Skip to Content

This cache has been archived.

nigisek: z osobních duvodu archivováno...

More
<

Hydrometeorologická stanice Plzen - Mikulka

A cache by Lenny & Ondra Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/26/2008
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Strucná historie pobocky Plzen

Ceského hydrometeorologického ústavu


Ceský hydrometeorologický ústav (CHMÚ) oslavil v roce 2004 padesáté jubileum sloucení hydrologie a meteorologie do spolecné služby v nove zrízeném Ceském hydrometeorologickém ústavu. Až do roku 1954 se oba obory vyvíjely samostatne v rozdílných institucích, podobne jako je tomu dosud ve vetšine clenských zemí EU. Vytvorení hydrometeorologické služby zvýšilo zejména kvalitu a efektivitu cinností vyžadujících úzkou soucinnost meteorologu a hydrologu. V roce 1967 byla cinnost ústavu rozšírena o problematiku ochrany cistoty ovzduší. Všechny tri oborové úseky se v prubehu let kontinuálne rozvíjely a rozširovala se jejich odborná nápln i úroven. Soucasnou nápln a rozsah cinností vymezuje Ministerstvo životního prostredí ve zrizovací listine, vcetne aktuálních dodatku.

Obdobným zpusobem v šedesátých letech minulého století vzniklo samostatné pracovište hydrometeorologického ústavu v Plzni. Nejprve, jako pracovište s jednoúcelovým zamerením na hydrologické predpovedi, cítající dva pracovníky, jehož sídlo bylo v historických prostorách Vodárny v Plzni na Homolce. Vzniku tohoto pracovište predcházelo rozhodnutí ze dne 1.2. 1962, kdy se stal Ing. Vlasák prvním pracovníkem CHMÚ s úkolem vytvorit regionální pracovište. Vznik tohoto pracovište, s oficiálním názvem Hydrologické prognózní stredisko, je pak datován k 1.5. 1962. ješte v léte téhož roku bylo stredisko posíleno o dalšího pracovníka.

V záveru 60. let se tato hydrologická skupina presídlila do budovy cistírny odpadních vod v Plzni na Jatecní ulici, avšak již pod názvem Krajské predpovední a vodohospodárské informacní stredisko. Stále se jednalo o malou skupinu zamerenou pouze na oblast hydrologie. Již v této dobe pod vedením Ing. Zdenka Bartáka, s nímž je úzce spjata celá historie plzenské pobocky.

Puvodní tríclenná skupina se v 70. letech rozšírila o 4 pracovníky, kterí sídlili v pronajatých prostorách v Radcické ulici. Od té doby mela pobocka dve odloucená pracovište.

V roce 1980 rozhodlo vedení CHMÚ o zrízení samostatné pobocky v Plzni s cílem lokalizovat obe organizace do stejného místa. Požadavek na vetší prostory byl realizován jen cástecne a na Denisovo nábreží se v polovine roku 1984 stehovala jen skupina pracovníku z Jatecní ulice. Osazenstvo z Radcické ulice a nove vznikající oddelení stanicní síte se pak stehovalo do Malostranské ulice. V roce 1986 mela pobocka již 18 pracovníku.

Cinnost pobocky se postupne rozšírila a do její péce prešly v roce 1987 i profesionální meteorologické stanice v Západoceském kraji (stanice Karlovy Vary, Mariánské Lázne, Cheb a Primda). Díky tomu v roce 1989 narostl pocet pracovníku na 46.

V roce 2002 však pracovište v Malostranské ulici zasáhla povoden a znicila celé prízemí. V této dobe se však již intenzivne pripravovala výstavba nové profesionální meteorologické stanice, která by svými údaji vyplnila "bílé místo" na mape mezi Karlovými Vary, Chebem, Primdou, Kocelovicemi a Churánovem. Bylo nalezeno 9 lokalit v okrajových cástí Plzne. Následovala celá rada jednání, která výber postupne zužovala. Až dne 3.3.1998 padla volba na lokalitu Mikulka. Samozrejme, že vše nabylo tak jednoduché, dukazem je skutecnost, že celá príprava až do zahájení stavby trvala více než 5 let.

Stavba byla zahájena 10.12. 2002. Avšak ani samotná její realizace nebyla jednoduchá. Nejprve musely být preloženy kabely Telecomu. Problémy pokracovaly pri zakládání stavby, kdy v prípravné etape provedený geologický výzkum odhalil v cásti pozemku nevhodné podloží a muselo dojít ke zmene projektu.

Když už stavba vystupovala ze zeme, bylo dne 22.5. 2003 provedeno trochu opoždené položení základního kamene.

V samém záveru výstavby zkomplikovala predávání stavby ješte bourka s prutrží mracen. Po odstranení následku malé prírodní katastrofy, dokoncení interiéru a sadových úprav kolem budovy následovala príprava celého objektu k slavnostnímu otevrení, které probehlo dne 1.7. 2004. V týž den zacala pravidelná merení na profesionální meteorologické stanici. Dne 27.7 2004 byla z nového pracovište vydána první predpoved pocasí a v prubehu srpna se rozbehl provoz pobocky naplno.

Dne 17.3. 2005 byla budova provozní pobocky CHMÚ nominována do souteže Stavba roku Plzenského kraje, titul však nezískala.

 Zdroj: publikace a informace od Z. RoubalaRekordy pocasí:

VE SVETE:V CR:
Užitecné odkazy:
www stránka plzenské pobocky CHMÚ
www stránka Meteorologické stanice Plzen - Mikulka
predpoved pocasí a meteorologických prvku
webová kamera Meteorologické stanice Plzen - Mikulka
vychází atlas podnebí Ceska

Tato cache ziskala oceneni Plzenska Top cache mesice dubna 2008 a Plzenska Traditional cache mesice dubna 2008

Plzenska Top cache mesice dubna 2008 Plzenska Traditional cache mesice dubna 2008

Legendy
Pozor!!!
1.Pokud bude váš log obsahovat podrobnosti o podobe této cache, bude váš log bez varování smazán!!!

2. Cache peclive skryjte, at tak predejdeme další ztráte.
3. Zapisujte se na obe strany (logbook je menších rozmeru).
4. V cachi není tužka, prosím, vezmete si svoji!Additional Hints (Decrypt)

cbq obebivpí

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.