Skip to Content

<

Sekvojovec obrovsky - Kravsko

A cache by Ap@che Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 05/24/2008
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Video k teto kesi : SEKVOJOVEC OBROVSKY - video

Tento strom je zarazen v databazi VYZNAMNE STROMY

[CZ]

Národní kulturní památka Zámek Kravsko , se nachází v krásném prírodním prostredí rozlehlého zámeckého parku. Je tvoren stylovou anglickou zahradou a je státem chránenou prírodní památkou. Samotný zámek, který byl po staletí letním sídlem rodu Ugartu a pozdeji Frasso-Dentice.

Soucástí zámku je rozsáhlý zámecký park o rozloze 4 hektaru, chránený jako prírodní památka státem. Park je pozoruhodný množstvím vzácných stromu a drevin, z nichž velkou pozornost poutá sekvojovec obrovský , vysazený kolem roku 1790. Výška stromu, dosahovala na konci minulého století 28 metru. Rozhodne stoji za zhlednuti cely areál zamku, parku i prilehlý rybnik.

[ENG]

The national cultural monument of Kravsko Castle is located in the beautiful natural environment of a large castle park, consisting of stylish English garden and it is a national natural monument. The castle was for centuries the summerhouse of the Ugart family and later Frasso-Dentice

Large four-hectare castle park, consisting of stylish English garden and it is a national natural monument. The park is remarkable thanks to many uncommon tree species and woody plant. The most interesting is the Sequoia sempervirens, planted around the year 1790.

Sekvojovec obrovský

Vzhled

Sekvojovec obrovský je velkolepý strom impozantních rozmeru. Po celý rok zelený, až 80 m vysoký jehlicnan s kuželovitou korunou a pomerne hustým zavetvením. Kmen je u báze ztlustlý, potom se však postupne zužuje. Vetve starších stromu se nacházejí výše nad zemí. V mládí vyrustají z kmene preslenite, ve stárí pak nepravidelne.Jehlice jsou usporádány spirálovite nebo ve 3 podélných radách. Jejich délka je 5–10 cm. Jsou dlouhé, kopinaté nebo šupinovité, dlouze zašpicatelé, svrchu ploché, vespod podélne brázdité. Jejich barva je tmavozelená nebo modrave zelená.

Šišky mají charakteristickou stavbu. Dorustají velikosti až 8 cm, jsou vejcite kulovité a mají zdrevnatelé plodní šupiny. Za každou šupinou se vytvárí 5 semen se 2 tenkými krídly.

Rozšírení

Sekvojovec obrovský se dnes v prírode vyskytuje pouze ve výškách mezi 1500 až 2500 m nad morem, a to na západních svazích Sierry Nevady v Kalifornii, v Evrope však byl již dríve hojne vysazován jako okrasná drevina v parcích.

Zajímavosti

Sekvojovce obrovské dosahují biblického veku, i když nepatrí k nejstarším stromum (nejstarší strom je borovice osinatá, která se dožívá až 4 700 let). Presto vek 2 000–3 000 let znamená vek vskutku pozoruhodný. Zástupci tohoto druhu dosahují výšky kolem 100 m. Staré stromy mají zpravidla dutý a vyhnilý stred kmene, takže domorodí indiáni v nem nalézali úkryt pred zverí i nepohodou.

Nejstarší stromy nemusí být zároven nejvetší. Témer všechny zralé sekvojovce vypadají, jako by jim odumrel vrchol. O prícinách tohoto jevu panují dohady, ale predpokládá se, že to bud souvisí s obrími rozmery stromu jako následek poškození bleskem nebo kvuli ztížené možnosti stromu cerpat dostatek vody s živinami do velké výšky. Kdyby sekvojovce nebyly zbaveny špicky, byly by asi zároven nejvyššími i nejobjemnejšími stromy na svete. Tento titul však patrí jejich štíhlejším príbuzným, sekvojím vždyzeleným.

Sekvojovci obrovskému patrí prvenství jako nejmohutnejšímu živému organismu na naší planete. Uvedený primát náleží exemplári s názvem Generál Sherman, který se nachází v rezervaci Sequoia National Park v Kalifornii (USA), je vysoký 83 m a obvod jeho kmene merí 24 m. Tento gigant, obsahující dnes podle odhadu kolem 1 400 m³ dreva, vyklícil pred nekolika tisíci lety ze semene velkého jako špendlíková hlavicka a dnes váží kolem 2 145 tun. Nejvážnejším konkurentem Generála Shermana je pravdepodobne zase sekvojovec pojmenovaný Generál Grant, rostoucí opet v severní Kalifornii v rezervaci Kings Canyon National Park. (Oficiálne nejvyšším stromem sveta je nyní sekvoj pojmenovaná Stratosphere Giant, která merí 112,6 metru a nachází se v sousedním Humboldtove státním parku (Humboldt Redwoods State Park).

Jsou velice odolní a zda se, že neumírají stárím. Oproti jiným stromum sekvoje vykazují vysokou obranyschopnost proti škudcum. Mají jen dva velké neprátele krome cloveka - dlouho trvající mráz, který nenapravitelne nicí strukturu sekvojového dreva a silný vítr. Zvláštností je, že z prirozených neprátel mužeme zcela vynechat ohen. Tento živel sekvojím pomáhá prežít. Lokální požáry dokonale "uklidí" les od drobného porostu i suchých sekvojových vetví. Tepelným štítem u velikánu je silná kura. Díky jejímu chemickému složení vznikají pri zahrátí plyny, které ohen dusí a kura je tak pri krátkodobém pusobení plamenu zcela nehorlavá. Pri déletrvajícím požáru se plyny vycerpají a kura zacne prohorívat. V té chvíli spouští gigant "aktivní obranou". Jakmile dojde k prohorení drobných kapilár v kure, rozstrikuje vodu jako protipožární rozprašovac. Jak je videt je to strom skoro neznicitelný. Ohen je potreba také pri rozsevu semen. Dospelý strom mívá každorocní prírustek asi 2000 nových šišek, každá obsahuje kolem dvou stovek semen. Na rozdíl od jiných jehlicnanu však šišky zustávají viset na strome i po uzrání treba i 20 let a vyckávají..... na ohen! Žár, který stoupá do korun stromu probudí šišky k aktivite. Po požáru se zdá se nic nedeje - vysušené šišky nadále visí na vetvích ale po dvou týdnech se šišky zacnou najednou otevírat a na zem se jako déšt zacnou snášet miliony semínek.

Cache

Prosim všechny kacery a kacerky, aby udelali z nalezu fotodokumentaci a pripojili k logu. Samozrejme nefotit ukryt : ) Uvitam jakekoliv umelecke fotografie jak zamku, samotneho sekvojovce, tak i parku. DekujiAdditional Hints (Decrypt)

xre h boen, wr gb znyá crgxn

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

810 Logged Visits

Found it 751     Didn't find it 29     Write note 5     Temporarily Disable Listing 2     Enable Listing 2     Publish Listing 1     Needs Maintenance 12     Owner Maintenance 6     Update Coordinates 2     

View Logbook | View the Image Gallery of 209 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.