , podle které jsme parafrázovali i vlastní název našich hledacek. Proto vetšina z vás jiste bude vedet, co to kryptex je a jak jej luštit. Radeji si to však zopakujeme. Vyladte kryptex tak, aby vám dával psaný text smysl. Pak stací už jen precíst mezi rádky císlice a uvidíte, že i ty vám také dají smysl.
 
 
 
Stage 6 - Poklad pana Brány
 
 
Pokud jste kryptex správne doladili, jste na nejlepší ceste k pokladu! A protože se jedná o PRAVÝ POKLAD, bude to i velká zkouška chamtivosti - takže doufáme, že v této zkoušce nedopadnete jako  ON a všichni prospejete na výbornou a kvalita obsahu se bude zvyšovat! Krome TB a GC vkládejte prosím pouze to, co souvisí s puvodním obsahem kešky. Protože chceme, aby nález byl pro každého prekvapením, napište svuj "trade" pouze do notýsku a zdržte se komentáru o obsahu a svých vkladech na netu. O to více uvítáme, když se v elektronickém logu s námi podrobneji podelíte o své zážitky beheme vaší kryptologické anabáze. To bude pro nás nejvetší odmenou.
 
 

Ale ted už vzhuru za pokladem neznámého ostrovana!    

                

Než se vydáte na cestu: Všude mejte sebou psací potreby a papír! Šifrovací tabulky a mezikešky nechávejte na svém míste a nezapomente všechny prístroje po vyluštení opet rozladit.

 Na ctení hintu použijte ctecku textu Leonarda di Vinciho – zrcátko.

Jednotlivé stage jsou na periferiích - to proto, abyste meli klid a nebyli rušeni šmudlama. Bude se tedy hodit nejaké približovadlo.

 

 

Dodatecná stage 7- Derniéra

 

Bohužel pri zkoušce z chamtivosti propadl nekterý z kaceru, protože podlehl svodum pokladu. Dnes už mužeme sdelit, že obsahem krabicky byla objemná smesice mincí hodnotou se blížící tisícikorune. Doufáme, že onomu kacerovi prinesla štestí - jinak si neumíme vysvetlit, že zkazil pro mrzký peníz radost z objevení pravého pokladu jimým. Vzhledem k tomu jsme premístili i krabicku. Omlouváme se všem novým nálezcum, ale na míste naleznou už dnes pouhý logbook a doufáme, že to tak zustane. Proto prosím netradujte. Dekujeme.
 
Cesta k nové finálce:
 
abychom nemuseli prozatím predelávat Kryptex, novou schránku najdete, když z puvodního místa finálky pujdete o 0,281´ severneji a 1,891´ západneji.
 
 
 
 
 
 

Additional Hints (Decrypt)

gevm qen iípuyn pubyípu beé ub

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.