Skip to Content

<

Vapencove bradlo / Limestone klipp 'Kremenna'

A cache by dark.metalswamp Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 06/09/2008
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

[EN] Limestone klipp-structure which is part of Outer Western Carpathinas
[CZ]Vapencove bradlo, ktere je soucasti Vnejsich Zapadnich Karpat


[EN]
The hill „Kremenná“ is an important geological locality – the great example of limestone klippe of Outer Western Carpathians. These klippes are tectonic shred in the crown of carpathian nappes’ flysch belt. During the Alpine folding processes were limestone blocks ripped out of the base and incorporaded into less consolidated sediments. Klippes consist from the few to hardly faulted Jurassic and Cretaceous limestones and argillites, divided into many tectonic blocks. There occure also numerous karst phenomenas in the limestones. These klippes were in the past named as a outer klipp-zone. It is dividing line between outer and inner parts of Western Carpathians and is the narrow yone of extreme contraction of original area of sedimentation with complicated geological structure. The klipp-zone was folded the first with Inner Carpatians and afterthat once again with Outer Carpathinas. That is why is nowdays think to be part of Outer Carpathians.
There is a beautiful abandoned limestone quarry with karst lake in the hill but collapsed faces and extremly protected species living there are reason for restriction of entry into the area.
EDIT 2014: the area was sold and quarry is nowdays a private property. Opened daily from 10 to 19 and with entry fee 20 CZK. Everything is maintened and clean, swimming in summer allowed

Your tasks are:
1. Take a photo of yourself anywhere with the Kremenna hill in the background - it should be clearly identifyable on the picture (no low-resolution or mobile phone photos please). Add also coordinates where you took your photo to your log.
2. Provide one similar Jurassic or Cretaceous limestone klipp formation which is located in the Czech Republic (more precisely in the Moravia) and is part of Outer Western Carpathians.
3. What is older? The block of limestone klipp or its surroundings?


IMPORTANT: Please, fill your answers to the form which is available HERE. If you provide correct answer, the system will issue a certificate for you. Save this certificate and attach it to your found log. Without your photo and this certificate you are not allowed to log this cache. Logs not meeting all prerequisities should be deleted without warning.Or of course, it is also possible to contact me through profile page (but make sure to provide your e-mail address!) and wait for manual confirmation of your answers
View to the quarry / pohled do lomu

[CZ]
Kremenná je významnou geologickou lokalitou - jde o krásný príklad vápancového bradla Vnejších Západních Karpat. Vápencové bradlo vzniklo jako tektonický útržek v cele karpatských príkrovu flyšového pásma. Behem alpínských tektonických pochodu byly vápencové bloky vytrženy z podloží a zacleneny do slabe zpevnených flyšových sedimentu. Bradla jsou tvorena slabe až silne porušenými jurskými a krídovými vápenci a jílovci, které jsou rozlámány do mnoha tektonických ker. Vápence rovnež casto podlehly rozsáhlému krasovení. Tyto výskyty byly v minulosti oznacovány jako vnejší bradlové pásmo. To je delící linií vnejších a vnitrních Západních Karpat a predstavuje úzkou zónu extrémního zkrácení puvodního sedimentacního prostoru s mimorádne složitou stavbou. Bradlové pásmo bylo vrásnené spolecne s Vnitrními Západními Karpatami a následne ješte jednou spolecne s Vnejšími Karpatami. To je taky jeden z podstatných duvodu, proc se radí spíše k Vnejším Západním Karpatum.
Uprostred kopce se nachází prekrásný opuštený vápencový lom s krasovým jezírkem. Dlouhou dobu tam byl zakazany vstup
EDIT 2014: v současné době je lom soukromým vlastnictvím a přístupný jen 10-19 hod se vstupným 20Kč. Nutno podotknout, že všude čisto a upraveno

Úkoly jsou následující:
1. Vyfotte se v pozadí s celou horou Kremenná tak, aby byla na fotografii jasne rozpoznatelná (prosim zadne rozmazaniny nebo mobilove parodie na fotky). Krome fotografie priložte prosím k logu také souradnice na kterých jste se fotili.
2. Uvedte jmeno jednoho podobného jurského nebo krídového vápencového útvaru, který se nachází v Cesku a je soucástí Vnejších západních Karpat.
3. Co je starsi? Blok vapencoveho bradla nebo jeho okoli?


DULEZITE: Prosim, vase odpovedi muzete vyplnit do formulare, ktery je k dispozici ZDE. V pripade spravne odpovedi Vam system okamzite vyda certifikat, ktery si ulozte a posleze pridejte k vasemu logu spolecne s vasi fotografii. Bez fotografie a platneho certifikatu muze byt vas log kdykoliv smazan bez varovani. Případně je samozřejmě možné mě konvencni cestou kontaktovat přes profil (nezapomeňte však uvést přímo svou adresu!) a vyckat potvrzeni spravnosti


Additional Hints (No hints available.) 

Find...

342 Logged Visits

Found it 334     Write note 6     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 693 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.